Aglomerasyon Nedir? (Emrullah Yılmaz Yazdı)

Primer partikülleri birbirine yapıştırma işlemi partikül özelliklerine bağlı olarak farklı yaklaşımlar gerektirebilir. Bilindiği üzere gıdaların bileşimi heterojendir ve esas olarak karbonhidrat, yağ, protein, lif ve sudan oluşmaktadır. Toz gıdaların özellikle yüzey kompozisyonu aglomerasyon işleminin başarısında kritik öneme sahiptir.

Örneğin, primer partiküller kimyasal bileşimleri gereği yapışma eğilimi taşıyorlarsa o zaman su ile nemlendirerek yüzeylerini yapışkan hale getirmek ve ardından hızlıca kurutarak aglomere bir yapı elde etmek mümkündür. Püskürterek kurutma işlemiyle elde ettiğimiz yapışmaya elverişli vişne tozunun ve ondan aglomerasyonla elde edilmiş granül yapı görüntülene bilmektedir.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Aglomerasyon teknikleri

Gıda sanayinde yaygın olarak kullanılan aglomerasyon teknikleri mevcuttur. Bunlar buhar ile aglomerasyon, akışkan yatakta aglomerasyon, termal aglomerasyon ve yaş aglomerasyonda yüksek ezme kuvvetlerin kullanılması şeklindedir.

Algomeratlar toz ürünlere göre sıvı içinde daha hızlı yayılmaktadır. Çünkü sıvı toz ürünlerin içinde daha hızlı dağılmaya ve sıvının içinde daha kolay batabilmektedir. Toz ürünlerde geliştirilmek istenen fonksiyonel özelliğe bağlı olarak aglomerasyon işlemini uygulanmaktadır. Bu işlemler aglomeratların yapısında ve son kullanım tarihi açısından değiştirmektir.

Aglomerasyon işlemi hızlı çözünürlük kazandırmanın ötesinde tozların başka özelliklerini de değiştirebilir.Bunlarla ilgili kısa açıklamalara yer verilmiştir. Örneğin, aglomerasyon işleminin bir diğer önemli getirisi ürüne çıtırlık kazandırmasıdır. Toz taneciklerinin tek başlarına sahip olmadıkları çıtırlık özelliği, bunlar bir araya getirilip gözenekli bir yapı oluşturulduğunda ortaya çıkmaktadır. Çıtırlık özelliği ürüne mekanik ve akustik açıdan olumlu katkılar yapmaktadır. Çıtırdayan bir dokuya sahip olması sebebiyle aglomere granüller çikolata, tahıl barı gibi ürünlerde beğenilmektedir.

Geliştirdiğimiz aglomere meyve granülleri, kurutulmuş meyve parçacıklarına kıyasla çıtırlık yönünden açık bir üstünlüğe sahiptir.  Aglomere meyve granülleri tekstür cihazında sıkıştırıldığında kurutulmuş meyveye göre daha fazla inişli-çıkışlı (zikzak) bir davranış göstermektedir. Aglomere meyve granüllerinin bu zikzak desenli eğrisi, çıtırlık özelliği için referans olabilecek pirinç patlağının davranışına diğer ürünlerden (dondurarak kurutulmuş meyve ve fındık parçaları) daha çok benzemektedir.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Aglomere olarak özellikle kuruyemiş(meyve) yapımında işletmeler bu konu hakkında aglomere kullanımını artış göstermiştir.

Bu Makale EMRULLAH YILMAZ Tarafından Derlenmiştir.
Emrullah Yılmaz’ı Takip Etmek İçin: instagram.com/gida_muhendisi_