İşkur’dan 75 Gıda Mühendisi İlanı

Türkiye İş Kurumu şuan itibariyle 75 Gıda Mühendisi iş ilanı paylaşımında bulunmakta. Yurdun genelinde KYK yurtları ve bazı özel teşebbüs işletmelerin ilanı İş-Kur üzerinden yayımlanmakta.

E-Devlet şifreniz ile İşkur sistemine dahil olabilir, özgeçmiş hazırlayabilir ilanların detaylarına ve işverenlere direkt ulaşabilirsiniz. Bilindik kariyer sitelerinin iş ilanı sistemlerinin aksine İşkur sisteminde randevu genelde, iş arayan bireyin işletmeyi telefon ile arayarak alması esasına dayanıyor.75 Gıda Mühendisi İş İlanı

Mevcut durumda işkur sisteminde 75 gıda mühendisi ilanı görünmekte. Adayların ilan detaylarına ulaşmaları için aşağıdaki adresi tıklamaları ve “gıda mühendisi” aramasında bulunmaları kafi. Ancak e-devlet şifresi olan adaylar ve İşkur’da kaydı bulunan adayların ilan detaylarına ulaşabilmektedirler.

https://esube.iskur.gov.tr/Istihdam/AcikIsIlanAra.aspx

Gıda Mühendisi Ne Kadar Maaş Alır?

TMMOB (Türk Mühendis Mimarlar Odaları birliği)’nin 4 Kasım 2018 tarihli toplantısında “Ücretli çalışan mühendis, mimar ve şehir plancıları için 2019 yılı ilk işe giriş bildirgesinde baz alınacak asgari brüt ücretin 4500 TL olarak belirlenmesine; Odalarınca belgeli çalışmanın koşul olduğu uzmanlık alanlarında, mesleki deneyimin arandığı alanlarda, şantiye şefliği, sorumlu müdürlük, iş güvenliği uzmanlığı, yapı denetim elemanı, daimi nezaretçi, uzak yol kaptanlığı vb. hizmetlerde asgari ücret uygulanmayacağını, bu durumda olan mühendis, mimar, şehir plancılarının ücretlerinin alınan sorumluluk gereği belirlenen asgari ücretinin üzerinde olmasına” karar verildi.
Yani, yeni mezun bir gıda mühendisi; 5996 sayılı kanun gereği “Çalıştırılması zorunlu personel” (izp) değilse en az 4500tl Brüt ücret almalıdır.

Eğer Gıda Mühendisi Çalıştırılması Zorunlu Personel (Meslektaşlar arasında geçen adıyla istihdamı zorunlu personel – İZP) olarak çalışacaksa; TMMOB’un belirlediği asgari ücretin üzerinde almalıdır. Bu değer de; TMMOB Gıda, Kimya ve Ziraat Mühendisleri Odası olarak imzalanan protokol ve alınan ortak karar çerçevesinde 01.01.2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 2019 yılında İstihdamı Zorunlu Personel unvanı ile tam zamanlı olarak çalışacak olan Gıda Mühendisleri aylık ücreti net 5.076,00 TL (Beş Bin Yetmiş Altı Türk Lirası) maaş almalıdır.

Bu net ücrete Asgari geçim indirimi dahil değildir ve vergi dilimi değişikliklerinden de etkilenmemektedir.