Kanserle Savaşan Kabak Çekirdeği Bir Çok Sağlık Yararı Sağlıyor

Bol kabağı tohumları; özel bir kavrulma işleminden sonra kuruyemiş tezgahlarında yerini alıyor. Bu tohumların bir çok sağlık yararı olduğu biliniyor. Besleyicilik bakımından da zengin Kabak Çekirdekleri kanser önleyici özellikleri ile de ön plana çıkmakta. Bu nedenle, kabak çekirdeklerini düzenli beslenme programınıza eklemeniz için gerekli nedenleri sizin için derledik.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Kabaklar ve kabak çekirdeği kansere karşı savaşmaya yardımcı olur

Hem kabak hem de kabak çekirdeği , çeşitli kanser hücrelerinde, bir tür inaktive edici protein türü olan ve apoptosisi veya programlanmış hücre ölümünü indüklediği gösterilmiştir. Moleküler Tıp Raporları dergisinde yayınlanan 2011 tarihli bir Çin araştırması, hem laboratuvar hem de hayvan deneylerinde cucurmosin’in insan hepatoma HepG2 hücreleri üzerindeki etkilerini incelemiştir.

Araştırmacılar, kabak çekirdeği ekstresinin kanser hücrelerini apoptoz yoluyla başarıyla ortadan kaldırdığını buldular. 2013 yılında yayınlanan bir başka Çin araştırması, kabak çekirdeğindeki cucurmosin’in laboratuar ve hayvan deneylerinde insan pankreas kanseri hücre çizgisinin çoğalmasını engellediğini buldu.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Food Research International Dergisinde yayınlanan bir çalışma da, kabak çekirdeği açısından zengin diyetlerin daha düşük meme, kolon, akciğer, prostat ve mide kanseri riskiyle bağlantılı olduğunu ortaya koydu . Bir başka büyük gözlemsel çalışma da, kabak çekirdeği yemenin postmenopozal kadınlarda daha düşük meme kanseri riski ile bağlantılı olduğunu buldu . Diğer çalışmalar, kabak çekirdeğindeki liganların da meme kanserini önleme ve tedavi etmede önemli bir rol oynayabileceğini göstermiştir. Ek olarak, test tüpü çalışmaları kabak çekirdeği içeren bir takviyenin prostat kanseri hücrelerinin büyümesini potansiyel olarak yavaşlattığını göstermiştir. (bu konudaki yazımıza ulaşmak için :Kabak Çekirdeği Prostat Semptomlarını Hafiflete Bilir mi?)

 

Kabak ve kabak çekirdeğinin diğer sağlık yararları

Kabak çekirdeği de besleyicidir . Salatamosine ek olarak, yüksek miktarda magnezyum, manganez , potasyum, protein, çinko, demir, bakır ve tekli doymamış yağ asitleri içerir. Magnezyum, ruh halini ve uykuyu iyileştirmeye yardımcı olurken manganez kollajen üretimini, cilt sağlığını ve kemik sağlığını destekler. Çinko ayrıca bağışıklık, cilt sağlığı ve görüşü arttırırken bakır ve demir enerji üretimine katılır. Kabak tohumlarındaki sağlıklı yağlar kalp hastalıklarının önlenmesinde rol oynamaktadır.
Tohumlar ayrıca  E vitamini gibi güçlü bir antioksidana da ev sahipli yapar ki; bu durum sizi serbest radikallerin zararlı etkilerinden korur. Antioksidanlar genel itibariyle bağışıklık sistemini güçlendirir ve çeşitli hastalıkları önlemektedir. Ayrıca, bu tohumlardan triptofan alabilirsiniz, bu da ruh halinizi arttırmaya ve uykusuzluğu önlemeye yardımcı olur. Kabak çekirdeği mesane sağlığını da iyileştirebilir. Japon Tıp ve Farmasötik Bilimler Dergisi’nde yayınlanan 2005 yılı bir Japon hayvan çalışması, kabak çekirdeği ekstraktlarının üriner inkontinansı azaltmak için soya tohumu ekstraktlarıyla olan etkinliğini karşılaştırdı. Bu durum sık sık acil idrara çıkmaya yol açar ve ciddi durumlarda, kişiler hasta bezini giyme durumunda da kalabilmektedirler. Araştırmacılar, sıçanlarda kabak çekirdeği ekstresi işleminin mesane basıncını düşürdüğünü ve hayvanların maksimum mesane kapasitesini arttırdığını buldu.

Diyabetli insanlarda kabak çekirdeğinin faydalarından yararlanabilirler. 2015 Tunuslu bir çalışmada, hem kabak çekirdeği hem de keten tohumu ile beslenen diyabetik sıçanlarda diyabetin indüksiyonu tarafından üretilen plazma enzimlerinin  azaltıldığı buldular. Aynı zamanda diyabetik sıçanların diyabetik komplikasyonların iyileşmesine ve önlenmesine yardımcı olmuştur.

Her gün balkabağı tatlısı yeme gibi bir imkanımız olmayabilir. . Bunun yerine, günlük kabak çekirdeği yemeyi seçebilirsiniz. Salatalara, peynirlere, çorbalara ve tatlılara eklenebilirsiniz.Kaynaklar:
HealthImpactNews.com
Healthline.com
Health.com
MedicalNewsToday.com
Food.News