Atama Bekleyen Gıda Mühendisleri Ankara’da Helva Dağıttı

Ankara Ulus Atatürk Heykeli önünde 3 Yıldır Atama bekleyen Gıda Mühendisleri, Ziraat Mühendisleri, Su ürünleri Mühendisleri ve Veteriner Hekimler eylem yaptılar. Devlet bünyesinde çalışmak isteyen mühendisler bir taraftan denetimlerin yetersizliğine vurgu yaparken bir taraftan da Helva dağıttılar.

KPSS’den yüksek puan alınmasına karşın 3 yıldır atama olmadığını dile getiren Gıda Mühendisleri; bu süre zarfında bütün bakanların atama sözü verdiğini belirtti.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

KPSS’den yüksek puan alınmasına rağmen atama yok

Eylemde bulunan gıda mühendislerinden en az  88 KPSS puanı alındığını belirten Gıda Mühendisi Engin Şerif Sebzeci “En son eski Bakan Eşref Fakıbaba 10551 personel ataması sözü verdi ve bir çok gence umut oldu. Ancak, bu umutlarımız boşa çıktı ve atama yapılmadı.” dedi. Ardından göreve gelen Sn.Pakdemirli’nin de norm kadro ayarlamasından sonra atama gerçekleşeceğini belirtiğini dile getiren Sebzeci “Aylar geçmesine rağmen halen atama yok” dedi.

Atama bekleyen gıda mühendisleri şuanda mağdur durumda ve KPSS’de neredeyse hepsi derece yapmış durumda ve ne yazık ki atama yok. Mali anlamda sınav hazırlık sürecinde çok yara alan Gıda Mühendisleri halen düzenli bir gelire sahip değiller.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Özel Sektörde durum daha kötü

Atama bekleyen Gıda Mühendisleri; özel sektörde durumun çok acı olduğunu belirterek 2500 – 3000 tl bandında bir fiyat baremiyle karşılaştıklarını; aldıkları lisans eğitimine karşın bu ücretin yeterli olmadığını belirtti.

Özel sektörde maaşı ödeyen kişinin maaşı alan kişi tarafından denetlenmesinin imkansız olduğunu belirten grup üreleri en kısa zamanda böyle bir çelişkinin giderilmesi gerektiğini belirttiler. 

Neden Atama Gerekiyor?

“Gıda Terörü gün geçtikçe tehlikesini arttırıyor. Bugün meclis kantininde bile sahte bal satışı söz konusu. Gıda sektöründe tağşiş ve taklit seviyeleri hat safhada. Bunun önüne geçmek için etkin bir denetim sistemi kurulmalı. Bu denetim sistemi için ise; bu konuda lisans eğitimi almış gıda mühendisleri göreve gelmeli ve atanmalıdır.” diyen Gıda Yüksek Mühendisi Esin Doğan Kpss’den 90 puan alıp atanamayanlar arasında. 1 yıl hazırlık sürecinin sonunda 2 yıldır da atama bekliyor.

Gıda Sanayinin gıda güvenliğini sağlamak için halen görevde olan 1731 gıda mühendisi yetersiz kalmakta. Resmi kayıtlara göre ise 765 binin üzerinde gıda işletmesi var.

Mevcut durumda bir gıda işletmesinin sene 1 ya da 2 kez ancak denetlenebildiği belirtildi. Denetim sıklığı gıda güvenliğini de arttıracağı için atamanın en az 5000 gıda mühendisinden olması gerektiği belirtildi.


Atama sadece Tarım ve Orman Bakanlığı için değil?

İlköğretim okullarının bağlı olduğu MEB tarafından yapılacak gıda mühendisi atamasının; çocuklarımızın gıda güvenliğini ön planda tutacağını dile getiren grup; Geçtiğimiz günlerde şırınga çikolata yüzünden hayatını kaybeden Mert Yağız ve Umut Bilgi’yi rahmetle andılar.

Yemek tüketilen her kurumun gıda mühendisi ataması gerektiği dile getirilen eylemde; Gıda güvenliği konusunda yeteri gıda mühendisi ataması olmaması yüzünden geri kalındığının vurgusu yapıldı.

Eylem esnasında çevredeki halkın da büyük desteğini gören grup olaysız bir şekilde dağıldı.