Yüksek Kanser Riski Taşıyan 6 Gıda Grubu

Sağlıklı kalmak söz konusu olduğunda diyet programları düzenlemek tek düşüncemiz olabilir. Bu genel sağlık düzeyimiz için hayati bir rol oynar. Düzenli olarak yedikleriniz diyabet, obezite veya kalp hastalığı gibi kronik durumlar geliştirip geliştirmeyeceğinizi belirlemeye yardımcı olabilir. Bu fikirden yola çıkan araştırmacılar bazı gıdaların kanser riskini arttırabileceğini gösteren kanıtlar elde etti.

JNCI Kanser Spektrumunda yayınlanan bir araştırma  , 2015 yılında bildirilen toplam invaziv kanser vakalarının yaklaşık yüzde beşinin zayıf diyetle ilişkili olduğunu tahmin etmektedir . Bu bulgular, alkol tüketimiyle ilişkili kanser riskiyle karşılaştırılabilir; bu da yüzde 4-6’ya eşittir. Öte yandan, obezite, kanser yükünün yüzde yedi ila sekiziyle ilişkilidir ve fiziksel hareketsizlik , toplam invaziv kanser tanısının yüzde iki ila üçünü almaktadır .

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Ne yediğini takip et

ABD Ulusal Kanser Enstitüsüne göre, kanser, kalp hastalıklarının ardında , dünyada dört ölümden birinden sorumlu olan ikinci ölüm nedenidir . Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2018’de dünyada tahmini 9,9 milyon insan kanser nedeniyle hayatını kaybetti.

Bu yeni modelleme çalışmasında, Tufts’taki Friedman Beslenme ve Politika Okulu’ndan araştırmacılar, Amerikalı yetişkinler arasında yiyeceklerin aşırı ve az tüketilmesi ve şekerli içeceklerin tüketilmesiyle ilişkili spesifik kanserlerin sayısını, oranını ve türünü tahmin etmeye çalıştı. Bu analiz,  gıda alımıyla ilişkili kanser risk faktörleri üzerine odaklanan çok az sayıda araştırmadan biri olarak kabul ediliyor.

Hipotezlerini test etmek için araştırmacılar, kohort çalışmalarının meta analizlerinden elde edilen verileri içeren karşılaştırmalı bir risk değerlendirme modeli kullandılar. Bu çalışmalar çoğunlukla Uluslararası Dünya Kanser Araştırma Fonu  (WCRF) ve Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü (AICR) Üçüncü Uzman Raporundan alınmıştır.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Elde edilen sonuçlar, artan kanser riski ile ilişkili toplam altı beslenme tipi olduğunu göstermiştir:

  • Yüksek Kırmızı Et tüketimi
  • Yüksek İşlenmiş etlerin tüketimi
  • Yüüksek Şekerli içeceklerin tüketimi
  • Düşük Meyve ve sebze tüketimi
  • Düşük Kepekli tahılların tüketimi
  • Düşük Süt ürünleri tüketimi

Kepekli tahıllarda ve süt ürünlerinde düşük tüketimlerin yanı sıra işlenmiş ve kırmızı etlerde yüksek tüketimlerin kolorektal kanser riskindeki artışla ilişkili olduğu bulundu. Bu arada düşük meyve ve sebze tüketimi, ağız, farenks ve gırtlak kanseri riskinin artmasına katkıda bulunduğu ortaya çıktı. Buna ek olarak, işlenmiş et bakımından yüksek bir diyet mide kanseri riskini de arttırdığı görüldü. Araştırmacılar, obezite ve 13 farklı kanser türü ile bağlantısı nedeniyle şekerle tatlandırılmış içecekleri de bu listeye dahil ettiler.
Bahsedilen diyetlerden, düşük tam tahıl alımı en fazla sayıda yeni kanser vakası ile ilişkilendirilmiştir. Bunu, süt ürünleri bakımından düşük, işlenmiş etlerce yüksek, sebze ve meyvelerde düşük, kırmızı etlerce yüksek ve şekerli tatlandırılmış içeceklerce yüksek olan diyetler izlemektedir. Tahminler yaşa, cinsiyete ve hatta etnik kökene göre değişebilir, ancak araştırmacılar orta yaşlı erkeklerin ve Hispanik olmayan siyahlar ve Hispanikler gibi bazı etnik grupların diğerlerine göre en fazla diyetle ilişkili kanser yüküne sahip olduğunu buldu.
Araştırmacılar, genel kanser riskini ve kanser yükünü azaltmak için sağlıklı ve dengeli bir beslenmenin – bütün ve doğal besinler açısından zengin olan – beslenmenin önemini vurgulamaktadırlar . Dengeli bir beslenme düzenine sahip olmak, vücudunuza sağlığı korumak için gerekli besinleri sağlamak ve bazı sorunlu yiyecek gruplarının aşırı tüketilmekten kaçınmak anlamına gelmektedir.
Kaynaklar:

PsychologyToday.com
Cancer.gov
Academic.OUP.com
Now.Tufts.edu
Who.int
FoodScience.news