Ispanak Zehirlenmelerinin Suçlusu Bulundu!

İstanbul Esenyurt’ta başlayan ve vaka sayısı 50’nin üzerine çıkan olay hakkında; İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden açıklama geldi. Açıklamada zehirlenme vakalarının tarım ilaçlarından kaynaklı olmadığı, yabani otlardan kaynaklı olduğu belirtildi.

Son günlerde öncelikle sosyal medyada yayılan sonrasında hastanelerin acil servislerinde yaşanılan yoğunlukla Ispanak kaynaklı “kimyasal zehirlenme” vakaları gündeme bomba gibi düştü.

Öncelikle pestisit (tarım ilacı) kalıntılarının ıspanaklarda yoğun olduğu, bu pestisitlerin ıspanakların raf ömrünü uzatmak amaçlı kullanıldığı söylenmişti. 5996 Sayılı kanuna göre Gıda işletmelerinin tek otoritesi T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan bir açıklama geldi

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Suçlu: Ispanak içerisinde tespit edilen yabancı otlar

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü; yapılan şikayetler üzerine harekete geçti ve konu hakkında yaptığı açıklamada zehirlenme vakalarına neden olan durumun ıspanaklara karışmış yabani otların olduğunu bildirdi.

Zehirlenme şüphesi ile sağlık kuruluşlarına başvuru yapanların ürün satın aldıkları satış noktalarından analiz yapılmak üzere taze ıspanak, evlerden de pişmiş ıspanak yemeği numunesi alındı. Yapılan analiz sonucunda atropin ve scopalamin maddesi tespit edildi.

Açıklamada “Zehirlenmeye ıspanaklara karışan patlıcangiller familyasından, atropin ve scopalamin içeren yabancı otların neden olduğu yapılan analizlerle ortaya çıktığı görülmüştür.” denilmektedir.

Ispanakları satan işletmeler rutin denetlemelere tabii tutulduğunun vurgulandığı açıklamada; tüketicilerin ürünleri yemeğe dönüştürmeden evvel çok iyi bir şekilde yabani otlardan arındırmaları ve çok iyi yıkamaları vurgulandı.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Kaynak:

https://istanbul.tarimorman.gov.tr/