Folat Eksikliği; Hastalık Riskini Arttırıyor

B9 vitamini veya folik asit olarak da adlandırılan folat, birçok meyveden ve yeşil yapraklı sebzelerden elde edilen temel bir besindir. Bu B vitamininden yeterince alamamak birçok sağlık sorununa yol açabilir . Bunlardan biri , Ulusal Bilim Akademisi Bildirileri (PNAS) dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, kırılgan X sendromudur .

Kırılgan X sendromu, öğrenme güçlüğü gibi gelişimsel sorunlara neden olan genetik bir hastalıktır. Bu çalışmaya göre  araştırmacılar folat eksikliğinin; anemi, kısırlık , yaşa bağlı bunama, kanser ve zihinsel sağlık sorunları gibi diğer birçok hastalıkla ilişkili olduğu konusunda da hem fikirler.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

DNA ve Folat

Danimarka’daki Kopenhag Üniversitesi’nde  yapılan çalışmada araştırmacılar, folat eksikliği ile DNA replikasyonu ve ayrışması problemleri arasında özel bir bağlantı aradılar. Folat eksikliğinin daha zararlı kromozom anormalliklerine yol açabileceğini buldular.

Folat , DNA üretimi ve onarımında rol oynar . DNA’nız kopyalanıp, hücreleriniz bölündükten sonra yeni hücrelerin doğru miktarda DNA almasında Folat; namı diğer Folik asit görev yapar. Bazı durumlarda, bütün bir kromozom kaybolur. Araştırmacılar, folat eksikliğinin birçok hastalığın gelişimi ile ilişkili olmasının sebebinin bu olduğuna inanıyor.

Daha da endişe verici olan şey, bir hücre bir kromozomun veya tüm kromozomun bir parçasını kaybettiğinde, geri kazanamamasıdır. Folat eksikliği hücre bölünmesiyle ilgili sorunlara yol açtığında, daha fazla folik asit tüketilerek düzeltilemez . Bu, hasarın geri alınamayacağı anlamına gelir. Çalışmanın bu bulguları, yeterli folat almanın, kanser ve yaşa bağlı demans gibi kronik hastalıkların ortaya çıkma riskini önleyebileceğini veya azaltabileceğini göstermiştir . Folat eksikliği aynı zamanda bir kişinin düşük kırmızı kan hücrelerinin olduğu bir durum olan anemiye de neden olabilir .

Hamile kadınların vitamin seviyesini düşük tutma eğiliminde oldukları için daha fazla folat ihtiyacı vardır . Gebe kadınlarda folat eksikliği, bebeğin beynine, omuriliğine ve etrafındaki dokularda gelişen bir yapı olan nöral tüp defekti (NTD) ile bebeği doğum riskini arttırmaktadır. NTD’li bir bebekte az gelişmiş bir omurilik olan spina bifida ve beynin, kafatasının ve kafa derisinin büyük bir kısmının yokluğu olan anensefali olabilir.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Kendinizi hastalıklardan korumak için folat eksikliğini önleyin

Folat eksikliği, folat içeren gıdaları yememekten birkaç hafta sonra ortaya çıkabilir . Bunun nedeni, insan vücudunun vitamini büyük miktarlarda saklamadığıdır. Folat eksikliği, çölyak hastalığı ve Crohn hastalığı gibi folat emilim bozukluğuna neden olan sindirim problemleri nedeniyle de oluşabilir. Aşırı alkol tüketimi; hemolitik anemi; fenitoin ve sülfasalazin gibi bazı ilaçlar folat emilimini azaltmaktadır.

Folat eksikliği semptomları genellikle zayıf bir belirti ile gözlemlenir. Yorgunluk, gri saç, büyüme sorunları, ağız yaraları ve dil şişmesi önemli belirtileridir ki ince bir bedenin de sebebi folat eksikliği olabilir.

Folat yönünden zengin yiyecekleri beslenme programınıza dahil etmek önemlidir. Kuşkonmaz , muz, Brüksel lahanası, yumurta, ıspanak ve brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, mantarlar, bezelye, kümes hayvanları ve domates suyu gibi yiyeceklerden yüksek miktarda folat alabilirsiniz . Bu yiyecekleri fazla pişirmekten kaçının, çünkü folat, ısı ile kolayca tahrip olabilir. Çoğu insan gibi yiyeceklerden yeterince folat alamıyorsanız, gıda takviyeleri ile alabilirsiniz. Genel olarak, önerilen günlük folat alımı 400 mikrogram olmalıdır.Kaynaklar :

NaturalHealth365.com
Food.News
Healthline.com
MedlinePlus.gov