Antimikrobiyal Olduğu Bilinen Bal’da Yeni Protein Keşfi

Bal popüler bir lif deposudur ve sağlıklı bir şeker ikamesi olarak kullanılmaktadır. Bu süper gıda sadece birkaç kullanım alanıyla sınırlı kalmıyor, aynı zamanda bir çok sağlık yararları da sunuyor.

Eski uygarlıklar, balı enfekte yaralar, gastrointestinal problemler, kardiyovasküler problemler ve karaciğer problemleri gibi her türlü rahatsızlık için doğal bir çare olarak kullanırdı. Günümüzde bal, bitkisel besin maddelerince zengnliği ve antiinflamatuar, antioksidan, kardiyoprotektif, anti-kanser ve antimikrobiyal özellikleri ile bilinir. Doğal Ürünler Dergisi’nde yayınlanan bir proteomik çalışmada , Çek Cumhuriyeti’nden araştırmacılar balın antimikrobiyal özelliklerinden sorumlu bazı proteinleri keşfetti . Bal arılarının bu proteinleri sabit oranda sağladığını ancak toplam protein miktarının farklı ballar arasında değiştiğini bildirdiler.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Bal arıları ve bal

Neredeyse 20.000 farklı arı türü var ve bal arıları bunun sadece küçük bir kısmını oluşturuyor. Apis cinsine ait arıların tek gerçek bal arıları oldukları söylenir. Özellikle Batı veya Avrupa bal arısı olarak da bilinen Apis mellifera Linnaeus türleri, mevcut yedi bal arısı türünün en yaygın olanıdır . Bu tür Antarktika hariç her kıtada bulunabilir. Avrupa bal arısı, sadece bal üretmek ve depolamak için değil aynı zamanda kolonisi için yuva yapmak için balmumu kullanmakla da bilinir. Tozlayıcı ve bal üreticisi olarak evcilleştirilen ilk böceklerden biridir .

Bal, bal arıları tarafından üretilen viskoz, besleyici, tatlı bir sıvıdır. Rengi onu yapmak için kullanılan çiçek nektarına bağlıdır ve farklı renkli balların farklı özellikleri vardır . Koyu renkli bal, daha güçlü bir tada ve daha yüksek bir antioksidan içeriğine sahipken, açık renkli bal daha hafif bir tada ve daha düşük bir antioksidan konsantrasyonuna sahiptir. Bal yapmak için, bal arıları farklı çiçeklerden nektar toplarlar ve onları olgunlaşmak üzere kovanlarına geri getirirler. Bu bal, viskoz bir tutarlılık ve onun imzalı tatlı tadı verir.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Kullanımları ve sağlık yararları nedeniyle, bal popüler ama çoğu kez ziyan edilen bir ürün haline gelmiştir. Öte yandan, balın kimyasal yapısı birçok bilimsel çalışmanın konusu olmuştur. Ancak araştırmacılar balın bileşimi hakkında çok şey öğrenmiş olsalar da, küçük miktarlarda bal proteinlerinin varlığı, onları tanımlamayı çok zorlaştırmıştır.

Proteomik analizler balın protein bileşimini ortaya koyuyor

Baldaki proteinleri karakterize etmek amacıyla Çek araştırmacıları, 13 baldan oluşan kapsamlı bir proteomik analiz yaptılar. Bal proteinlerini tanımlamak ve numunelerinin her birindeki protein miktarını ölçmek için bir sıvı kromatografi ve kütle spektrometresi kombinasyonu kullandılar.

Araştırmacılar, örnek balların benzer oranda protein içerdiğini, ancak toplam protein miktarında birbirinden farklı  olduklarını buldular. Örneğin, okaliptüs balı diğer ballardan oldukça farklıdır. Araştırmacılar ayrıca, hymenopaectin, defensin-1, glukoz dehidrojenaz izoformları, zehir alerjenleri ve diğer zehir benzeri proteinler, serin proteazlar ve serin proteaz inhibitörleri gibi proteinlerin ve bazı arı sütü proteinlerinin balın antimikrobiyal özelliklerinden sorumlu olduğunu da buldular . Bu proteinlerin bazılarının, hymenopaectin gibi mevcudiyeti balda daha önce bildirilmemiştir.

Ayrıca, araştırmacılar çalışmalarının bal proteini bileşimi bilgisinin hala eksik olduğunu gösterdiğine ve yüksek tıbbi ve farmasötik önemi nedeniyle daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğuna inanıyorlar.


Kaynaklar:

ScienceDaily.com
WorldAtlas.com
Food.News
PBS.ACS.org