Meyveler ve Keto Diyeti: Ne Yemeli Ne Yememeli

Ketojenik veya keto diyeti, insanların yağ kaybetmelerine yardımcı olduğu bilinen popüler bir diyettir. Enerji olarak kullanılmak üzere yağ tüketimini arttırırken sınırlı miktarda karbonhidrat almayı içerir. Bu, meyvelerin de içinde bulunduğu bir çok karbonhidrat kaynağından uzaklaşmak demektir. Ancak meyvelerden vazgeçmeden önce biraz daha düşünmek gerekir; almamız gereken mineraller ve vitaminlerin en önemli kaynağından da vazgeçmek akıllıca görünmemektedir.

Ketojenik beslenenlerin akıllarında şu soru var “Meyve Yiyebiliyor muyuz?” . Güvenebileceğiniz meyve şekeri de bir karbonhidrattır ama “yağmurdan kaçarken doluya tutulmak” atasözümüze de unutmamak gerekir. İşte Keto diyeti uygulayanların akıllarındaki sorunun yanıtı!…

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Yemek ya da yememek işte bütün mesele bu!

Meyveler ketojenik bir diyet yapan çoğu insan için bir bilmecedir . Bazıları meyve yiyip yiyemeyeceğinden emin değil. Ortak varsayım, meyvelerin sağlıklı olmasıdır. Ne yazık ki, keto diyeti diğer diyetlere göre çok daha kısıtlayıcıdır. “Tembel” keto diyeti bile meyvenin yasak bir atıştırmalık gibi görünmesini sağlar.

Bir keto diyetiyle gelen tüm faydaları elde etmek için, vücudun karbonhidratlar yerine enerji için yağ yaktığı, metabolizma dengesini sağlamanız gerekir. Çalışmalar bu durumu kilo kaybını arttırmak, tokluğu artırmak ve açlığı azaltmakla ilişkilendirmiştir . Bu durumu elde etmek ve sürdürmek için, karbonhidrat alımınızı izlemeniz gerekir, böylece günlük limiti aşmazsınız ki bu, günde yaklaşık 50 g olmalıdır.

Muz gibi bazı meyveler, diğerlerine kıyasla şaşırtıcı miktarda karbonhidrat ve şeker içerir. Keto pratisyenleri için meyve yemek yasak değildir, ancak meyve tutkunu olursanız tüketiminizi buna göre planlamanız gerekir, böylece diyetinizi yanlışlıkla mahvetmezsiniz.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Keto diyetinde yiyebileceğiniz bazı meyveler:

 1. Avokado. Bir avokado’nun meyve mi yoksa sebze mi olduğu konusunda birçok insanın kafası karışmış gibi görünüyor . Bu yeşil, sağlıklı güç besini, aslında bir porsiyonunda sadece 8,63 g karbonhidrat içeren bir meyvedir. Bu meyve aynı zamanda porsiyon başına tam olarak 15.41 g yağ içerir ki bu önemli bir miktardır.
 2. Böğürtlenler. Böğürtlen, keto dostu meyveler söz konusu olduğunda, başı çekmektedir. Yarım porsiyon böğürtlen sadece 9.61 g karbonhidrat içerir. Bununla birlikte, porsiyon başına 1 g dan az yağ içermektedir.
 3. Ahududu. İşte keto dostu başka bir meyve. Yarım porsiyonunda 11.94 gram karbonhidrat yüksek görünse de, ahududu , kahvaltılarınıza biraz tatlılık katabilecek, keto dostu bir meyve olarak kabul edilir.
 4. Çilek. Yağ alımı bakımından, 100 g da 0.3 g yağ içerir, ancak bu meyveler bir porsiyonda 7,68 g lık düşük karbonhidrat seviyesindedir.
 5. Domates. Bu sulu, kırmızı meyveler genellikle hem meyve hem de sebze olarak kabul edilir . Salatalarınıza suçluluk duymadan rahatça domates ekleyebilirsiniz ; 100 g’lık bir domates 3.47 g karbonhidrat ve 0.25 g yağ içeriği ile, keto dostu kulüpte önemli bir yer teşkil eder.
 6. Zeytin. Bu sebze görünümlü meyveler, 100 g’da sadece 3.59 g karbonhidrat içeren, sağlıklı bir keto atıştırması olarak kabul edilebilir. Onları çiğ yiyebilir,ezme yapabilir veya yağlarını yemek pişirmek için bile kullanabilirsiniz .
 7. Karpuz. Bu meyvenin aldatıcı boyutu, bir porsiyonda sadece 7.55 g  düşük karbonhidrat miktarını gizler. Havaların çok ısınması durumunda bir dilim karpuz sizi hem ferahlatacaktır hem de diyetinize yardımcı olacaktır..
Yalnız karbonhidrat içeriği yüksek olduğu için  dikkat etmeniz gereken de birkaç meyve var. Keto diyetinize bağlı kalmak istiyorsanız, mesafeli durmanız gereken meyveler ise şöyle:

 • Muz : 22.84 gr karbonhidrat / 50 g
 • Yaban mersini : 14.49 gr karbonhidrat /50 g
 • Kiraz : 16.01 gr karbonhidrat / 50 g
 • Üzüm : 18.08 gr karbonhidrat / 50 g
 • Portakal : 11.54 gr karbonhidrat / 50 g

Taze meyveler , ağız sağlığınız, kalp ve damar sağlığınızın yanı sıra beyin sağlığınız için oldukça önemli vitamin ve mineraller içerir. Keto diyetiniz sırasında sağlığınızı korumak için ihtiyaç duyduğunuz tüm vitaminleri ve besinleri veren harika yiyeceklerde bu meyvelerin tam da kendileridir. Sadece doğru olanları seçtiğinizden emin olun.Kaynaklar :

MindBodyGreen.com
Food.News
PerfectKeto.com
Link.Springer.com
Healthline.com