Sarımsak yaşlılarda bilişsel sağlığı iyileştirmenin anahtarı mıdır?

Sarımsak, birçok sağlık yararına sahip olduğu bilinen popüler bir yiyecek. Bu faydalardan biri,  yaşlı insanlar arasında bilişsel sağlığı iyileştirme yeteneğidir . Louisville Üniversitesi’nden  araştırmacılar tarafından yapılan bir hayvan araştırması, alil sülfit adı verilen sarımsaktaki bir bileşiğin, Alzheimer ve Parkinson hastalığı olan kişilerin yaşadığı yaşa bağlı hafıza kaybını önlemeye yardımcı olabileceğini buldu. Özellikle, bileşik, hafıza problemleriyle ilişkili bağırsak bakterilerindeki yaşa bağlı değişiklikleri önlemeye yardımcı oluyor.

Bağırsakta  trilyonlarca mikroorganizma bulunur ve bunlara bağırsak mikrobiyotası denir.. Bu mikroorganizmaların insan sağlığını korumada önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Bununla birlikte, yaşla birlikte gelen mikrobiyota değişiklikleri ile ilişkili sağlık etkileri hakkında çok fazla şey bilinmemektedir. Bir insan yaşlandıkça, bağırsak mikrobiyotasındaki çeşitlilik azalır.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Araştırmada, bağırsak mikrobiyota değişikliklerinin yaşa bağlı bilişsel gerilemeyi nasıl etkilediğini daha iyi anlatmak amaçlandı. Bunu yapmak için, 56 ila 69 yaşları arasındaki insanlara eşdeğer 24 aylık fareleri ağızdan alil sülfit ile beslediler. Daha sonra, bu fareleri diyet alil sülfit takviyesi almayan dört ve 24 aylık farelerle karşılaştırdılar.

Araştırmacılar, sarımsak bileşiğini alan yaşlı farelerin, tedavi almayan yaşlı farelere kıyasla daha uzun ve kısa süreli hafızaların yanı sıra daha sağlıklı bağırsak bakterileri gösterdiğini görmüştür . Sarımsak bileşiğini almayan iki yaşındaki fareler de uzamsal hafızaya sahipti.

Allil sülfit  bağırsak lümeninde  iltihaplanmayı da önledi.

Ek deneylerde, araştırmacılar beyindeki nöronal türetilmiş natriüretik faktörün (NDNF) azaltılmış gen ekspresyonunun bilişsel gerilemeden sorumlu olduğunu bulmuşlardır. Son zamanlarda araştırmacılar tarafından keşfedilen bu gen, uzun süreli ve kısa süreli hafıza kombinasyonu için gereklidir.

Dahası, ekip, alil sülfit alan farelerin, daha yüksek seviyelerde NDNF gen ekspresyonu gösterdiğini tespit etti. Beyindeki rekombinant NDNF protein terapisi ayrıca, sarımsak bileşiğini almayan yaşlı farelerin bilişsel işlevini de restore etti. Dahası, allil sülfitin uygulanmasının bağırsak lümeninde  iltihaplanmayı önleyen bir hidrojen sülfür gazı ürettiğini buldular.

Birlikte ele alındığında, bulgular sarımsak bileşiğinin alımının bağırsak bakterilerini geri yükleyerek hafıza konsolidasyonunu artırabileceğini göstermiştir. Ekip, bağırsak mikrobiyotası ve bilişsel gerileme arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamak için deneyler yapmaya devam ediyor. Ayrıca sarımsak, Alzheimer hastalığı  ve Parkinson hastalığı gibi yaşa bağlı bilişsel sorunların tedavisi için kullanılıp kullanılamayacağını da planlanıyor . Mevcut çalışmanın bulgularını Amerikan Fizyoloji Derneği’nin Orlando, Florida’da düzenlenen yıllık toplantısında sunuldu.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Sarımsakta diğer beyin sağlığı yararları

Binlerce yıldır, sarımsak hem mutfak hem de tıbbi amaçlar için kullanılmıştır . Ve yıllar boyunca, bilim adamları sağlık yararlarını, özellikle de beyin yararlarını ortaya çıkardılar ve kanıtladılar .

Birincisi, sarımsak beyin kanserinin önlenmesine yardımcı olabilir. Beyin tümörünün en ölümcül şekli olan glioblastomlu bireylerde tümör büyümesini azaltmada rol oynayan, dilly trisülfit (DATS) adı verilen başka bir bileşik içerir. Nöro-Onkoloji Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada , bileşik, aktif insan glioblastomunda karaciğere zarar vermeden tümörün ilerlemesini etkili bir şekilde önledi ve apoptoz veya hücre ölümünü önledi.

Sarımsak ayrıca kan pıhtı oluşumunu önleyerek beyine kan akışını artırabilir. Kan pıhtıları, sıvı kan sertleştiğinde meydana gelen kitlelerdir. Bir kan pıhtısı, kalpteki bir atardamarı veya veni tıkayabilir, bu da boynu veya beyni etkileyebilir ve felce yol açabilir. Sarımsak yemek yardımcı olabilir, çünkü aspirin gibi çalışan ve kan dolaşımını düzenleyen etkili bir kan incelticidir.

Sarımsak dışında, beyin işlevini artırabilecek birçok baharat da vardır . Bunlar zerdeçal, kekik, biberiye, adaçayı, karabiber, tarçın, karanfil, hindistan cevizi ve  fesleğendir.Kaynaklar:

DailyMail.co.uk
ScienceDaily.com
Livestrong.com
FoodScience.news