Demans’tan Uzak Tutan 5 Yol

Demans, Alzheimer gibi bir insanın beynini ve düşünme ve hatırlama yeteneğini etkileyen hastalıklar için kullanılan ortak bir terimdir. Dünyada 50 milyondan fazla insanın demansı ve yılda 10 milyon yeni vaka teşhisi konmasıyla, dünya çapında  en hızlı büyüyen sağlık koşullarından biridir . Erken evre demansın ortak belirtileri bilişsel işlevsellik, ajitasyon, anksiyete, depresyon ve konuşma problemleridir. Demans için bir tedavi olmasa da, gelişme riskini azaltmanın birçok yolu vardır. İşte bunlardan 5 tanesi.

Sigara içmeyi bırak

Araştırma, sigara içmenin kalp, akciğerler ve beyin üzerindeki zararlı etkileri hakkında açık ve net. Sigara içmek, bir kişinin kalp-damar hastalıkları, Alzheimer hastalığı ve diğer demans türlerini geliştirme riskini arttırır. Bu arada, sigarayı bırakmak bir kişinin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Alkol tüketiminizi sınırlandırın

Çok fazla içmenin tehlikeleri var. Aşırı alkol tüketimi, yalnızca karaciğere ve diğer organlara zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda  erken başlangıçlı demans gelişimi için daha büyük bir risk oluşturur . Haftada tükettiğiniz alkol miktarı 14 birimden fazla olmamalıdır. Bunları hafta boyunca yaymaya çalışın ve sert içecekler yerine alkolsüz içecekler tüketin.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Dengeli bir diyet yemek

Sağlıklı beslenme, sağlığı korumak, diyabet ve kalp hastalığı gibi hastalıkları önlemek için çok önemlidir. Aynı zamanda “bilişsel” işlev üzerinde olumlu bir etkisi vardır ve demans riskini azaltır. Çoğunlukla meyveler, sebzeler, balıklar ve fasulye içeren öğünlerin bilişsel performansı arttırdığı  söylenir.  Alzheimer Derneği , günde 6 ile 8 bardak su içmeyi ve şeker ile tuz tüketimini azaltmayı tavsiye etmektedir.
Düzenli egzersiz

Araştırmalar  düzenli fiziksel aktiviteyi Alzheimer gibi daha düşük nörodejeneratif hastalıklar riskine indirgemeye bağladı. Beyninizi ve kalbinizi sağlıklı tutmak için 150 dakikalık ılımlı fiziksel aktivite veya haftalık 75 dakikalık güçlü fiziksel aktivite içeren aktif bir yaşam tarzı yaşamalısınız. Çimleri biçmek, işe gitmek için bisiklete binmek veya kısa bir yürüyüşe çıkmak gibi basit şeyler yapmak ılımlı fiziksel aktivite olarak kabul edilebilir. Bu arada, koşu ya da yüzme gibi kardiyo egzersizler kuvvetli fiziksel aktivite olarak kabul edilir. Bu fiziksel aktivitelerin amacı kalbin pompalamasını sağlamak ve kan dolaşımını iyileştirmektir.
Aktif bir sosyal yaşam sürdürmek

Sosyal izolasyon, özellikle yaşlı erişkinlerde, duygudurum bozukluklarının ana nedenlerinden biridir. Araştırmalara göre, depresyon ve anksiyete yaşlılarda bilişsel bozulmayı hızlandırabilir. Sosyal izolasyondan kaçınmak için aileniz ve arkadaşlarınızla iletişiminizi sürdürmeye çaba gösterin ve komşularınızla, hatta toplumunuzdaki diğer insanlarla bağlar kurun. Köpek, kedi, hatta evcil hayvan olarak bir balığa sahip olmak da demansın etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir  .

Demans vakalarının önümüzdeki 30 yıl içinde üç katına çıkması bekleniyor, riskinizi azaltmak için belirli adımların izlenmesi esastır. Akşam yemeğinden sonra yürüyüşe çıkmak ve komşularınızla iyi bir ilişki kurmak beyniniz için harikalar yaratabilir. Altın yıllarınızı mutlu ve zeki geçirmeniz dileği ile…Kaynaklar :
Healthline.com
BMCGeriatr.BioMedCentral.com
TheLancet.com
Akademik.OUP.com
Alzheimers.org.uk
Cambridge.org
BrightFocus.org