Şırıngalı Çikolata: “Okul Gıdası” logosu ve bir dizi ihmal

Gündemimizi sarsan “şırıngalı çikolata” 7 Yaşındaki Mert Yağız’ı ve yine aynı yaşta 7 gün yaşam mücadelesi veren Umut Bilgi’yi dünyadan kopardı. Peki ihmaller zinciri nasıl gerçekleşti?

15 Eylül 2019 Tarihli ve 30889 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Okul Gıdası Logosu Uygulaması Hakkında Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ yayınlanmış ve 16 eylül 2019 da uygulamaya geçmesi gerekirken 7 Eylül 2020’ye ertelenmişti.

Okullarda satılabilecek gıdaların niteliği; çocuklarda fiziki gelişimi olumsuz yönde etkilemeyecek gıdalar olması, gıdaların hijyenik koşullarda üretilmesi; kantin satışlarında daha sağlıklı gıdaların satılmasını amaçlamıştı. Bu amaç doğrultusunda kantin işleticileri de bir çok mali kaygıdan sıkıntılı bir sürece girdiklerini beyan etmişlerdi. Bilinen bir gerçektir ki; hiç bir ekonomi bir kişinin hayatından daha üstün değildir.

İlk ihmal Okul Gıdası Logosu ertelemesi

Okul gıdası logosu taşıyabilecek gıdalar; Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulan bilimsel kurulun kararı ile güncelliği koruyacak bir liste halinde yayınlanacağı belirtilmişti.

Ağır işlem görmüş cezbedici tatlardaki gıdaların yerine sağlıklı gıdalar okul gıdası olarak kabul edilebilecekti. Erteleme olmasaydı kantinlerde; kuruyemişler; kuruyemişler ile üretilmiş ve sıkıştırılmış barlar, meyveler gibi sağlıklı ve güvenli gıdalar kantinlerde yerini alacaktı.

Erteleme ile “Okul gıdası” uygulamasının nasıl hayati bir önem taşıdığını acı bir şekilde öğrenmiş bulunuyoruz.

Okullarda İlk Yardımcı Sertifikası Bulunan Kim Var?

Çok tehlikeli iş yerlerinde 10 kişiden, tehlikeli işyerlerinde 15 kişiden, az tehlikeli iş yerlerinde ise 20 kişiden en az biri ilk yardımcı sertifikası almak zorundadır. Sertifika alacak kişinin en az ilk okul mezunu olması gerekir. İş güvenliği; çalışan sağlığını koruduğu gibi çalışılan işletmenin hizmet ettiği kişileri de kapsamaktadır.

Okullar da birer iş yeridir ve tehlike sınıfı nedir?
Okullarda eğitimci kadrolarında çalışan öğretmenlerden, diğer görevlilere kadar ilk yardımcı personel var mıdır?
Eğitim Fakültelerinde bu tür ilk yardım durumlarında çocuklara ilk müdahalede bulunmak adına yeteri eğitim aşaması var mıdır?

Ülke olarak ilk yardım konusunda oldukça geri olduğumuzu Emine Bulut cinayetinde görmüştük. Sağlık Bakanlığı ilk yardımcılık konusunda ne zaman bir seferberlik başlatacaktır?

Bu soruların cevapları kesinlikle vardır: politik, ucu açık, yuvarlak cümlelerle elbette cevapsız değildir. Ancak biz gıda profesyonelleri bilimsel açıdan baktığımızdan bu soruların olumlu hiç bir cevabını bulamamaktayız.

MEB ve Tarım ve Orman Bakanlıklarının ilk hatası değil!

Yıllardır Gıda Mühendisi ataması bekleyen binlerce gıda mühendisine verilmiş bir söz var. Defalarca yinelenmesine karşın bir kez daha söylemekte fayda var. Yeteri Gıda Denetleme Görevlisi olmadığı gibi gıda sanayi de yeteri şekillerde denetlenemiyor.

Gıda Güvenliğinde; gıdaları tehlikeye atan üç unsur vardır: Fiziksel tehlikeler, Kimyasal tehlikeler, Biyolojik tehlikeler. Söz konusu şırıngalı çikolata üreticisi hijyenik koşullarda üretim yaptığını, sıklıkla denetlendiğini tahmin ediyoruz. Ancak ürünler fiziksel gıda güvenliğine göre denetlenmediğini de anlıyoruz.

Çocuklarımızı emanet ettiğimiz MEB ise: zaten gıda mühendisliği mesleğinden bihaberdir. Meb tarafından çıkarılan hijyen yönetmeliği: iş hukukunda yerini almış ve halen de uygulanmaktadır. Hijyen eğitimi verecek meslek grupları Doktorlar, Hemşireler ve biyologlar gibi bir çok meslek grubunu kapsamaktadır. Elbette bu mesleklere saygımız sonsuzdur. Ancak, 4 yıllık mühendislik eğitiminin bir çok aşamasında gıda hijyeni eğitimi almış gıda mühendisleri bu eğitimi verememektedir. Üstelik çalışma hayatında bir de bu eğitimi almakla mükelleftir.

MEB’den okul kantinlerinin gıda mühendisleri tarafından denetlenmesi talebinde bulunmak; MEB tarafından gıda mühendisi ataması yapılmasını isteriz ama önce böyle bir meslek olduğunu ve eğitiminin ne denli zor ve detaycı olduğunu anlatmak gerekir.

Mert Yağız ve Umut Bilgi’ye cennet yolculuklarında Cenabı Hak’tan rahmet kederli yakınlarına Baş Sağlığı diliyoruz