Tansiyona İyi Gelen 5 Düşük Glisemikli Gıda!

Yüksek tansiyon (hipertansiyon) küçük bir mesele değildir ve kardiyovasküler sağlık sorunları içinde önemli risk faktörlerinden biridir. Hipertansifseniz veya birini tanıyorsanız, çalışmalar kan basıncını düşürmenin doğal, ilaçsız bir yönteminin düşük glisemik diyeti takip etmek olduğunu göstermektedir .

Glisemik indekste (GI) orta veya yüksek skorlara sahip yiyeceklerin aksine, düşük GI yiyecekleri bir kişinin kan şekeri seviyesini yükseltmekde daha yavaştır. Kan şekeri yüksek olması sinirlere ve kan damarlarına zarar verebilir , bu da yüksek tansiyona neden olabilir.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

1 ila 100 arasında bir ölçek olan GI, karbonhidrat içeren gıdaların saf glikoza kıyasla kan şekeri seviyelerini ne kadar hızlı artırabileceğini gösterir. Her gıda maddesi bir GI skoruna sahiptir. Gıdanın GI puanı ne kadar düşükse, o kadar uzun sürede kan şekerinizi yükseltebilir. GI skoru 55’in altında olan gıdalar düşük glisemik olarak kabul edilir. Orta-GI gıdaları 55-70 arasında değişen puanlara sahipken, yüksek-GI gıdalar 70’in üzerindeki puanlara sahiptir.

Beslenmenize eklemeniz için düşük glisemik gıdalar

Birçok düşük GI gıda maddesi olsa da bu %’5’li, anti-hipertansif bir beslenme programına eklenecek en iyi yiyeceklerden bazılarıdır.

1. Barbunya fasulyesi

Barbunya fasulyesi GI skoru 24’tür. Bu fasulyeler lif ve protein yüklüdür. Ayrıca potasyum kaynaklarıdır ve yağ oranı çok düşüktür.

2. Nohut

Nohut ,  28 GI skoruna sahip düşük GI’lı bir baklagildir. Ayrıca, kalsiyum, potasyum ve B9 vitamini (folat) gibi önemli besinlerin yanı sıra iyi miktarda protein ve lif içerirler. Nohut, her ikisi de yüksek GI puanına sahip patates veya beyaz pirinç yerine kullanılabilir. Ayrıca nohutları kızartıp hızlı ve kolay bir atıştırmalık yapabilirsiniz. Nohut, popüler bir Ortadoğu mezesi olan humusun için de hammaddedir.

3. Mercimek

GI skoru 32 ile mercimek sağlıklı yemeklere harika bir katkı sağlar. Protein ve lif bakımından zengindirler. Ayrıca mercimeklerden iyi miktarda fosfor ve potasyum alabilirsiniz.

4. Havuç

Havuç 39 GI puanına sahip. Gözleriniz için iyi olan beta karoten içerirler. Havuç ayrıca hücrelerde serbest radikal hasarını önleyen yüksek miktarda antioksidan sağlar. Havuçlarını humusa batırarak ya da garnitür olarak haşlayarak veya buğulayarak tadını çıkarabilirsiniz.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

5. Yulaf

Yulafın GI skoru 55’tir. Çok sayıda sağlık yararına sahip olan bir lif türü olan beta-glukan içerirler. 2014 yılında yapılan bir meta-analiz, yulaf lapası içindeki beta-glukan lifinin kan kolesterol seviyelerini artırabileceğini bildirdi. Bu tip bir lif aynı zamanda bir insanın daha uzun süre tok hissetmesine de yardımcı olabilir.

Düşük GI diyeti uygulayan insanlar için yulaf içeren müsli iyi bir seçenek olabilir. Ancak, GI puanları markalar arasında önemli ölçüde değişebilir. Etiket bilgilerini iyi okumakta fayda var.

beslenmenize yulaf eklemenin bir yolu yulaf lapası yapmaktır. Bir tavaya sadece yulaf ve süt ekleyin. Isıtırken, yulaf sütü çekene ve karışım koyulaşıncaya kadar karıştırın.

Kan basıncını düşürmek için doğal, ilaçsız çözümler seçin. Kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirebilecek gıdalarla yapacağınız bir beslenme programı; doktor ve eczacınızın simalarını size unutturabilir. Sağlıklı bir yaşam sağlıklı beslenmeyle başlar.Kaynaklar:

MedicalNewsToday.com
SuperFood.news
Diabetes.co.uk