Yeşil Çay ve C Vitamini İçme Suyundaki Toksinleri Temizleye Bilir Mi?

Korkutucu gelebilir, ancak son zamanlarda basında da yer alan haberlere göre içme suyu şebekelerimiz yeteri kadar güvenli değil.  Türkiye’de İçme sularının; insani tüketime elverişliliği Sağlık Bakanlığı’na Bağlı Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından denetlenir. Güvenli içme suyu ise; “İnsani tüketim amaçlı sular hakkında yönetmelik” kapsamında ele alınmaktadır. Peki olası uygulama eksikliklerine karşın sularımızı nasıl temiz tutabiliriz? Ya da içtiğimiz suların toksik etkilerinden kurtulmak için ne yapmamız gerekir?

Suyunuzu temiz tutmaya yardımcı olmak için yapabileceğimiz birçok şey var. Harika bir su arıtma cihazı satın almanın yanı sıra,  bazı yiyecek ve içeceklerden elde edilen antioksidanların,  musluk suyunda bulunan bazı kimyasalların zararlı etkilerine karşı korunmada rol oynayabileceğini öne sürüyor .

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

C vitamini ve EGCG’nin antioksidan etkisi

Illinois, Bourbonnais, Olivet Nazarene Üniversitesi’ndeki  araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırmada, C vitamini ve epiglokatekin gallat (EGCG) gibi antioksidanların , içme suyunda yaygın olarak bulunan bir kirletici olan altı değerli(hexavalent) kromun olumsuz etkilerini azaltabildiğini ortaya çıkardı .

Hexavalent krom genellikle su tedarikine endüstriyel atıklardan girer. Bu kimyasalın kansere neden olduğu bilinmektedir ve araştırmalar  su kaynaklarının ciddi manada kirlendiğini göstermektedir.

Araştırmacılar, antioksidanların hücre toksisitesini önleyip önlemediğini belirlemek için insan hücrelerine baktılar. İki tür insan hücresini farklı konsantrasyonlarda hekzavalent krom içeren bir çözeltiye maruz bıraktılar. Hücreler üzerindeki toksik etkileri milyarda 200 parça (ppb) veya daha yüksek konsantrasyonlarda gözlemlediler. Şaşırtıcı bir şekilde, araştırmacılar 15 ppm C vitamini veya 10 ppm EGCG konsantrasyonunun; yüksek hexavalent krom konsantrasyonlarının zararlı etkileri tamamen bloke edilebileceği bulunmuştur.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

DNA mutasyonlarına karşı da C vitamini etkili!

Araştırmacılar ayrıca 20 ppb veya daha fazla heksavalent kroma maruz kalan bakterilerde DNA mutasyonları gözlemledikleri başka deneyler yaptılar. Kimyasal maddeye maruz kalan bakterileri 20 ppm C vitamini ile tedavi etmenin bu DNA mutasyonlarını önlediğini bulmuşlardır.

Araştırmacılar, bir beslenme programında bu antioksidanların alımını artırarak ne kadar koruma alacağınızı tam olarak belirleyebilmiş değiller. Ancak bu bileşikler, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve kanser riskinizi azaltmak gibi diğer birçok yararla bağlantılıdır. Bu nedenle, daha fazlasını tüketmek sağlığınız için genellikle iyidir. Genel olarak, araştırmacılar bu antioksidanları doğrudan su kaynağına eklemenin altı değerli kromun toksik etkileriyle mücadele edebileceğini de öne sürmektedirler.

Bu bulgular , suyun antioksidanlarla arıtılmasıyla önlenebilecek olan kirletici maddenin toksisitesinden oksidatif bir mekanizmanın  sorumlu olduğunu düşünmektedir. Araştırmacılar, bulgularının su kalitesi izleme ve düzenlemesini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini ve sağlık risklerini altı değerli kroma maruz kalmadan azaltan tedaviye yol açabileceğini umuyorlar. Ekibin bulguları Florida Orlando’daki 2019 Deneysel Biyoloji toplantısında sunuldu.
Suyunuzun güvenli olup olmadığını kontrol etmenin basit yolları

Suyunuzun güvenli olup olmadığını anlamanın birkaç yolu vardır :

  • Suyunuza bakın – Sadece suyunuza bakarak, kirlenmiş olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Sadece bir su numunesi alın, temiz ve şeffaf bir bardağa koyun ve birkaç dakika bekleyin. Olması gerektiği kadar net olmadığını fark ederseniz veya suyunuzun içinde dolaşan birçok şey görürseniz suyunuz kirlenmiş olabilir. Ayrıca suyunuzu koklamayı deneyebilir ve olağandışı bir şey olup olmadığını görebilirsiniz.
  • Ev tipi su test kiti satın alın  Yalnızca saygın kaynaklardan gelen test kitlerini satın alabilirsiniz. PH dengesi ve amonyak, bakteri, kurşun ve daha fazlası gibi kirleticileri test eden bir kit seçebilirsiniz . Kitiniz, su kaynağınızı nasıl güvenli ve doğru bir şekilde test edeceğinize dair talimatlarla birlikte gelmelidir.
  • Bir laboratuara örnek gönderin – İhtiyaçlarınız için yeterince kapsamlı bir test kiti bulamazsanız veya kendi başınıza yaptığınız testlerden şüpheliyseniz, suyunuzu resmi bir numune için laboratuvara gönderebilirsiniz. Halk sağlığı laboratuvarları bir kaç gün içinde size; şebeke suyunuzun içilebilir olup olmadığı konusunda bilgi verecektir. Ayrıca bir çok belediye de şebeke sularından sıklıkla numune almakta ve resmi internet sitelerinden yayınlamaktadır. Bu yüzden genellikle belediyeye bağlı olan su şirketlerinin resmi web sitelerini sıklıkla ziyaret etmenizi de tavsiye ederiz.Kaynaklar:

MindBodyGreen.com

IntegrativePractitioner.com

OSHA.gov

All-About-Water-Filters.com