Hasat Elektronları: Mikroplardan Kurtulmak için Yeni Yöntem

Bilim insanları, bazı mikropların enerjilerini bulundukları ortamın elektrik yüklerinden alabileceğini keşfettiğinden beri, bunu nasıl yaptıklarını merak ettiler. Sonunda Mikroorganizmalardan kurtulmak için yeni bir yöntem keşfedildi.

Bakterilerin ağızları yoktur, bu yüzden yakıtlarını vücutlarına almak için başka bir yola ihtiyaçları vardır. St. Louis’deki Washington Üniversitesi’nden yapılan yeni bir araştırma, bu tür bakterilerin elektronları doğrudan bir elektrot kaynağından nasıl çektiğini ortaya koyuyor. Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji bölümü profesörü olan Arpita Bose’in laboratuvarından yapılan çalışma 5 Kasım’da yayınlanan mBio bilim dergisinde yayımlandı .

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Elektronların Nasıl enerji kaynağı olarak Kullanıldığını Anlıyoruz!

Arpita Bose, yapıtığı bir açıklamada  “Bu sürecin moleküler temelini, çalışmamıza kadar çözmek zor oldu.” demiş ve “Bu çoğunlukla bu sürece dahil olan proteinlerin karmaşık yapısından kaynaklanıyor. Fakat şimdi ilk defa fototrofik mikropların katı ve çözülebilir maddelerden elektronları nasıl kullanıldığını anlıyoruz.” diye açıklamıştır.

Bose laboratuvarında doktora adayı olan Dinesh Gupta, bu yeni çalışmayla ilk yazısını yayınlamış da oldu. “Bu fototrofik bakterilerin bu sürece dahil olan kilit elektron transfer proteini üretimini düzenlemek için yeni bir işlem adımı kullandığını gördüğümde heyecanlandım” dedi ve “Bu çalışma, biyolojik yakıtlar gibi katma değerli bileşikler üretmek için bakterilerin elektrikle ve karbondioksitle beslenebilecekleri bir bakteri platformu tasarlamaya yardımcı olacak.” diyerek ilk yazı heyecanını da bilim dünyası ile paylaştı.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Elektriği bakterilerin dış katmanından geçirmek anahtar zorluktur.

Bakterilerin dış dünyaları arasında kalan bariyer hücre zarıdır. Bu bariyer hem iletken değildir hem de çözünmeyen demir mineralleri ve / veya elektrotlara geçirimsizdir.

Bose ve biyoloji profesörü Robert Kranz da dahil olmak üzere ortakları, Rhodopseudomonas palustris TIE-1’in doğal olarak ortaya çıkan türünün dış zarında elektron kabul etmek için bir kanal oluşturduğunu gösterdi. Bakteriler, on deca-heme’lik bir “sitokrom c” olarak adlandırılan demir içeren yardımcı bir moleküle dayanır. Bu proteini işleyerek, TIE-1 elektron kaynağına temel bir köprü oluşturabilir.

Hücre dışı elektron alımı veya EEU, besin kıtlığı koşulları altında mikropların hayatta kalmasına yardımcı olabilir.

Bose, EEU’nun arkasındaki bu mekanizmaları belgelemiş olduğuna göre, vahşi yaşamdaki diğer elektrik yiyen bakterileri tanımlamak için biyolojik bir işaretleyici olarak kullanmayı umuyor. Bulgular, araştırmacıların bu işlevselliğin metabolik evrim ve mikrobiyal ekolojideki önemini anlamalarına yardımcı olacaktır.

Araştırmacıların Videosunu buradan izleyebilirsinizDergi Referansı:Dinesh Gupta, Molly C. Sutherland, Karthikeyan Rengasamy, J. Mark Meacham, Robert G. Kranz, Arpita Bose. Photoferrotrophs Produce a PioAB Electron Conduit for Extracellular Electron UptakemBio, 2019; 10 (6) DOI: 10.1128/mBio.02668-19

Kaynak:

ScienceDaily.com
Wustl.edu