Ağız Sağlığınız İçin 5 Doğal Yol

Düzenli olarak dişlerinizi fırçalamak ve diş ipi kullanmak ağzınızı sağlıklı tutar. Ama daha sağlıklı bir ağız istiyorsanız dengeli bir beslenme programı ve aktif kömür ve hindistancevizi yağı gibi doğal ilaçlar kullanmak da ağız sağlığınızı artırabilir.

İyi ağız sağlığını korumak, diş eti hastalıklarını önlemenin yanı sıra, genel refahınızı da artırır. Bazı çalışmalar ağzınızdaki bakterilerin vücudunuzun geri kalanını olumsuz yönde etkileyebileceğini göstermektedir.

Örneğin, oral bakteri ve iltihaplanma şunlarla bağlantılı olabilir:

  • Endokardit (kalbinizin iç kısmının iltihabı)
  • Kalp hastalığı
  • Düşük doğum ağırlığı
  • Erken doğum
Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Bakteriler ağzınızdan kan dolaşımınıza geçebilir ve bu da kalp kapakçıklarının yaşamı tehdit edici bir enfeksiyonu olan enfektif endokardit’e neden olabilir .

Diş macunu ve florür içeren diğer oral hijyen ürünlerinden kaçınmak gibi fırçalama ve diş ipi temizliği konusunda da dikkat edilmesi gerekenler vardır. Üreticiler florürün dişleri daha güçlü ve daha beyaz yaptığını iddia ediyor , ancak sekiz yaş ve üstü çocukların ağız sağlığına fayda sağlamaz. Aslında, çalışmalar florürü daha düşük IQ ve üreme problemleriyle ilişkilendirdi.

Daha parlak bir gülümseme istiyorsanız, diş ve ağız sağlığınızı doğal olarak iyileştirmeniz için bazı ipuçları.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

D3 vitamini alımınızı artırın

D Vitamini kemiklerinizi güçlü tutar ve hormonlarınızı dengelemeye yardımcı olur. Veriler güneş ışığı vitamininin de diş çürümelerini önlemeye yardımcı olduğunu göstermektedir.

Araştırmacılar altı farklı ülkeden 3.000’den fazla çocuğu içeren çalışmaları gözden geçirdi. 24 klinik araştırmanın incelemesinden elde edilen bulgular, yeterli miktarda D3 almanın diş çürümesi riskini% 50 azaltmaya yardımcı olduğunu ortaya koydu.

Yeterli vitamin D3 almak için beslenme programınıza yumurta, mantar ve somon balığı ekleyebilirsiniz.

Probiyotik

Probiyotikler, kötü bakterileri yok ederek ağız sağlığınızı artırabilen canlı mikroorganizmalardır.

Bu iyi bakteriler ağız sağlığını olumsuz yönde etkileyen Streptococcus türlerini öldürebilir  . Probiyotikler ayrıca ağız kokusu ve plağı da önleyebilir.

Fermente yiyecekleri yiyerek veya probiyotik takviyeleri alarak bağırsak sağlığınızı ve ağız sağlığınızı artıra bilirsiniz!


Aktif kömürle dişlerinizi fırçalayın

Ağartma dişlerinizi beyazlatabilir, ancak bu yöntem pahalıdır ve oldukça tehlikelidir. Bunun yerine aktif kömür kullanmak gibi daha güvenli ancak eşit derecede etkili bir alternatif deneye bilirsiniz.

Aktif kömür, toksinleri ve dişlerde leke oluşturan tanenleri çeken doğal bir diş beyazlatıcıdır. Ayrıca, aktif kömür ağzınızda oluşması muhtemel toksinlerin kalbinize ulaşmasını önlemeye yardımcı olur.

Aktif kömürü piyasada kapsül şeklinde bulabilirsiniz. Daha beyaz dişler için bir kapsülü açın, ardından içeriği nemli bir diş fırçasına dökün. Dişlerinizi fırçalayın ve aktif kömürlü dişlerle birkaç dakika bekleyin. İşiniz bittiğinde iyice durulayın. En iyi sonucu almak için düzenli olarak aktif kömür kullanın.


Hindirstan Cevizi Yağı

Hindistancevizi yağı , anti-mikrobiyal özellikleri ile de bilinir. Genellikle küçük yaraları ve cilt sorunlarını tedavi etmek için kullanılır.

Ağız sağlığınızı iyileştirmek için hindistancevizi yağı kullanabilirsiniz. Zararlı kimyasallar içeren bir gargara kullanmak yerine bakterileri doğal olarak öldürmek için bu yağı deneyebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı Streptococcus mutans  ve kandidayı ortadan kaldırır , bu da iltihaplanma, diş çürümesi ve ikincil enfeksiyonlar riskinizi düşürür.

Tarif:

  1. Bir çorba kaşığı hindistancevizi yağı alın.
  2. Hindistan cevizi yağını ağzınızda 15 ila 20 dakika çevirin. Ama Yağı sakın yutmayın!
  3. İşiniz bittiğinde yağı bir çöp tenekesine tükürün. Su tesisatının tıkanmasını önlemek için yağı lavabonuza veya tuvalete sakın atmayın.
  4. Bu işlemden sonra ağzınızı iyice durulayın. Küçük bir öneri: bu işlemi yaptıktan sonraki ilk yiyecek veya içecek tüketiminizden hemen önce de ağzınızı tekrar durulamanız gerekir.Ksilitol ile şekeri değiştirin

Ksilitol sadece şekere daha sağlıklı bir alternatif değildir. Ayrıca dişlerinizi korumanıza yardımcı olabilir!

Ksilitol Streptococcus  bakteri ve diğer mikropların ağzınızda hayatta kalmasını önleyebilir . Dişlerinizi ksilitol ile bile fırçalayabilirsiniz. Nefesini taze tutmak ve plak oluşumunu önlemek için diş fırçanıza bir miktar ksilitol serpin ve fırçalayın.

Ksilitol ayrıca bakterileri kontrol altında tutarak kalp hastalıklarını da önleyebilir. Ksilitol satın alırken, GDO’lu mısırdan yapılanları değil, huş ağacı kabuğundan yapılmış ürünleri almanız daha elzemdir.

Nefesini taze tutmak ve dişlerini güçlendirmek için iyi oral alışkanlıklar edinmek gerek. Florür gibi zararlı içerikli ağız bakım ürünlerinden kaçının ve daha beyaz bir gülümseme için bu ev ilaçlarından bazılarını deneyin!

Unutmayın, dişlerinizi düzenli olarak fırçalamak ağız sağlığınızı korumanıza yardımcı olur ve genel sıhhatinizi arttırır.
Kaynak:

InstituteForNaturalHealing.com
Healthline.com
Food.news