İrmik Tebliğ (özet)

İrmik tebliğ; piyasada bulunan irmiklerin tekniğe uygun ve hijyenik şekilde üretilmesi, ambalajlanması, muhafazası, depolanması, taşınması ve pazarlanmasını sağlamak amacıyla yayınlanmıştır.

Triticum Durum buğdayından üretilen irmikler bu tebliğ kapsamında incelenmektedir. İrmik aynı zamanda makarnanın da hammaddesi olarak kabul edilir. Bu yüzden Makarna Tebliğ ile birlikte özetlenerek yayınlanmıştır.

Bu tebliğ yayın tarihi 2002 olduğu için bir çok maddesinde halen yürürlükte bulunmayan mevzuat noktalarına atıf yapılmaktadır. Yazımızı yürürlükte olan mevzuatlara atıf yaparak güncelledik.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

İrmik Nedir?

İrmik Triticum Durum buğdayından üretilir. Yabancı maddelerden arındırılmış ve tavlanmış bu buğday çeşidinin tekniğine uygun olarak öğütülmesi ile elde edilen ürün “irmik” olarak tanımlanmaktadır. Makarna üretiminde  kullanılacak irmik, ince irmik, orta boy irmik, iri irmik, tam buğday irmiği şeklince çeşitleri mevcuttur.

Makarna üretiminde kullanılacak irmik; 125 – 530 mikron eleklerin arasında kalan ürün olup, elek altı miktarı %10’u elek üstü miktarı %1’i geçmemelidir.

İnce İrmik; 125 – 450 mikron eleklerin arasında kalan ürün olup elek altı ve elek üstü miktarı toplam %20’yi geçmemelidir.

Orta Boy İrmik; 450 – 800 mikron eleklerin arasında kalan ürün olup elek altı ve elek üstü miktarı toplam %20’yi geçmemelidir.

İri İrmik; 800 – 1120 mikron eleklerin arasında kalan ürün olup elek altı ve elek üstü miktarı toplam %20’yi geçmemelidir.

Tam Buğday İrmiği; Triticum Durum buğdayının yabancı maddelerden temizlenip tavlandıktan sonra tekniğine uygun olarak öğütülmesiyle elde edilen, kepek ve embriyoyu da içeren irmiktir.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Ürün Özellikleri

 • Buğday irmiği kendine has tat ve kokuda olmalı, canlı veya cansız böcek ve/veya parçaları içermemelidir.
 • Buğday irmiğinin rutubet miktarı en çok %14,5 olmalıdır.
 • Buğday irmiğinde protein miktarı kuru maddede en az %10.5 olmalıdır.
 • Tam buğday irmiğinin protein miktarı kuru maddede en az %11 olmalıdır.
 • Buğday irmiğinde kül miktarı kuru maddede en çok %1 olmalıdır.
 • Tam buğday irmiğinin kül miktarı kuru maddede en çok %2 olmalıdır.
 • Buğday irmiğinde asitlik en çok %0,05 olmalıdır.
Ambalajlama ve Etiketleme

 • İrmik ambalajları Gıda İle Temas Eden madde ve Malzemeler Yönetmeliği’ne uygun olmalıdır.
 • İrmik Etiket Bilgileri de  TGK – Etiketleme ve Tüketici Bilgilendirme Yönetmeği’ne uygun olmalıdır.
 • Tanımda söz edilen irmik grup isimleri etiket üzerinde yer almalıdır.
 • Net irmik ağırlığı %14.5 rutubet esasına göre hesaplanmalıdır.
İrmik Tebliğ’nin Gıda Mevzuatı İle İlişkisi
Kaynak:
05 Mart 2002 – 24686 : Resmi Gazete