Makarna Tebliğ (Özet)

Makarna Tebliğ, tekniğe uygun ve hijyenik şekilde üretilmesi ambalajlanması, muhafazası, depolanması, taşınması ve pazarlanmasını sağlamak amacıyla yayınlanmıştır. Bu tebliğ 5 Mart 2002 de resmi gazetede yayınlanmış ve 29 Haziran 2005 de vitamin ve mineral katkılı makarnaların tanımlanmasını içeren revize ile son şeklini almıştır.

Makarna,  Triticum durum buğdayından üretilen irmiğe su katılıp tekniğine uygun yoğrularak hazırlanan hamurun şekillendirilip kurutulmasıyla elde edilen bir üründür. Eğer tam buğdaydan elde edilen bir irmik ile üretilmiş ise makarna; tam buğday makarnası olarak tanımlanır.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Makarna üretilirken ya da hamuru kurutulduktan sonra et ve et ürünleri, su ürünleri, yumurta ve yumurta ürünleri, süt ve süt ürünleri, sebze, baklagil ve unları, meyve ve sebze lifleri, Triticum aestivum  ve Triticum compactum buğday ürünleri dışında diğer tahıl ürünleri ve lifleri, baharat ile tat vericiler ve benzerlerinin ilave edilmesi ile elde edilmiş ise çeşnili makarna olarak tanımlanır. Triticum durum buğday irmiğinden tekniğine uygun olarak üretilen makarna hamuruna, tiaminriboflavinniasinfolik asit, demirden oluşan karışım ve/veya vitamin D ve/veya kalsiyum katılarak şekillendirilip, kurutulmuş ise zenginleştirilmiş makarnadır.Zenginleştirilmiş makarna için belirlenen vitamin ve minerallerin üst sınır değerlerine protein katılarak hazırlanan makarna ise güçlendirilmiş makarna olarak tanımlanır. Tekniğine uygun olarak hazırlanan makarna hamuruna sadece vitamin ve mineral katılmasıyla elde edilen ürüne de “Vitamin ve mineral ilaveli makarna” denilmektedir.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Ürün Özellikleri

 • Makarna kendine has tat ve kokuda olmalıdır
 • Rutubet miktarı en fazla %13 olmalıdır.
 • Tam buğday makarnasının protein oranı kuru maddede en az %11 olmalıdır. Sade ve zenginleştirilmiş makarnada bu değer en az 10,5 olmalıdır. Güçlendirilmiş makarna da ise protein miktarı en az %15,5 olmalıdır.
 • Sade makarnada kül miktarı en çok %1 olmalıdır. Tam buğday makarnası için kül miktarı da en çok %2 olmalıdır.
 • Sade makarnada suya geçen madde miktarı kuru madde esasına göre en çok %10 olmalıdır.
 • Sade makarnaya tuz katılmamalıdır.
 • Makarna biçimlerine göre, uzun, kesme, şehriye vb. şekillerde üretilebilir.
 • Zenginleştirilmiş makarnaya aşağıda belirtilen miktarlarda karışım ve/veya vitamin ve/veya mineral katılabilir
  • Tiamin (Vitamin B1) : 0,88-1,10 mg/100g
   Riboflavin (Vitamin B2): 0,37-0,49 mg/100g
   Niasin: 5,95-7,50 mg/100g
   Folik Asit: 0,20-0,26 mg/100g
   Demir (Fe): 2,90-3,60 mg/100g Karışımı
  • Vitamin D: 0,75-2,25 μg/100g
  • Kalsiyum: 120-360 mg/100g
 • TGK Etiketleme ve Tüketici Bilgilendirme Yönetmeliği‘nin Eklerinde belirtilen Beslenme Referans Alım Değerlerinin en az %15’ini karşılanması durumunda vitamin ve mineral ilaveli makarna üretilebilir.
Ambalaj ve Etiketleme

Makarnaların ambalajları Gıda İle Temas Eden madde ve Malzemeler Yönetmeliği’ne uygun olmalıdır. Etiket Bilgileri de yine aynı şekilde TGK – Etiketleme ve Tüketici Bilgilendirme Yönetmeği’ne uygun olmalıdır.

 • Makarna Biçimleri etiket üzerinde belirtilmelidir.
 • Makarnanın ismi; tanımında belirtildiği gibi şekliyle ambalaj üzerinde yer almalıdır. (Sade Makarna, Tam Buğday Makarnası, güçlendirilmiş makarna, Vitamin ve mineral ilaveli makarna, zenginleştirilmiş makarna, çeşnili makarna, zenginleştirilmiş makarna)
 • Zenginleştirilmiş makarnada vitamin ve mineral ibaresi, güçlendirilmiş makarnada protein, vitamin ve mineral ibaresi, çeşnili makarnada çeşni maddesinin ismi ürün isminin yanında yer almalıdır.
 • Vitamin ve Mineral ilaveli makarnalarda eklenen vitamin ve mineral isimleri ürün ismi ile beraber aynı yüzde yer alır.
Makarna Tebliğ’nin Gıda Mevzuatı İle İlişkisiKaynak:
05 Mart 2002 – 24686 : Resmi Gazete
29 Haziran 2005 – 25860: Resmi Gazete