Zeytinyağ Özel Depolama Yardımı Onaylandı

İyi hasatların, AB zeytinyağı piyasasında arz ve talep arasında bir dengesizlik yarattığını ve bunun da fiyatların düşmesine neden olduğu bildirildi. Piyasayı yeniden dengelemek amacıyla Avrupa Komisyonu, sızma zeytinyağı için özel depolama yardımını onayladı.

AB, önemli stokların ve ardışık iyi hasatların, AB zeytinyağı piyasasında arz ile talep arasında bir dengesizlik yarattığı ve bunun fiyat düşüşüyle ​​sonuçlandığı bildirildi. Bu piyasa durumu göz önüne alındığında, Avrupa Komisyonu , sızma zeytinyağı için özel depolama yardımını belirledi.

2018/19 hasadı sonrasında arzdaki bu fazlalık nedeniyle, son aylarda İspanya, Yunan ve Portekiz’deki sızma zeytinyağı pazarlarındaki fiyatlar düşük olarak kabul edildi. 2019 yılının ortasındaki İspanyol sızma zeytinyağının fiyatı beş yıllık ortalamanın yüzde 33 altında, Yunan sızma zeytinyağı ise yüzde 13,5 daha düşük olarak bildirildi.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

2019/19 için 859, 000 ton olarak tahmin edilen AB seviyesindeki yüksek stokların (İspanya’dan gelen yüzde 88), 2019/20 için beklenen ortalama üretim ile birlikte AB zeytinyağı pazarını baskı altında tutması bekleniyor.

Özel depolama düzeni, baskıyı hafifletmeyi ve piyasayı yeniden dengelemeye katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

Zeytinyağı pazarı ciddi pazar dengesizliğinden yaşıyor. Ortak Tarım Politikasının çiftçileri ve üreticileri desteklemek amacıyla bir programın gerçekleşmesi piyasa için önem arz ediyor. Alınacak önlemler sayesinde özel depolama yardımı ile pazarın dengelenmesi amaçlanıyor. Piyasa aktörleri sektöre daha fazla zarar gelmesini önleyeceğini düşünmekte.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Proje esneklik ve ölçülmüş piyasa yönetimini kullanacak ve maksimum dört dönem için bir ihale prosedürü devreye alınacak. Yardım, farklı türdeki saf zeytinyağlarının büyük çoğunluğunu kapsayan türlere öncelik tanıyor: sızma ve lampante zeytinyağı.

Özel depolama yardımı etkisi olması için yardımdan yararlanan miktarlar en az 180 gün boyunca depoda kalacak ve teklif başına minimum miktar 50 ton olacak.

İhaleler sadece Üye Devletleri kapsıyor. AB üyesi zeytinyağı üreticisi olan ülkeler: Yunanistan, İspanya, Fransa, Hırvatistan, İtalya, Kıbrıs, Malta, Portekiz ve Slovenya olarak bilinmekte. İlk ihale Kasım 2019 (bu ay) sonunda başlayacak.Kaynak:

NewsFoodMagazine.com
Ec.europa.eu