Yüksek yağ seviyeleri bir erkeğin kanını beyaza çevirdi

Yağlar, sağlık açısından oldukça iyi bir besin grubudur.  Bir düşman olmasa da, yağ seviyelerinin kontrolden çıkması bir çok sağlık problemine yol açabilir. 39 yaşında bir Alman erkek, son zamanlarda kanında o kadar yüksek yağ seviyelerine sahipti ki kanı beyazlamıştı ve doktorlar bu kanı çekmekte zorlandılar.

Diyabet hastası olan adam acil servise baş ağrısı, bulantı ve kusma ile birlikte gitti. Oradayken bilincini kaybetti ve solunum tüpüne bağlandı. Testler, kandaki bir yağ türü olan trigliseritlerinin 14.000 mg / dL’den fazla inanılmaz derecede yüksek olduğunu gösterdi. 150’nin altındaki seviyeler normal kabul edilir ve 500’ün üstünde olanlar “çok yüksektir”; bulunan değer neredeyse çok yüksek sınırının bile üç katıydı.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Kanı Beyazlayan Adam

Bu yüksek seviyeler kanının süt rengini almasına neden oldu ve pankreasın ciddi bir iltihaplanması olan pankreatit geliştirdi. Ayrıca hasta, vücudunuz hızlı bir şekilde yağını parçalayan ve keton olarak bilinen asitlerin kanda birikmesine neden olduğundan diyabetik ketoasidoz da geçirmiştir.

Doktorları, onu tedavi etmek için mücadele etti. Plazmaferez adı verilen bir işlem, kandaki yağları filtrelemek için çok yüksek trigliseritleri olanlar için kullanılabilir, ancak kanında o kadar fazla yağ vardı ki, makine tıkandı ve kullanılamaz hale geldi.

Sonunda kanını bağışlanmış kandan aldıkları plazma ve kırmızı kan hücreleri ile değiştirdiler. Bunun trigliseritlerini düşürme etkisi oldu, bu işlem birden fazla tekrarlandı ve kanın sıvılığı arttırıldı. İki gün sonra, plazmaferez makinesini kullanabildiler ve sonunda nefes tüpünü çıkarabildiler.

Doktorları, onun gibi bir durum hiç görmediklerini söylediler, ancak sıkıntılı durum,  yararlı bir keşfe yol açtı. Doktorların verdiği mücadele bir çok övgüyü kazanmalarına da neden oldu.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Yüksek trigliseritlerin sebebi nedir?

Doktorlar hastanın budenli yüksek trigliserit seviyelerinin uygun olmayan bir diyet, obezite, insülin direnci ve kontrolsüz diyabet kombinasyonundan kaynaklandığına inanmaktadır . Yüksek trigliseritler ve ketoasidoz, hem insülinin eksik olabileceğinin bir işaretidir hem de testler, riskini etkileyebilecek daha yüksek trigliserit seviyelerine bağlı genetik bir belirteç göstermiştir. Ayrıca hasta,  bir SGLT2 diyabet ilacı kullanıyordu; Ketoasidoz riski daha yüksek yan etkilerden biridir.

Vücudunuz, yiyeceklerden ihtiyaç duymadığınız kalorileri, daha sonra enerji kullanımı için yağ hücrelerinizde depolanan trigliseritlere dönüştürür. Bazılarına vücudunuza enerji vermek için ihtiyacınız olsa da, özellikle kalbiniz için yüksek seviyeler tehlikeli olabilir.

Trigliseritlerle ilgili endişeleriniz varsa, kilo vermek, vücut ağırlığınızın yüzde 5 ila 10’unu yaşanacak bir kayıp, seviyelerinizi 40 mg / dL’den bile aşağı çekebilir. Şeker ve karbonhidrat alımınızı azaltmak, aynı zamanda trigliseritlerin kontrol altında tutulmasına yardımcı olabilir . Çalışmalarda, düşük karbonhidrat diyeti uygulayan kişiler, yüksek karbonhidrat tüketen insanlardan daha fazla trigliserit düşüşü kaydetti. Kızartılmış yiyeceklerde ve ticari unlu mamullerde bulunan kısmen hidrojenlenmiş yağlar gibi yapay trans yağlardan da kaçınmalısınız.Bununla sadece yanlış yiyecekleri kesmekle mücadele edemeyebilirsiniz. Ayrıca, ince bağırsaklarınızdaki yağ ve şeker emilimini azaltmak için yeterli lif aldığınızdan emin olmanız gerekir, bu da kanınızdaki trigliseritleri azaltır. Bir çalışmada, düşük lifli bir diyet sadece altı günde trigliseritlerde yüzde 45’lik bir artışa neden olurken, aynı denekler yüksek lifli faza girdiğinde seviyeleri temel çizginin altına düştü.

Düzenli egzersiz, trigliseritleri düşürme etkisine sahip HDL seviyelerinizi veya “iyi” kolesterol seviyenizi yükselterek de yardımcı olabilir; Yürüyüş, yüzme ve bisiklete binme gibi aerobik egzersizler bu konuda özellikle etkilidir. Son olarak, somon , zeytinyağı ve avokadoda bulunanlar gibi sağlıklı yağların tüketilmesi de trigliserit seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir.
Kaynaklar:

LiveScience.com
Foodscience.news
Healthline.com