Zehrini Seç: Gıda Ambalajlarında Bizi Bekleyen Tehlike!

Aceleniz varsa ve kendi yemeğinizi hazırlamak için zamanınız yoksa, paket servisi hızlı ve kolay bir çözümdür. Ancak, bir telefon kadar yakın yemeğin sıklıkla toksik kimyasalları yanında getirdiğinin farkında mısınız? Pazarındaki birçok gıda ambalajı türü, obezite, kalp-damar hastalıkları, kanser ve diğer sağlık sorunları gibi kısa ve uzun vadeli riskler getirebilecek zararlı kimyasallar içermektedir. Bu nedenle, birçok tüketici savunucusu, bu tür gıda ambalajlarının kaldırılmasının çok gecikmiş olduğunu iddia eder. 

Ticari gıda paketlerinin gıda saklama ve taşıma açısından uygun olmasına rağmen, doğal alternatifler bulmak çok önemlidir; Aşağıda popüler gıda ambalajlarının bir listesi ve ne ile değiştirebileceğinize bakabilirsiniz:

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Paket servis kapları

Son yıllarda, yiyecek dağıtım uygulamaları, restorandan yiyecekleri kapınıza getirmeyi çok kolaylaştırdı. Son araştırmalar  , şehir hayatı yaşayanların yüzde 26’sının haftada en az bir kez paket servisi kullandıklarını göstermiştir.Teslimat hizmetlerinin artmasıyla birlikte artan miktarda paketlerde kullanılmaya başlandı. Çevresel Çalışma Grubuna göre,  kaplardaki toksik kimyasallar insanları bu toksinlere maruz bırakarak yiyeceğe sızabilir .

Standart paket servis kaplarının en iyi alternatifi,  geri dönüştürülebilir ve flor içermeyen ürünlerdir . Bunlar genellikle yüzde 100 geri dönüştürülmüş kartondan yapıldığını belirten bir mühür ile işaretlenmiş kahverengi kağıt kutulardır. 

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Kahve fincanları

Standart kağıt kahve fincanı ilk bakışta çok kötü görünmeyebilir. Ne yazık ki, bu fincanlar genellikle kahvenizin sızmasını engelleyen plastik ile kaplanmıştır. Bunun anlamı, hem çay hem de kahve içenlerin, genellikle en güvenli şey olmayan, buharlı sıcak sıvılarla karıştırılan plastik kaplamaya maruz kalmasıdır. Isıya maruz kalma toksik kimyasalların salınımını hızlandırabilir. Bir daha ki sefere en sevdiğiniz kahve partisine döndüğünüzde, kendi fincanınızı veya bardağınızı getirdiğinizden emin olun.


Alüminyum kutular

Her yerde bulunan alüminyum bile, genellikle bisfenol A (BPA) olarak bilinen plastik bir katkı maddesi ile kaplandığı için toksik kimyasallardan korunamaz. BPA , kısırlık, meme kanseri ve prostat kanseri gibi sayısız sağlık koşullarına bağlı olan bir endokrin bozucu görevi görür  . Her ne pahasına olursa olsun alüminyum kutular kullanmaktan kaçınmanız ve bunun yerine cam kaplarda saklanan içecek ve yiyecekleri satın almanız önerilir.

“BPA içermeyen” ürünlerin  de tam olarak güvenli olmadığına dikkat etmek önemlidir  . BPA, BPA’ya benzer hücreleri tahrip edebilen bisfenol-S veya bisfenol-F gibi diğer toksik kimyasallarla değiştirilmiştir. 


Plastik ambalaj ürünleri

Birçok insan plastik ambalajla kaplı meyve ve sebzelerin daha temiz ve daha taze olduğunu düşünür çünkü dış etkenlere maruz kalmazlar. Maalesef, paketleme, yiyeceğin içine sızabilecek ve daha az taze ve sağlıklı hale getirecek zararlı kimyasallar ortaya çıkarabilir.

Plastik ambalajlar, en yaygın endokrin bozuculardan biri olan ftalatları içerir. Bu nedenle, ambalajsız meyve ve sebzeler almak daha iyidir. Her şeyi taze ve organik tutmak için yerel alışveriş merkezinizde market alışverişinizi yapmak daha iyi bir alternatif.

Geleneksel gıda ambalajlarına alternatifler bularak, zararlı kimyasallara maruz kalma riskinizi önemli ölçüde azaltabilir ve daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsiniz .Kaynaklar :

TheGuardian.com
Healthline.com
NRN.com
EWG.org
BecauseHealth.org
NCBI.NLM.NIH.org