Kabak Çekirdeği Prostat Semptomlarını Hafiflete Bilir mi?

Journal of Medicinal Food dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, iyi huylu prostat hiperplazisi (BPH) veya genişlemiş prostat denilen bir durumdan muzdarip erkekler, kabak çekirdeği tüketerek semptomlarında bir rahatlama bulabilirler .

Avrupalı ​​araştırmacılar, kabak çekirdeği ekstresi içeren bir takviyenin BPH semptomları üzerindeki etkilerini araştırdılar. Frutarom Health tarafından Go-Less Men adı altında pazarlanan gıda takviyesi, Cucurbita pepo L. ssp. pepo var. stirenak  ve etanolik ekstraksiyon çözücüsü ile özel bir dekontaminasyon prosedürü (EFLA Hyperpure) kullanılarak üretilmiştir. Yağsız kabak çekirdeği ekstresinin benzersiz bir cucurbitin ve polifenol kombinasyonu içerdiği söylenir.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Ürolog Dr. Martin Leibbrand liderliğindeki çalışma,  üç ay boyunca her gün 500 mg kabak çekirdeği ekstresi alması istenen orta veya şiddetli semptomatik BPH’li 60 erkeği kapsıyordu . Araştırmanın sonunda, araştırmacılar katılımcıların yüzde 35,7’sinin semptomlarında orta veya şiddetli ila hafif arasında bir iyileşme yaşadığını bildirdi.

Gıda Takviyesi, aynı zamanda nokturia ve boşluk sonrası artık idrar hacmini azaltmıştır. İkincisi, idrar retansiyonu veya prostat büyümesiyle ilişkili mesanenin tamamen boşaltılamamasının bir belirtisidir.

Frutarom Health ürün müdürü Moran Werner Saido, hafif-orta şiddette semptomları olan BPH vakalarının çoğunun sadece yıllık kontrollerle izlendiğini ancak aktif olarak tedavi edilmediğini söylemektedir.

Saido, “Bu aşamada, kabak çekirdeği ekstresi gibi fitoterapötiklerin kullanımı mesane işlevini desteklemek için uygun olabilir” diyor.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Kabak çekirdeği prostata nasıl yardımcı olur?

Çinko , normal prostat fonksiyonunu destekleyen çok önemli bir mineraldir. Aslında, sağlıklı bir prostat vücutta en yüksek çinko seviyesine sahiptir.

Kabak çekirdeği çinko bakımından zengindir. Bir porsiyon, önerilen günlük alımın (RA) neredeyse yarısını sağlar. Bağlantıyı sağlamlaştırmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, kabak çekirdeğini beslenme programınızın düzenli bir parçası haline getirmek çinko seviyenizi en iyi şekilde tutmanıza yardımcı olabilir ve böylece prostatınızın normal şekilde çalışmasına yardımcı olabilir .

BPH hakkında gerçekler

BPH, 51 ile 60 yaş arasındaki erkeklerin yarısını ve 80 ve üzeri yaştaki erkeklerin yüzde 90’ını etkileyen yaygın bir durumdur .

Prostat büyüdükçe idrar yoluna baskı yapar. Mesane duvarı kalınlaşır ve üretrayı daraltır. Mesane zamanla zayıflayabilir ve kendini tamamen boşaltma yeteneğini kaybedebilir (idrar tutma), bu da yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir.

Adından da anlaşılacağı gibi, BPH kanser değildir, ancak prostat kanseri ile birlikte gelişmesi de mümkündür .Prostat sağlığı için kaçınılması gereken yiyecekler

Her gün sağlıklı yiyecekler yiyebilseniz de, sağlıklı bir prostat sağlamak için , ayrıca aşağıdakileri tüketmekten kaçınmanız veya sınırlamanız gerekir:

  • Alkol – Alkol, BPH ile ilişkili idrar semptomlarını ağırlaştırabilecek idrara çıkmayı uyarır. Alkol alımınızı sınırlandırmak yalnızca semptomlarınızı iyileştirmekle kalmaz, genel olarak sağlığınız da bundan yararlanır.
  • Kafein – Kahve, çay, çikolata ve soda gibi kafeinli içecekler diüretik olarak işlev görür, bu da idrar üretimini uyarır. BPH semptomlarını azaltmak için bu içecek tüketiminizi sınırlandırın.
  • Süt  ürünleri – Düzenli olarak tereyağı, peynir ve süt gibi süt ürünlerinin tüketimi , prostat kanseri riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir  .
  • Kırmızı et – Günlük kırmızı et yemek , kardiyovasküler hastalıklar gibi diğer sağlık sorunlarına ek olarak prostat kanseri riskinizi artırır .
  • Sodyum – Yüksek tuzlu gıdaların tüketilmesi, yüksek sodyum alımıyla ilişkili diğer sağlık riskleri dışında, BPH’nin idrar semptomlarını artırabilir.

 Kaynaklar:

NutraIngredients.com
EverydayHealth.com
PCRM.org
Food.news
UrologyHealth.org
SuperfoodEvolution.com