Enfeksiyon Düşmanı Doğal Antibiyotik: Zencefil!

Zencefil, özellikle  Asya mutfağında sıkça kullanılan, keskin tadıyla bilinen bir baharattır. Zingiber officinale bilimsel adıyla da bilinen  zencefil, kakule ve zerdeçal gibi diğer tıbbi baharatlarla aynı aileye aittir. Geleneksel tıpta, zencefil bitkisinin kökü, sindirim sorunlarını hafifletmek, bulantı ve hareket hastalığını hafifletmek, soğuk algınlığı ve artriti tedavi etmek için kullanılır. Ancak yeni bir çalışma, zencefilin çok daha elzem işler yapabileceğini açıklıyor.

Şifalı Bitkiler Araştırma Dergisi’nde yayınlanan bir makalede  , Botswana Uluslararası Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden araştırmacılar  , zencefil kökü ekstrelerinin antimikrobiyal potansiyelini  açıkladılar.. Bu çok amaçlı bitkinin kökündeki fitokimyasalların, hastane kaynaklı bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılabileceğini gösteriyor.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Hastane enfeksiyonları nelerdir?

Patojenik mikroorganizmalar çevrede, özellikle de farklı hastalıkları olan kişilerin toplandığı hastanelerde bulunur. Hastane enfeksiyonlarına,  bağışıklık sistemi zayıflamış  insanlarda  hastalığa neden olan bakteri veya mantarlar neden olur . Hastane kaynaklı bu enfeksiyonların ortak bir özelliği, kaynaklarının sıklıkla reçete edilen antibiyotiklere direne bilmesidir. İstatistiklere göre, hastaneye yatırılan her 10 hastadan biri hastane enfeksiyonlarına yakalanmakta ve bu enfeksiyonlar önemli morbidite, mortalite ve hastaneye yatış giderlerine neden olmaktadır.

Nozokomiyal veya hastane kaynaklı enfeksiyonlar (HAI) genellikle solunum yolunu ( zatürree şeklinde ), idrar yolunu (İYE), gastrointestinal yoldan ( gastrit ) ve açık yaraları etkiler . Bununla birlikte, metisiline dirençli Staphylococcus aureus’un (MRSA) neden olduğu gibi tedavisi zor olan HAI’ler de vardır . MRSA enfeksiyonları, antibiyotik tedavisine güçlü bir şekilde direnç gösterir ve akciğerler, kalp gibi önemli organları istila eden ve yaşamı tehdit edici komplikasyonlara neden olan diğer vücut bölgelerine yayılma eğilimindedir .

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

HAI’lere neden olan diğer patojenler şunlardır:

  • Escherichia coli – İYE, zatürree ve menenjite neden olur
  • Pseudomonas aeruginosa – ÜTI, zatürree, bakteriyemi
  • Staphylococcus aureus  – cilt enfeksiyonları
  • Enterobacter aerogenes – İYE , bakteremi, solunum yolu enfeksiyonları, deri enfeksiyonları
  • Klebsiella pneumoniae – İYE, menenjit, karaciğer apsesi, bakteremi
  • Acinetobacter baumanii – hayatı tehdit eden akciğer, kan ve beyin enfeksiyonları

Zencefil kökü ekstreleri, yaygın hastane enfeksiyonlarına karşı güçlü antimikrobiyal aktivite gösterir.

Araştırmacılar, çalışmaları için , zencefil kökü ekstraktlarının antimikrobiyal potansiyelini , inhibisyon bölgelerini sentetik antibiyotiklerinkilerle karşılaştırarak değerlendirdiler. Mikrobiyolojide, inhibisyon bölgesi, bakteriyel kültür ortamının yüzeyinde, mikrobiyal büyümenin durduğunu gösteren açık bir bölgeyi olarak belirtir.

Araştırmacılar zencefil kökü ekstraktları elde etmiş ve bunları beş bakteri patojeni , yani  E. coli ,  P. aeruginosa ,  S. aureus ,  E. aerogenes ve  K. pneumoniae üzerinde test etmiştir . Özütlerin ‘inhibe edilen bölgelerini bilinen antibiyotiklerle karşılaştırmak için’ Kirby-Bayer agar difüzyon yöntemini kullandılar.Araştırmacılar, zencefil kökü ekstrelerinin antibiyotiklerden daha yüksek anti-mikrobiyal aktivite gösterdiğini bildirdi. Ayrıca, beş patojenin S. aureus’un  antibiyotiklere en az dirençli olduğunu, diğer dördünün de güçlü direnç gösterdiğini bildirdiler  . Bu arada, mililitre başına 20 miligram konsantrasyonunda (mg / ml), zencefil ekstraktlarının E. coli’ye karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır  . Bununla birlikte, S. aureus’a karşı  75 mg / ml konsantrasyonda daha az etkili  olmuştur.

Araştırmacılar, fitokimyasal taramayı kullanarak , ekstrelerde ikincil bitki metabolitlerinin varlığını doğruladılar . Bu metabolitler, saponinler, tanen, flavonoidler, glikozit, terpenoidler ve alkaloitlerdi. Bu bitki besleyicilerin bazıları, etkili antibakteriyel etkinlikleri ile bilinir ve daha etkili anti-mikrobiyal ilaçlar oluşturmak için bağımsız olarak veya antibiyotiklerle kombinasyon halinde kullanılabilir.

Bu bulgulara dayanarak, araştırmacılar çalışmalarının hastane enfeksiyonları için alternatif tedaviler konusunda devam eden araştırmalara katkıda bulundukları sonucuna varmışlardır  . Bu aynı zamanda, araştırmacıların, nozokomiyal patojenlerin direnç göstermediği yeni antibiyotiklerin oluşturulmasında yer almasına da kapı açabilir.
Kaynaklar:

FoodScience.news
Courses.LumenLearning.com
Healthline.com
MayoClinic.org
AcademicJournals.org