AB ülkelerine İhraç Edilen Bitki Ürünlerinde Sertifika Zorunluluğu Başlıyor

14 Aralık 2019 itibariyle AB ülkelerine ihraç edilen bütün bitkisel ürünlerin; Bitki sağlığı sertifikası zorunluluğu getirildi. Bitkiler ve diğer ham ve az işlenmiş bitki ürünleri, AB üye devletlerine veya İsviçre ve Karadağ’a girmeden önce, gönderilerin denetlenmesi ve bir bitki sağlığı sertifikası alması gerekiyor. Gerekli sertifika yoksa gönderi kabul edilmeyecek.

Yeni AB düzenlemeleri, bitki böceklerinin ve hastalık zararlılarının ortaya çıkmasını önlemeyi amaçlamaktadır. AB bu değişikliği 2016 yılında yaptı, ancak gecikmeler tıpkı ülkemizdeki fabrika baca filtresi uygulaması gibi, uygulamayı önümüzdeki haftaya erteledi.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Yeni Düzenleme Tüm Bitki Ürünlerini Etkiliyor

Bazı bitkisel ürünler zaten bitki sağlığı sertifikası gerektirmekle birlikte, çoğu AB pazarına girmek için herhangi bir gereksinim duymamıştır.

Bitki sağlığı sertifikası gerektiren bitki ürünleri şunlardır:

 • Meyve ve sebzeler (derin dondurucuda saklananlar hariç)
 • Kesme çiçek
 • Yeşillikleri koruyan ağaç mamulü tahta kasalar.
 • Tahıl veya tahıl ürünleri
 • Şerbetçiotu balyaları, peletler ve koniler
 • Tohumlar
 • Odun dahil diğer işlenmemiş veya az işlenmiş bitki ürünleri.

Sertifikalar için yeni gereksinimlere ek olarak, AB Kıtaya girmesi tamamen yasaklanacak 36 yüksek riskli bitki grubunu da yasaklayacaktır.

Tarım ve Orman  Bakanlığı gibi devlet kurumları, yeni AB gereklilikleri için ihracat sertifikasyon hizmeti vermeye yetkilendiği bildirilmekte. 14 Aralık’tan sonra her gönderi için denetimler ve bitki sağlığı sertifikaları istenmektedir.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

AB Arkaplanı

Ekim 2016’da, Avrupa Parlamentosu ve Konsey   , bitki zararlılarına karşı koruyucu önlemler konusunda (AB) 2016/2031 Yönetmeliğini (“Bitki Sağlığı Kanunu”) kabul etti.

13 Aralık 2016 tarihinde, Yönetmelik yürürlüğe girmişve 14 Aralık 2019 tarihinden itibaren geçerli olacaktır.

Bu kurallar, 1977’den beri yürürlükte olan ve Mayıs 2013’te Avrupa Komisyonu tarafından tam olarak gözden geçirilen AB Bitki Sağlığı Rejimini oluşturuyor.

Yeni kurallar, bitki sağlığı rejiminin modernize edilmesini, Birliğin topraklarının ve bitkilerinin korunmasına yönelik daha etkili tedbirlerin geliştirilmesini amaçlamakta. Ayrıca, güvenli bir ticaret sağlamayı ve iklim değişikliğinin bitki ve ormanlarımızın sağlığına olan etkilerini azaltmayı hedefliyor. Bu yeni yaklaşımdan farklı paydaşlar da faydalanacak:

 • Vatandaşlar: peyzaj ve ormanların daha iyi korunması, kamusal ve özel yeşil alanlar, böcek ilacı kullanımına daha az ihtiyaç duyulması;
 • Yetiştiriciler ve çiftçiler: daha basit ve daha şeffaf belgeler (bitki pasaportu), üretimlerinin daha iyi korunması, zararlılarla mücadele için daha fazla finansal destek;
 • Diğer işletme operatörleri: ortak operatör kayıtları, uyumlu izlenebilirlik;
 • Kamu makamları: Sürveyans ve yok etme / sınırlama önlemlerinin uygulanmasında AB mali desteği.

Mevzuatın AB Üye Devletleri’nde doğru uygulanmasını sağlamak için 2019 yılının sonuna kadar kabul edilecek. Komisyon, daha iyi düzenleme ilkeleri doğrultusunda, Üye Devletlerin uzmanlarına, Avrupa Parlamentosuna ve Konseye ve bu yasaların hazırlanması sırasında diğer ilgili paydaşlara usulüne uygun olarak danışacaktır.14 Aralık 2019’dan itibaren, tüm bitkilere (bitkilerin yaşayan kısımları dahil )  , bu genel şarttan muaf tutulduğu AB Komisyonuna 2018/2019 (AB) Yönetmeliğinde listelenmedikçe, bitki sağlığı sertifikası eşlik  etmelidir .. Şu anda, 14 Aralık 2019’dan itibaren bitki sağlığı sertifikası taşıma zorunluluğundan muaf tutulan bitkiler ise; ananas, hindistancevizi, durian, muz ve hurma.

Yüksek riskli bitkiler

Bitki Sağlığı Yasası, üçüncü ülkelerden yapılan ithalat yoluyla yeni zararlıların ortaya çıkmasına karşı önlemeyi artırıyor. Komisyon Uygulama Yönetmeliği (AB) 2018/2019 , tam bir risk değerlendirmesi yapılana kadar 14 Aralık’tan başlayarak AB topraklarına geçici olarak yasaklanacak olan yüksek riskli tesislerin listesini oluşturmakta.

Yüksek riskli tesislerin risk değerlendirmesini yapmak için izlenecek prosedürle ilgili kurallar Komisyon Uygulama Yönetmeliği (AB) 2018/2018’de ayrıntılı olarak  açıklanmaktadır .


Öncelikli zararlılar

Bitki Sağlığı Yasası  Komisyon’a öncelikli zararlıların bir listesini oluşturma yetkisi veriyor. Yayınlandığı  Ekim 11 2019 tarihinde Resmi Gazete’de Komisyon Yetki Yönetmeliği (AB) 2019/1702 listeleri de dahil olmak üzere öncelikli zararlılar olarak 20 karantina zararlıları  Xylella fastidiosa , Japon böceği, Asya uzun boynuzlu böcek, Narenciye yeşillendirme ve Citrus Siyah Nokta AB topraklarında ekonomik, çevresel ve sosyal etkileri en şiddetli olanı.
Kaynaklar

FoodSafetyNews.com
Ec.Europa.eu