Yorgun mu hissediyorsunuz? 10 Enerji Artırıcı Süper Gıda!

İşyerinde çok uzun bir gün boyunca enerji seviyenizi korumak zor olabilir. Sizi biraz hareketlendirecek bir fincan kahve içmek yerine,  hızlı ve doğal bir enerji artışı için badem veya muz gibi lezzetli süper yiyecekler yiyin .

Aşağıda ayrıntılı olarak verilen 10 enerji artırıcı yiyecek ve içecek, yorgunlukla savaşmanıza ve gün boyu enerjili kalmanıza yardımcı olur.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Muz

Muzlar mükemmel bir lif kaynağıdır, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri, B vitaminleri ve C vitamini. Muzlar , kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum ve sodyum gibi elektrolitler içerdiklerinden yorgunluğu önlemeye yardımcı olur.

Düzgün çalışması için doğru elektrolit dengesine ihtiyacınız vardır. Vücudunuz yaklaşık% 70 su olduğundan, hidrasyon seviyelerinizdeki küçük dalgalanmaların bile anında etkileri olacaktır.

Yeterince su içmezseniz, elektrolit seviyeleriniz de düşmeye başlar. Bu, birincil ancak az bilinen yorgunluk nedenlerinden biri olan dehidrasyona neden olabilir.

Düzenli olarak su içip de elektrolit bakımından zengin muzlar yiyerek dehidrasyonu önleyin.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Chia tohumları

Karbonhidrat, lif ve sağlıklı yağlar içeren Chia tohumları,  uzun süreli enerji için mükemmel bir kaynaktır. İki çorba kaşığı chia tohumu 24 gram karbonhidrat ve yaklaşık 4.800 gram antienflamatuar ve kalp sağlığına olumlu etki eden omega-3 yağ asidi içerir.

Güç ve İklimlendirme Araştırmaları Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada , bilim adamları chia tohumlarını tüketen vücut geliştirme sporcularının, spor içeceği tüketenlerle neredeyse aynı miktarda enerji aldıklarını bildirdi.

Gün boyu enerji seviyenizi yüksek tutmak için, sabah kahvaltısında birkaç çorba kaşığı chia tohumu ekleyin.


Yeşil çay

Kahve, soda ve enerji içecekleri gibi içecekler , vücudunuzdaki stres reaksiyonunu tetikleyen güçlü bir uyarıcı olan kafein içerir .

Çok kafein tüketiyor musunuz? Cevap “evet” ise, birkaç hafta olmadan devam etmeyi deneyin. Kendinizi daha sakin ve daha az tedirgin hissedeceksiniz. Daha iyi uyuyacak ve daha enerjik olacaksınız!

Ancak işte çalışmak için kafeine ihtiyacınız varsa bunun yerine yeşil çay içebilirsiniz. Yeşil çay, kahvenin daha sağlıklı bir alternatifidir ve size kahvenin ekstra canlandırıcılığı olmadan ihtiyaç duyulan enerji artışını sağlayabilir. Yeşil çay A, B, C ve E vitaminlerini içerir, kan dolaşımını ve metabolizmasınızı artırmaya yardımcı olabilir. Yeşil çayda da kafein olmasına rağmen, kahve veya enerji içeceklerinde bulunan miktardan çok daha azına sahiptir.

Yeşil çay ayrıca birçok sağlık yararı sağlayan polifenoller ve L-theanine gibi besinler içerir.

Çayda doğal olarak bulunan bir antioksidan olan L-theanine sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları:

  • Enerji seviyelerini artırmak
  • Hafıza ve konsantrasyon geliştirme
  • Uyanıklık artırılması
  • Uyuşukluğa neden olmadan stres ve kaygıyı hafifletmekFındık

Öğle yemeğini yedikten sonra kendinizi uyuşuk hissettiniz mi? Bu genellikle kan şekeri seviyenizdeki dalgalanmalar nedeniyle olur. Fındık yemek, kan şekeri seviyelerini dengelemeye protein yüklerinden dolayı yardımcı olur.

Öğlen sonrası yorgunluktan kaçınmak için, protein açısından zengin yiyeceklerden birini veya bir avuç fındık yiyin. Fındık gibi Badem ve ceviz de ayrıca kalbe iyi gelen magnezyum ve omega-3 yağ asitleriyle doludur.

Yulaf

İşlenmiş kahvaltı gevrekleri yerken sık sık kan şekeri yükselir, lif bakımından zengin yulafı tercih edebilirsiniz. Yulaf yalnızca size bir enerji artışı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar.

Eklenen şeker ve diğer zararlı katkıları önlemek için kesme yulaf veya ham yulaf alın. Sağlıklı ve lezzetli bir yulaf ezmesi yapmak için  süt, biraz bal ve karışık meyveler ekleye bilirsiniz


Ispanak

Besin bakımından zengin ıspanak , enerji seviyenizi yükseltmeye yardımcı olabilecek mükemmel bir demir ve B vitamini kaynağıdır.

Su

Yeterli su içmek, genellikle yorgunluğa neden olan dehidrasyonun önlenmesine yardımcı olur.

Buğday çimi

Buğday çimi Poaceae ailesinin bir üyesidir . Bu süper gıda toprak içinde veya yüzeyinde büyüyebilir ve kökleri ile gövdeleri bitkisel ilaçlarda yaygın olarak kullanılır.

Buğday çimi, bitkilerin yeşile dönmesini sağlayan bir bileşik olan klorofille doludur. Ayrıca amino asitler, beta-karoten ve kalsiyum ile birlikte A, C ve E vitaminleri gibi besinler içerir.

Buğday çiminin enerji artırıcı özellikleri şu üç besin maddesinden gelir: B vitaminleri (B12), demir ve magnezyum.


Balık

Balık, omega-3 yağ asitlerinin , yorgunluk ve kronik hastalıklarla mücadeleye yardımcı olan sağlıklı yağların doğal bir kaynağıdır .

Doğal omega-3 kaynakları:

  • Havyar
  • Ringa
  • Somon
  • Sardalye
  • Tuna

Balık alırken, daha fazla omega-3 içerdiklerinden, avlama balıkları seçin. Kontrollü koşullarda yetiştirilmiş çiftlik balıkları da tüketebilirsiniz. Ancak, özellikle yurtdışı kaynaklı çiftliklerde boya veya hormon enjekte edilme durumu olabilmektedir.


Yoğurt

Sindirim sorunları da yorgunluğa neden olabilir. Sade yoğurt, B12 vitamini ve sindirim sağlığını teşvik eden ve yorgunlukla mücadele eden probiyotikler bakımından zengindir.

Probiyotikler, bağırsak mikrofloranızın bileşimini dengelemeye yardımcı olan iyi bakteridir. Bu daha güçlü bir bağışıklık sistemine ve daha sağlıklı bir sindirime katkıda bulunur. Geliştirilmiş sindirim, vücudunuzun yoğurttaki B12 vitaminini daha kolay emebildiği ve bu size hızlı bir enerji artışı sağlayabileceği anlamına gelir.

Bir daha kendinizi yorgun hissettiğinizde, odağınızı geliştirmek ve enerjinizi artırmak için bu lezzetli süper yiyecekleri tüketebilirsiniz…
Kaynaklar:

UniversityHealthNews.com
Food.news
Healthline.com