Koah Müjdesi: Elma ve Domates Akciğer Hasarını Düzeltebilir!

Tekrar tekrar söyleyelim, “Sigara içmek hem sağlığınıza hem  bütçenize hem de çevrenizdekilere zarar verir.” Sigara sadece akciğerlerinize zarar vermekle kalmaz, kalbinizi ve diğer organlarınızı da etkiler. Neyse ki, son zamanlarda yapılan bir çalışmada sigara içmenin neden olduğu hasarı tersine çevirmenin bir yolu bulundu.

Olumlu yaşam tarzı değişikliklerinin sağlığınıza iyi bir yol açabileceği bilinen bir gerçektir. Ancak domates ve elma gibi daha fazla taze meyve tüketmenin sigara içiminin neden olduğu akciğer fonksiyonlarındaki düşüşü yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini ve hasarlı akciğer dokusunu eski haline getirebileceğini biliyor muydunuz ?

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Taze meyve tüketimi eski sigara tutkunlarına fayda sağlar

Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu’ndan bir araştırma ekibi   2002 ve 10 yıl sonrası 650’nin üzerinde yetişkinin diyet ve akciğer fonksiyonlarını değerlendirdi. Almanya, Norveç ve İngiltere’den gelen katılımcılar daha sonra diyetleri ve genel besin alımları hakkında bir ankete cevap verdiler. Ayrıca, akciğerlerin ne kadar oksijen alabildiğini kaydeden spirometri adı verilen bir prosedür uygulandı.

Katılımcılar akciğerlerinden ne kadar havayı çıkarabileceklerini test ettiler. Bu testte iki farklı veri kaydedildi; ilkinde bir saniyede ikincisinde 6 saniyede ne kadar nefes alabildikleri ölçüldü.  Araştırmacılar yaş, boy, cinsiyet, vücut kitle indeksi, sosyoekonomik durum, fiziksel aktivite ve toplam enerji alımı gibi diğer faktörleri de dikkate aldılar.

Bulguları, domates veya taze meyveden günde 3 porsiyondan fazla tüketenlerin günde bir veya daha az tüketenlere göre  akciğer fonksiyonunda daha yavaş bir düşüş yaşandığını gösterdi. Sigarayı bırakıp elma ve muz gibi meyveler ve domates açısından zengin bir diyet yiyen yetişkinler de on yıl boyunca akciğer fonksiyonlarında daha yavaş bir düşüş yaşadı. Bu, tüketilen besin maddelerinin, sigaranın neden olduğu hasarı gidermeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Ek olarak, en çok domates yiyen katılımcılar (sigarayı bırakmayanlar bile) akciğer fonksiyonlarında daha az yiyenlere göre daha yavaş bir düşüş yaşamıştır.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

30 Yaş Üstü Bireyler Daha Dikkatli Olmalı

Çalışmanın baş yazarı Vanessa Garcia-Larsen, “Akciğer işlevi, bireylerin genel ve spesifik sağlığına bağlı olarak yaklaşık 30 yaşında azalmaya başlar” dedi. Avrupa Solunum Dergisi’nde yayınlanan bu makalede, daha çok domates ve taze meyvenin sigarayı bırakmış kişiler için akciğer hasarı onarımına yardımcı olarak kullanılması önerilmektedir.

Meyveler açısından zengin bir diyetin hem sigara içen hem de sigara içmeyenlerde akciğer yaşlanmasını yavaşlattığı düşünülüyor. Çalışma,  düzenli olarak daha fazla meyve yemenin, yaşlılık ve özellikle sigaranın verdiği akciğer hasarını onarabileceğini gösteriyor. Doğal olarak taze elma ve domates; dünyadaki KOAH [kronik obstrüktif akciğer hastalığı] ‘nın artan teşhisi ile mücadele etmenin bir yolu olabilir.


Sadece Taze Meyve ve Domates bu etkiyi gösterdi

Araştırmacılar işlenmiş ve bulaşan (Allerjen: fındık, fıstık vs) riski yüksek gıdaların değil, sadece taze meyve ve domatesin bu etkiyi gösterdiğini altını çizerek vurguluyorlar. Domatesin işlenmiş ürünü olan sos, salça ve meyvelerin işlenmiş ürünü olan konserve ve reçel gibi ürünlerin aynı etkiyi göstermediğini de savunuyorlar. Ayrıca; akciğer hasarı riski olanlarında beslenmelerini bu yöne kanalize etmelerini önermekteler.

Çalışma Avrupa Komisyonu  ve Londra Kraliyet Koleji  tarafından finanse edildi. 2006 verilerine göre Türkiye‘de 18 yaş üstü vatandaşlarda sigara içme oranı, erkeklerde %50,6, kadınlarda %16,6, ortalama %33,3’dür. 25-44 yaşları arasında kişilerde içicilik daha yoğundur. Üstelik her yıl ortalama 120 bin vatandaşımızı sigara yüzünden kaybediyoruz.  Vücudun hemen hemen tüm organları üzerinde zararlı etkileri olan sigaranın olumsuz etkilerini gidermek için daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemenin önemi vurgulanmaktadır.

Bu araştırmanın önerdiği gibi, bir günde bir elma muhtemelen ciğerlerinizi ve kendinizi, korkunç bir sondan kurtarabilir. “Sigara içenlerde ölüyor, içmeyenlerde” diyenlerdenseniz; sigara yüzünden ölümün çok fazla acı çektirdiğini de bilmenizi isteriz.

Sağlıklı Günler…Kaynaklar:

StopSmoking.news
ScienceDaily.com
CDC.gov
Jhsph.edu
WikiPedia