Çalıştırılması Zorunlu Meslek Mensupları Tebliğ Yayınlandı

Gıda ve Yem işletmelerinde çalıştırılması zorunlu olan meslek mensupları hakkında tebliğ yayınlandı. 5996 sayılı kanun kapsamında çıkarılan tebliğ; lisans eğitimi almış meslek mensuplarının hangi işletmelerde çalışabileceğini belirtmektedir.

Çalıştırılması Zorunlu Personel Meslek Kolları Konusunda Görüşler Bekleniyor. yazımız ile daha önce yayınlanan yazımızda bakanlık görüş toplamıştı. Ancak; yayınlanan tebliğ meslek mensuplarının çalışma alanlarını belirlerken, çalışanların özlük hakları konusunda bir özellik ya da sınırlama belirlememektedir.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Çalıştırılması zorunlu mesleklerden birisi Gıda Mühendisliği

Yayınlanan tebliğin eklerine bakıldığında bir çok işletme için gıda mühendislerinin çalıştırılması alternatif olarak gösterilmektedir.

Veteriner Hekimler, ziraat mühendisleri, Kimya mühendisleri gibi meslek mensuplarının yanında biyolog, kimyager, biyomühendislik, beslenme ve diyetetik bölümü mezunları gibi mesleklerinde Gıda ve Yem işletmelerinde çalıştırılacak mesleklerden zorunluluk kapsamında olduğu görünmekte.

Genel olarak işletmelere birden fazla meslek mensubu alternatif olarak sunulmakta ve en az bir kişinin istihdamı zorunlu olarak görünmektedir.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Özlük hakları ve sınır değerler

Gıda ve Yem İşletmelerinde Çalıştırılması Zorunlu Personel 5996 sayılı kanunun ekleri ile belirtiliyordu. Şimdi ise ayrı bir tebliğ ile belirtilmektedir.

30 beygir güç sınır değer üstünde veya 10 personel üzeri çalışan sayısı olan işletmeler ile bazı işletmelerde sınır değer olmadan belirtilen personel çalıştırılmasının zorunluluğu bu tebliğ eklerinde görünmekte.

Ancak bu tebliğ; genel bir boşluğunda habercisi olmakta. Çalışacak Gıda Mühendisleri’nin TMMOB Gıda Mühendisleri Odası üyelik zorunluluğu ile özlük hakları konusu boşlukta görünüyor.  Kayıt- Onay yönetmeliği ilgli maddelerle bu konuyu belirlemektedir.

Tebliğ Ekleri İçin Tıklayınız
Kaynak:6 Aralık 2019 tarih ve 30970 sayılı resmi gazete