Tuz Kullanımının 20 Önemli Faydası

Tuz, birçok gıdada  doğal olarak bulunan bir mineraldir. Yemeklerde çoğu kişi tuz eklemekten vazgeçer çünkü çoğu insan tuzun sadece “gıda aroması” olduğunu düşünür ve yumuşak yiyecekler yemek, özellikle hayatta kalma durumunda onları bu kadar rahatsız etmez. Ayrıca tuz, yüksek sodyumlu bir diyet yemenin sağlıksız etkileri nedeniyle tıbbi topluluklar tarafından genellikle sakıncalı bulunur. Bu durum da mineralin popülaritesini azaltır. Bununla birlikte, tuz sadece yaşam için gerekli olan bir mineral değildir; ayrıca, farkında bile olmadıkları çeşitli hayatta kalma önemine sahiptir.

Sodyumun Görevleri

Araştırmalar, aşırı tuz tüketimi ile yüksek tansiyon arasında bir ilişki kurmuştur . ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı, yetişkinlere sodyum tüketimini günde yaklaşık 2.3 gramla sınırlamalarını önermektedir. Çoğu durumda, günlük tuz dozlara yiyeceklerin içinde doğal olarak bulunan miktarlarla ulaşılabilir. Ancak doğal stokta bulunan tuz tüketildiği anlamına da gelmemektedir..

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

İşte günlük yaşantımızda  tuzu kullanmanın 20 önemli faydası:

 1. Mevsim yemekleri. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, tuz daha fazla lezzet katarak herhangi bir yemeği yükseltmek için kullanılabilir. Ancak muhtemelen bilmediğiniz şey, tuzun kahvenin acılığını azaltmak ve av hayvanlarının kötü tadından kurtulmak için de kullanılabileceğidir.
 2. Temiz balık. Bazılarımız için balık tutmak oldukça dinlendirici bir eylemdir. Tuttuğunuz balıkları tuz çözeltisine batırırsanız balığın temizlenmesini ve pullarından arındırılmasını kolaylaştırırsınız.
 3. Ağız yaralarını temizleyin. Kanser yaraları gibi oral yaralarla başa çıkmak için yaygın olarak kullanılan ev ilaçlarından biri, tuz ve ılık su karışımı ile gargara yapmaktır.
 4. Nefesini tazele. Ağız sağlığına ek olarak, kabartma tozunu, tuzu ve ılık suyu, nefesinizin taze ve temiz kalmasına yardımcı olabilecek bir çözelti şeklinde kullanabilirsiniz.
 5. Böcekleri uzaklaştır. Dış mekanlarda, özellikle karıncalardan korkanlar ve böcekleri sevmeyen insanlar için bir kullanım aracı olabilir. Karıncalar tuzu pek sevmezler ve yere serilmiş tuz çizgilerini geçmemek için ellerinden geleni yaparlar.
 6. Böcek ısırıkları hafifletmek. Su ve biraz tuz, doğal bir ağrı kesici olarak etkili bir şekilde kullanılabilir. Özellikle böcek ısırıklarında tuzlu çözelti hafif bir yanma hissi doğursa da bölgesi sterilize eder, kaşıntının azalmasına yardımcı olur.
 7. Ön camın buzunu çözün. Aracınızda Ön camınız buzlanırsa, kazımakla zaman kaybetmek istemezsiniz. Bu sizin için zor bir uğraştır. Akşamları ön camınıza biraz tuz serpin ve gece boyunca donmasını önleyin.
 8. Sütün bozulmasını önleyin. Soğutulmuş süte biraz tuz eklenmesi birkaç gün daha bozulmamasına neden olabilir.
 9. Pas ortadan kaldırmak. Bir tuz ve limon suyu çözeltisi ile aletlerinizdeki pasları kolayca ovalayabilir ve onları yeni gibi görünmesini sağlayabilir.
 10. Tencere ve tavaları fırçalayın. Tencere ve tavaları temizlemek için tuz ve su kullanmak, kiri hızlı bir şekilde temizlemenize yardımcı olarak su tasarrufu yapmanızı sağlar.
 11. Sanitize süngerler. Enfeksiyonları ve hastalıkları önlemek için bakteri ve mikroplardan uzak durmak gerekir.Kullanılmış süngerlerin tuzlu suda kaynatılması, bakterileri öldürebilir ve o kötü kokuyu giderir.
 12. Düşük alevler. Mangal yaparken çok başımıza gelir; Ateşe bir tutam tuz atmak, kömürün tamamen yanmasına  gerek kalmadan alev yoğunluğunu azaltabilir.
 13. Yiyecekleri daha hızlı pişirin. Tuz su daha çabuk kaynamaya bilir, ancak suyun sıcaklığını yükselterek yemeğin daha hızlı pişirilmesine izin verebilir.
 14. Diş fırçalarının daha uzun süre dayanmasını sağlayın. Diş fırçalarını bir tuz çözeltisine batırmak, kılların ömrünün uzamasına yardımcı olabilir, böylece diş fırçanızı istediğiniz kadar kullanabilirsiniz.
 15. Çimen lekelerini çıkarın. Tuz ve limon suyu çözeltisini çim izi çıkmış kıyafetinize serperek bu inatçı lekeden kurtulabilirsiniz.
 16. Kamp yerini temizle. Hastalıkları önlemek için her zaman uygun hijyen ve temizlik uygulamaları yapılmalıdır. Bir kamp alanının etrafına tuz serpmek küf, maya ve bakteri oluşumunu engelleyebilir.
 17. Zehirli sarmaşıktan kurtulun. Çoğu kampta zehirli sarmaşık ya da ısırgan otuna temas edebilirsiniz. Sabunlu suyla biraz tuz karıştırılarak, ısırgan otı ya da zehirli sarmaşığın temas ettiği yeri temizleyebilirsiniz. Hatta bu çözeltiyi sprey şeklinde sarmaşığa sıkarak bir daha aynı kazanın yaşanmasını da engelleyebilirsiniz.
 18. Cilt ve dudakları temizleyin. Bir deniz tuzu masajı ölü cildi temizleyebilir ve kan akışınızı da iyileştirebilir.
 19. Cilt tahrişlerini tedavi edin. Bir tuzlu su çözeltisi, döküntülerden basit sivilcelere kadar cilt tahrişini önleyebilir.
 20. Diş macununa alternatif olarak kullanın. Dişlerinizi temizlemek için kabartma tozu ve tuzu her zaman karıştırabilirsiniz. Bu sayede içindekiler kısmını anlamadan okuduğumuz diş macunları için elimizde bir alternatif olur.
Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Tuz, antimikrobiyal etkileri ile çevremizde bize bir çok yarar sağlamaktadır. Özellikle et işletmelerinde tezgahlar iş bitiminde tuz ile kapatılır. Bu da işletme için maksimum bir hijyen demektir.

Kaynaklar

ModernSurvivalOnline.com
Food.news
CochraneLibrary.com