Grip ve Soğuk Algınlığı ile Savaşın: 6 Doğal İlaç

Çok hastasınız ve iş yerinizden izin almak zorunda kaldınız. Bütün günü yatakta geçirmek istiyorsunuz ve her tarafınız ağrıyor. Vücudunuzda içten dışa iğneler çıkmak istiyor sanki. Bir taraftan da öksürük, ateş ve hapşırma ile uğraşıyorsunuz.  Ne kadar da mutsuz bir gün… Neyse ki eczaneye girmeden bağışıklık sisteminizi güçlendirerek sizi daha erken ayağa kaldırabilecek bir çok doğal ilaç var. Üstelik bunlar mutfağınızda saklanıyor…

Soğuk algınlığında ve grip kapınızda ise…

Muhtemelen her yazımızda okudunuz ve çevrenizde de sık sık söylenen bir söz: “Dengeli ve düzenli beslenme…” Vücudun temel vitamin ve besin ihtiyaçlarını düzenli olarak doğal gıdalardan aldıkça aslında sizi tehdit eden bir çok hastalık için önlem almış oluyorsunuz. Ancak yine de kendi dünyamızı dengeli hale getirsek de dış dünya yerinde durmuyor. Özellikle iklim değişiklikleri ile bağışıklık sistemimiz zayıflayabiliyor ve hemen mikropların saldırısına uğrayabiliyor.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Unutmamak gerekir ki mikroplar da yaşamak istiyor ve bizim gibi konakları olmadan yaşama tutunmaları da imkansız. İşte bu konaklamak üzere gelen mikroplar size gelmeden önleminizi alabilirsiniz. Önlem ürünleri ise mutfağınızda saklı. Gelin birlikte mutfağınızdaki tedavi edici gıdalara bir göz gezindirelim.

  1. Sarımsak. Sağlığı güçlendiren bu güç santrali, soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek güçlü antimikrobiyal özelliklere sahip allisin adı verilen bir bileşik içerir. Hatta bazı araştırmalar sarımsakların hastalıktan tamamen kaçınmanıza yardımcı olabileceğini öne sürüyor .
  2. Bal. Kendi başına bir “tedavi” olmasa da, sağladığı birçok sağlık yararından dolayı bazı insanlar için tercih edilen tatlandırıcıdır. Bal , hastalıkları önlemeye yardımcı olan antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikler içerir.
  3. Acı biber. Baharatlı yiyecekler herkes için olmasa da, özellikle hastalık döneminde, sinüslerinizi temizlemenin etkili bir yoludur. Biberler , acılıktan sorumlu olan kapsaisin adı verilen bir kimyasal içerir. Bu kimyasal mukusun incelmesine yardımcı olabilir ve burnun akmasına neden olarak, burun boşluklarını daha kolay nefes almak için temizleyebilir.
  4. Zencefil. Bu kök, sağladığı sağlık yararlarının bolluğu dolayısıyla yüzyıllardır kullanılmaktadır. Kaynamış su içine birkaç dilim çiğ zencefil atın, öksürük veya boğaz ağrısını yatıştırmaya yardımcı olabilir .
  5. Yeşil çay. Sakinleştirici bir bardak yeşil çay , grip belirtileri olan herkes için mükemmel bir içecek olabilir. Yeşil çay , bağışıklık sisteminin mikroplar ile savaşmasına yardımcı olabilecek “kateşinler” adı verilen bileşikleri içerir. Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, çay kateşin solüsyonlarını tüketenlerin , influenza enfeksiyonu riskinin, yapmayanlara göre çok daha düşük olduğu tespit edildi. Ayrıca, sıcak bir içecek almak, titreme yaşayan kişilerin ısınmasına yardımcı olabilir. Ayrıca ağrıyan boğazınızda bir rahatlamaya sebep olabilir.
  6. Tuz. Bir çorba kaşığı sofra tuzunu bir bardak sıcak su ile karıştırıp boğaz ağrısını hafifletebilecek ve daha da kötüleşmeden enfeksiyon gelişimini durdurabilecek bir gargara yapabilirsiniz.
Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Soğuk algınlığı ve öksürük semptomlarını gidermek için ihtiyacınız olan tedaviyi almak için eczaneye gitmek zorunda değilsiniz . Çünkü; bu ev ilaçları günümüz tıbbı kadar etkili olabilir.Kaynaklar: 

TheOrganicPrepper.com
FamilyEducation.com
pbs.org
CochraneLibrary.com
Healthline.com
LiebertPub.com