Yumurta Kabuklarından Pil Üretildi

Tavuk yumurtasının harcanan kabukları, özellikle pastacılık ve atıştırmalık sektöründe istenmeyen biyo atıklardır.  Lityum-iyon pillerdeki metallere nazaran ucuz, yenilenebilir ve değerli bir alternatif malzemeye dönüşebilir. Alman bilim insanları liderliğindeki bir çalışma, yumurta kabuğunun büyük miktarda elektrik enerjisi depoladığını başarıyla bildirmiştir .

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü’nden (KIT) araştırmacılar liderliğindeki uluslararası ekip, yumurta kabuklarını enerji depolama sistemleri için sürdürülebilir bir malzeme kaynağı olarak test etti. Toz kabukların lityum iyon akülerde ekonomik ve etkili kapasitörler olabileceğini keşfettiler.

Bulgularını , Royal Kimya Kimya Derneği Dalton Transactions dergisinde yayınladılar . Keşifleri, her yıl üretilen şaşırtıcı küresel gıda atığı miktarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Yumurta Tamam Ama Kabuğu Ne Yapacağız?

Kanatlı hayvan çiftlikleri, her yıl muazzam sayıda tavuk yumurtası üretir. Yiyecek olarak tüketilmesinin yanı sıra, yumurtalar çeşitli ürünler için hammadde olarak hizmet vermek üzere ilaç şirketlerine ve imalat sanayilerine gönderilir .

Hem tüketiciler hem de endüstriler sadece yumurtaların yenilebilir kısımlarını kullanır. Yenilmez yumurta kabuğu yararsız bulunur. Kabuklar çöpe atılır ve çöplüklerde devasa biyolojik atıklar oluşturur.

Yumurta kabuğunun kendisi ilginç kimyasal ve yapısal özelliklere sahiptir. Kompozit malzemeden yapılmıştır – fiber membran,  paha biçilmez olduğunu kanıtlayan bol miktarda protein ve kalsiyum karbonat (CaCO3) içerir.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Tavuk yumurta kabuklarındaki kalsiyum karbonat çok fazla enerji depolayabilir

Helmholtz Enstitüsü Ulm (HIU) araştırmacısı Maximilian Fichtner , “Şaşırtıcı bir şekilde, doğal maddelerin uygun olduğu veya hatta elektrokimyasal depolama sistemleri için malzeme üretmekte çok iyi olduğu tespit edilen sürekli yeni örnekler var” dedi . HIU, KIT tarafından elektrokimyasal enerji depolama teknolojilerini araştırmak amacıyla kuruldu.

Fichtner, Avustralya ve Japonya’dan meslektaşları ile birlikte çalıştı. Birlikte, araştırmacılar tavuk yumurtasının kimyasal bazlı elektrik özelliklerini araştırdılar.

Daha önce belirtildiği gibi, yumurta kabukları kalsiyum karbonat içerir. Bu karbon bazlı bileşik, lityum iyonları depolayabildiğini kanıtlayarak pillerde kullanım için ümit verici bir elektrik iletken malzemesi haline geldi .

Araştırmacılar, ince bir toz halinde tavuk yumurta kabukları yıkanmış, kurutmuş ve ezilmişler. Yumurta kabuğunun hem kalsiyum karbonat bakımından zengin kabuğunu hem de kaplamanın iç ve dış zarlarını kullandılar.

Daha sonra, yumurta kabuğu bazlı tozu , bir akünün elektroliti gibi bir devrenin metalik olmayan bir bölümüne dokunan elektrik iletkeni olan bir elektrot oluşturmak için kullandılar . Elektrotu, metalik bir lityum anot ve su kullanmayan bir elektrolit içeren deneysel bir hücreye yerleştirdiler.Akülerde elektrotlar için tavuk yumurtalarının sürdürülebilir malzemeler olarak kullanılması

Araştırmacılar, test hücresinin depoladığı maksimum enerji miktarını ölçtükten sonra, bataryayı 1000’den fazla şarj etme ve boşaltma döngüsünden geçirdi. Pilin enerji depolama kapasitesinin tekrarlanan çevrimlerle ne kadar azaldığını takip ettiler.

Test bataryası mükemmel sonuçlar elde etti. 1000’den fazla döngüden geçmesine rağmen maksimum kapasitesinin yüzde 92’sini hala verimli olarak çalışmaktaydı.

Tavuk yumurtalarının lityum-iyon piller için elektrot malzemelerine dönüştürülmesi, biyolojik atıklardan bir miktar değer elde etmenin tek yolu değildir. Kabuklar biyolojik olarak parçalanabilen seramik, kozmetik ve boyaların üretimi için hammadde görevi görür .

Ayrıca,  bir başka çalışma, enerji ile ilgili uygulamalarda yumurta kabuğunu test etmiştir . 2012 yılında, Huaqiao Üniversitesi’nden araştırmacılar yumurta kabuğunun zarını bir süper kapasitörün elektrotları arasında kısa devreleri önleyen bir ayırıcı olarak kullandılar.

Bununla birlikte, HIU öncülüğünde yapılan çalışma, pilde elektrot görevi gören tavuk yumurtası kabuklarını biyo atık olarak kullanan ilk yer oldu. Araştırmacılar yumurta kabuğu bazlı elektrotların performansını iyileştirmeyi planlıyor.Kaynaklar :

Phys.org
Pubs.RSC.org
ScienceDirect.com
Food.news