Obezite Artışı Kırsal Kesimde de Kendini Gösterdi!

Imperial College London tarafından yapılan bir çalışmaya göre, kırsal alanlarda obezite oranlarının daha hızlı arttığı keşfedildi ve araştırmacılar bunun büyük şehirlerin dışında mevcut gıda kalitesinden kaynaklandığına inanıyor .

Araştırma, 200 ülke ve bölgedeki kentsel ve kırsal bölgelerde yaşayan 112 milyondan fazla yetişkinin boyunu ve ağırlığını analiz etti. 1985 ve 2017 yılları arasında alınan veriler, vücut kitle indeksini (BKİ) hesaplamak için kullanıldı.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Araştırmacılar, BKİ’nin kadınlarda metrekare başına ortalama 2 kilogram (kg / m²) ve erkeklerde 2,2 kg / m² arttığını tespit etti. Ayrıca, bazı düşük ve orta gelirli ülkelerde, kırsal alanların BKİ’deki artışın yüzde 80’ini oluşturduğunu tespit ettiler.

Ayrıca, araştırmacılar 1985’ten bu yana, kırsal alanlardaki kadın ve erkeklerin ortalama BKİ’sinin 2,1 kg / m² arttığını bildirmiştir. Bu arada, kentsel alanlarda, kadın ve erkeklerin ortalama BKİ’si sırasıyla 1,6 kg / m² ve ​​1,3 kg / m² artmıştır.

Çalışmanın yazarlarından Majid Ezzati, “Bu büyük küresel çalışmanın sonuçları, şehirlerde yaşayan daha fazla insanın şişmanlıktaki küresel artışın ana nedeni olduğu algısını bozdu” dedi.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Obezite problemini yeniden düşünmek

Araştırmacılara göre, kentsel ve kırsal alanlar arasındaki eşitsizlik yemek kalitesinden kaynaklanıyor. Halk sağlığı konusunda kent yaşamının olumsuz yönlerine çok fazla odaklanıldığına dikkat çekiliyor. Bununla birlikte, şehirlerin daha iyi beslenme, daha fazla fiziksel egzersiz  ve genel olarak iyileştirilmiş sağlık için çok çeşitli fırsatlar sağladığına dikkat çekiliyor. Buna karşılık kırsal kesimlerde şehir hayatının sunduğu bu durumları bulmak genellikle zor.

Çalışma düşük veya orta gelirli ülkelerde daha yüksek gelir düzeyine ve daha iyi altyapıya kaymış kırsal alanların önemli sağlık yararları kazandığını belirtiyor. Bununla birlikte, kentsel alanlarda gıda satın alabilmenin kolaylığı mevcutken, kırsal nüfus için besleyici gıda satın alma zor bir durum.

Genellikle şehirlerde yiyecek hizmetlerine daha kolay erişebildiğine inanılırken, kırsal alanların bir sonraki öğüne gelince herhangi bir seçenek kalmadığı düşünülmektedir  . Bununla birlikte, bu araştırma kentsel gıda ağının artık kırsal alanlara da erişebildiğini ve şehir sakinlerinin genellikle yedikleri aynı sağlıksız yiyeceklere kırsal kesiminde erişimlerinin sağlandığını göstermekte. Geleneksel sağlıklı yiyeceklerden modern ultra işlenmiş yiyeceklere gelişen kayma; daha modernleştirilmiş tarım uygulamalarının yanı sıra modern kolaylıklarla iç içe bir yaşamdan ileri gelmektedir.
Çalışma, modern araştırma ve politikaların yalnızca kentsel obezite konusuna odaklanmaya devam etmesi durumunda bu sorunun çözülmeyeceğine işaret etmektedir. Fiziksel aktiviteyi ve besleyici gıdaların tüketimini teşvik eden obezite önleme programları harika olsa da, bu planlar kırsal nüfusu içermemektedir.

Bu nedenle, bu çalışmanın bulguları modern obezite algılarını zorlamaktadır. Sahra altı Afrika’da olduğu gibi bazı istisnalar olsa da , araştırmacılar modern beslenme programlarının odağı kırsal sağlığın iyileştirilmesini içerecek şekilde değiştirilmediğinde, küresel olarak gözlemledikleri modelin o bölgede yayılacağına inanılıyor.

Ezzati’ye göre obezite ile mücadelede en büyük yanlış; obezitenin sadece kentsel alanlar için geçerli olduğu inancı. Kırsal kesim için sadece yetersiz beslenme koşullarının olduğuna inanarak da obezite ile mücadeleyi sadece kentlere odaklıyoruz.

Ezzati ayrıca, gıda güvensizliğinin acil etkileriyle mücadele etmenin önemli olduğuna inanıyor, ancak politikaların açlığın azaltılmasına çok fazla odaklanmanın ve uygun beslenmeye yeterince dikkat etmemenin uzun vadeli etkilerini ele alabilmesi gerektiğine inanıyor .Kaynaklar :

ScienceDaily.com
Nature.com
Food.News
NPR.org