AB, klorprifos onayını yenilemeyecek

Geçtiğimiz hafta Bitkiler, Hayvanlar, Gıda ve Yem Daimi Komitesi’nin (PAFF) üye toplantısında, onaylarını yenilememeyi öneren iki taslak uygulama yönetmeliğine oy verildi. Komite ayrıca metalaxyl-M, foramsulfuronun yenilenmesini ve L-sisteinin onayını tartıştı.

Yeni atanan Avrupa Sağlık ve Gıda Güvenliği Komiseri Stella Kyriakides, Chlorpyrifos hakkındaki kararı memnuniyetle karşıladı.

Avrupa Komisyonu, Ocak 2020’de beklenen düzenlemeleri resmi olarak kabul ettikten sonra, üye devletlerin aktif maddeleri içeren bitki koruma ürünleri için tüm yetkileri geri çekmeleri gerekir. Son depolama, elden çıkarma ve azami üç ayın kullanımı için bir geçiş süresi ülkeler tarafından verilebilir. Bundan sonra, bu tür ürünler piyasaya sunulamaz veya Avrupa’da kullanılamaz.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Kampanya grupları tarafından desteklenen bir karar!

Chlorpyrifos, Avrupa’da yaygın olarak kullanılan bir pestisittir ve artıkları meyvelerde, sebzelerde, tahıllarda ve süt ürünlerinde ve hatta içme suyunda bulunabilir.

Sağlık ve Çevre İttifakı (HEAL) İcra Direktörü Genon K. Jensen, yasağın çocukların ve gelecek nesillerin sağlıklı gelişimi için “büyük bir kazanç” olduğunu söyledi.

“Bu maddelere ve bunlarla ilişkili nöro-gelişimsel etkilere onlarca yıl boyunca maruz kalmayı ortadan kaldıramasak da, yeni Komisyon, Avrupa’nın pestisitlere olan bağımlılığını azaltmayı ve geri kalan boşlukları ele alarak, diğer maddelerle devam etmemesini sağlayan değerlendirme süreçlerinde ”

Pesticide Action Network Europe bilim politika sorumlusu Angeliki Lyssimachou, insan sağlığının endüstri çıkarlarının ve özel kârın üzerinde olduğunu söyledi.

“Klorpirifos insektisitlerin çocuklarda beyin toksisitesine neden olabileceğini gösteren, Avrupa Komisyonu’nun bir yasak önerisinde bulunmadığını gösteren çok büyük miktarda kanıt aldı; buna karşı oy veren üye devletler Avrupa vatandaşlarını çaresizlik içinde bırakacaktı. ”

SumOfU’ların kampanya yöneticisi Nabil Berbour, “AB, dünyadaki en büyük tek pazar ve en güçlü işlem gücü, bu yasağın dünyanın başka yerlerinde bulunan diğer yasaklara yol açacağını umuyoruz.” dedi.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Sağlık endişeleri hakkında rapor EFSA’dan

Nisan 2019’da, Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) ve üye ülkeler, klorpirifos ve klorpirifos-metil’in insan sağlığı değerlendirmesini tartıştılar. Uzmanlar, olası genotoksisite ve gelişimsel nörotoksisite nedeniyle insan sağlığı ile ilgili endişeler buldular. Komisyon daha sonra EFSA’yı iki madde için sağlıkla ilgili ana bulgular hakkında açıklamada bulunmaya davet etti.

Ağustos ayında, EFSA sağlık endişelerinin tespit edildiğini ve mevcut verilere dayanarak güvenli maruz kalma seviyelerinin belirlenemediğini doğruladı . Ajans, AB mevzuatındaki sağlık onay kriterlerine uymadığı sonucuna vardı.

Komisyon, gıdadaki Maksimum Kalıntı Seviyelerini (MRL’ler) klorpirifos ve klorpirifos-metil’in gıdalarda ve yemde analitik laboratuarlar tarafından ölçülebilen en düşük seviyeye düşürmek için üye devletlerle bir taslak düzenlemeyi görüşüyor. Bu konuda bir oylama Şubat 2020’de bekleniyor.Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Durum

Chlorpyrifos Hawaii ve Kaliforniya’da yasaklandı ve New York’ta yasaklanması valinin imzasını bekliyor.

PAN Kuzey Amerika genel müdürü Kristin Schafer, AB liderlerinin pestisit endüstrisinin baskısına rağmen bilimi izlediğini ve halk ve çevre sağlığı için bir tavır aldıklarını söyledi.

“Maalesef ABD hükümeti bu baskı karşısında o kadar güçlü değil. Çevre Koruma Ajansımızın politik olarak atanmış liderleri, kendi bilim adamlarının tavsiyelerini ve kurumun temsilcileriyle 2017 yılının başlarında toplantıdan yalnızca haftalar sonra Dow’un klorpirifosunun planlanan yasağını iptal etti ”dedi.

“Endüstri baskısına neden olan bu çekiştirme, bir başka nesil ABD çocuklarını gereksiz yere beyin zedelenen bir böcek ilacına maruz bıraktı. Bu ülkede devlet düzeyinde eylemi desteklemeye devam edeceğiz ve AB ülkelerini doğru şeyi yaptıkları için yürekten tebrik edeceğiz ”dedi.Meyvelere Dikkat

Chlorpyrifos,  elma, çilek, kiraz, armut, şeftali, nektarin ve kiraz gibi gıda mahsullerinde yaygın olarak kullanılan bir pestisittir.

Çevre Çalışma Grubu başkanı Ken Cook, “Trump EPA bilim adamlarının tavsiyelerini görmezden gelmemiş ve kimyasal tarım endüstrisine bilgi vermiş olsaydı, çocuklar ve tarım işçileri bu tehlikeli böcek ilacına maruz kalmayacaklardı ”dedi.

“Neden ABD, çocuklar maruz kalmaya devam ederken Fransa, Almanya ve İtalya’daki çocuklar beyne zarar veren kimyasallardan korunmalıdır?”Türkiye’de durum nedir

Bir pestisit söz konusu olduğunda Türk gıda Kodeksi Pestisitlerin Maksimum Kalıntı Miktarları Yönetmeliği‘ne bakmak gerekir.(linke tıklayarak bu mevzuat özetine ulaşabilirsiniz.

Klorpirifos ve klorpirifos-metil hlem Tarım da kullanılmakta ve aşağıdaki tablo verilerine göre kullanılmaktadır. Bu veriler pestisitlerin maksimum kalıntı miktarları yönetmeliği ek-2’sinden alınmıştır


Kaynak:
FoodSafetynews
Efsa.eu
Mevzuat.gov.tr