Acı Yeşiller! Yemeniz için 6 Sebep

Acı yeşiller denilince aklınıza hemen biber gelmesin. Yenildiğinde acı bir tat bırakan yeşil yapraklı sebzeleri gündemimize aldık. Neden tatlarında acı vardır ve sağlığa faydaları nelerdir sizler için derledik.

Dışarıdan enerjik, güçlü ve zımba gibi görünebilirsiniz. Aslında size bu görünümü veren yeşil yapraklı sebzelerdir. Genel manada lahana giller de diyebiliriz ama acı yeşillikler denildiği zaman hemen bir kenara ittiğimiz de olur. Yalnız bilmeniz gereken en önemli unsur bu kenara ittiğiniz acı yeşiller diyet lifi, antioksidanlar ve birçok besin öğesi bakımından oldukça zengindir.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Acı yeşillikler tam olarak nedir?

Acı yeşillikler, çok temel anlamda, adlarının anlaşılacağı gibi: Acı yeşil sebzelerin genel bir adıdır. Acı tadı, glukozinolatlar olarak bilinen kimyasal bileşikler sayesindedir . Bu sebzelerin birçoğu  lahana sebzeler denilen bir sınıfa aittir . Bu sebzeler sisteminizi temizleyebilir, cildinizi güzelleştirir ve olumsuz yan etkilere neden olmadan sindiriminizi iyileştirir.

Bazı  acı yeşillikler şunlardır:

 • Roka
 • Marul – Kıvırcık
 • Radika
 • Tere
 • Hindiba
 • Hardal
 • Brokoli
Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Acı yeşil yemenin sağlığa faydaları

Gençken, ebeveynleriniz muhtemelen yeşilliklerinizi her zaman yemenizi söylemişti ve bunun sebebi bizleri gerçekten sevmeleriydi. Bitkilerce zenginleştirmiş bir beslenme programı,  vücudunuzu güçlendiren ve çeşitli hastalık riskini azaltan vitaminler, mineraller ve diğer besinleri dengeleyebilir . İşte sizi bir sonraki öğününüzde acı yeşillikleri eklemeye ikna edebilecek birkaç sağlık yararı.
 1. Onlar beslenme güçleridir. Acı yeşillikler, A, C ve K vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi minerallerle doludur. Bu yeşillikler, lif açısından da zengin ve sodyum bakımından düşüktür, bu da onları diyabetik beslenme içinde avantajlı kılar.  Acı yeşillikler içinde bulunan vitamin ve mineraller, sağlıklı kan pıhtılaşmasını ve sağlıklı cildi teşvik edebilir .
 2. Antioksidanlar bakımından zengindirler. Harika beslenme profilleri göz önüne alındığında, acı yeşillerin güçlü antioksidanlar içermesi şaşırtıcı olmamalıdır. Yayınlanan bir araştırmaya göre Gıda Dergisi ve Beslenme Bozuklukları , kara lahana, brokoli, Brüksel lahanası gibi sebzeler  beta-karoten denilen bir antioksidan açısından zengindir olduğu için serbest radikal hasarı önlemeye yardımcı olur. Bunun yanı sıra  bilişsel gerilemeyi de yavaşlatır.
 3. Bağırsak sağlığını destekler ve sindirimi arttırır.  Diyet lifi bakımından zengin olmak, bu sebzeleri sağlıklı bir bağırsak mikrobiyomunu desteklemek için mükemmel yapar. Yüksek lifli gıdalar kullanmak  , bağırsak hareketlerinizin sıklığını normalleştirir ve bağırsaklarınızdaki  faydalı bakterilerin gelişmesine izin verir.
 4. Besin emilimini arttırırlar. Acı yeşillikler metabolizmanızı artırabilir ve önemli besin maddelerinin gıdalardan emilimini artırabilir. Eğer yetersiz ve dengesi beslendiğinize inanıyorsanız acı yeşillikler ilk tercihleriniz arasında olmalıdır.
 5. Vücudu detoksifiye etmeye yardımcı olurlar. Acı yeşillikler içindeki glukozinolatlar  , vücudunuzdaki toksinleri yok etmeye yardımcı olan doğal karaciğer temizleyicileri olarak kabul edilir . Ayrıca, DNA’nızı serbest radikal hasarlarından korumanın yanı sıra vücuttaki detoksifiye edici enzimlerin düzenlenmesine de yardımcı olurlar.
 6. Potansiyel olarak kanserle savaşabilirler. ABD  Ulusal Kanser Enstitüsü Göre, acı yeşillikler bazı kanser türleriyle mücadele potansiyeline sahiptir.  . Uluslararası Kanser Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma  , meyve ve sebze tüketiminin, özellikle de lahanalı sebzelerin, meme kanseri riskini önemli ölçüde azaltabildiğini buldu .

Hadi; gününüze lezzet katın. Bu lezzetli yeşillikleri diyetinize ekleyerek asla yanlış yapmazsınız.  Acı yeşillikler içinde bulunan tüm vitamin ve mineraller , genel sağlığınızı korumanıza yardımcı olmak için fazlasıyla yeterli.
Kaynaklar:

DrHealthBenefits.com
ScienceOfCooking.com
MindBodyGreen.com
Food.news
SciTechnol.com
NaturalFoodSeries.com
Cancer.gov