VACCP nedir?

Ürünlerin güvenliği, gıda endüstrisi için çok önemli bir konudur. Gıda güvenliği yönetim sistemleri de sanayi tarafından, çoğu ülkede gıda zehirlenmesinde önemli bir düşüşe neden olan uzun yıllar süren çabaların bir sonucu olarak geliştirilmiştir.

Gıda güvenliğinde dünya çapında kabul görmüş HACCP kurallarını uygulamaktadır. Küresel Gıda Güvenliği Girişimi (GFSI), gıda güvenliği yönetim sistemlerini üç başlık altında inceler; gıda güvenliği, gıda savunması ve gıda sahtekarlığı (hile). İstenmeyen kontaminasyon ve gıda zehirlenmelerine karşı gıda güvenliği önlemleri, gıda ve karşı önlemler ve hassas gıdalara karşı saldırılar. Bunlar kasıtlı ve kasıtsız kontaminasyon tehlikeleri dışında gıda güvenliğini tehdit ediyor.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

VACCP Hilenin Önlemini Alır

VACCP sistemi, savunmasız yiyecekleri, hile gibi gıda dolandırıcılığından korumak için geliştirilmiştir. HACCP ve TACCP gıda üreten işletmeleri ilgilendirirken, VACCP sistemi kamu kontrolünü de içine almaktadır. VACCP sistemi, HACCP ile benzer ilkeler kullanmaktadır ancak odakları, tehlikelerin nasıl belirleneceği ve kontrol edilebileceği, güvenlik açıklarının nasıl belirleneceği ve kontrol edileceği şeklinde detaylandırılır.

Gıda dolandırıcılığı (hileli ürün), ekonomik kazanım amacıyla tüketicinin sağlığını etkileyebilecek  kasıtlı hile, zararlı ekleme, onaylanmamış modifikasyon, yanlış beyanla gıda içeriğinin etiketlenmesidir. Örneğin,% 100 keçi sütünden yapıldığını ilan ettiğimiz peynirlere inek sütü ilavesi veya zeytinyağına daha ucuz olan ayçiçek yağı ilavesi gibi hileler VACCP sistemine dahil edilmiştir.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Taklit ve Tağşiş’in önüne Geçmek İçin Vaccp

İnsan sağlığı için tehlike oluşturmamasına rağmen, gıda güvenliğinin beyan edilen içerikten başka, kâr için ucuz ürünler içermesi uygun değildir. Yiyecek ya da yiyecek dolandırıcılığına maruz kalma riski ve bu risklerin bertaraf edilmesi VACCP sisteminin uygulanma alanına girer ve tehlikeleri en aza indirmeyi hedefler.

VACCP; aslında bir denetim mekanizmasının, HACCP ile beraber üretim sürecine dahil olmasıdır. Özellikle ham madde temini süreçlerinde; firmaların ticari gururlarının etkilenmemesi için tetkik ve teşhis süreçleri detaylandırılmaktadır.

Geçtiğimiz günlerde T.C. Tarım Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu hileli ürün satan 618 firmanın kar amaçlı kazanımları VACCP sistemi tarafından bertaraf edilebilmektedir.

VACCP (Vulnerability Assessment) ; gıda işletmesinde mevcut bulunan FSSC 22000, IFS ve BRC gibi uluslararası kabul görmüş gıda savunma sistemleri ile eşgüdümlü olarak çalışabilmektedir.
Kaynak

FSTdesk.com
Fda.gov