Fonksiyonel Gıdalar Hastalıklarla Nasıl Savaşır?

İşlevsel gıdalar, hastalıklarla savaşmaya yardımcı olabilecek biyoaktif bileşikler içerir. Wuhan Spor Üniversitesi’nden araştırmacılar en yaygın bazı biyoaktif maddelerin kronik hastalıkların önlenmesi ve tedavisine yardımcı olmak için nasıl otofaji geliştirdiğine baktı. Çalışma, Food Science and Human Wellness dergisinde yayınlandı.

Otofaji nedir?

Otofaji, vücudun kendini temizleme biçimidir. Ökaryotik hücrelerde eski dokular, yanlış kodlanmış proteinler ve hasarlı hücre organelleri yenileme işlemidir.

Metobolik süreçlerde problemler ise bir çok kronik hastalığın temelini oluşturur.  Kronik hastalığın bir özelliği, vücutta zarar görmüş organeller ve protein agregatları gibi zararlı bileşenlerin birikmesidir. Otofaji  bu noktada devreye girer ve sürecinde bir sorun, tüm vücut için sorun anlamına gelir. Buna karşılık, gelişmiş bir otofaji durumu, kronik hastalıkların tedavisinde faydalı olabilir .

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

İşte otofajinin çeşitli şartlarla nasıl bir ilişkisi olduğu:

  • Diyabet  – Otofaji, karaciğeri, yağ dokusunu ve iskelet kaslarını oksidatif strese karşı koruyarak bu durumu önler.
  • Obezite  – Otofajinin düzenlenmesine yardımcı olabilecek lipid damlacıkları, protein agregatları ve hasarlı mitokondri birikiminin bir sonucudur.
  • Metabolik kardiyovasküler hastalık –  Kardiyovasküler fonksiyonlarda otofaji önemlidir ve kalp hipoterapisi ve kalp yetmezliği gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.
  • Nörodejeneratif hastalık.  – Toplanmış proteinleri temizlemek için otofaji olmadan, nöronlarda problem olur ve Alzheimer hastalığı ve Parkinson hastalığı gibi durumlara yol açabilirler.
Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Hastalıkla savaşmaya yardımcı olan biyoaktif bileşikler

Fonksiyonel gıdalar, temel beslenmenin ötesinde sağlık yararları sunan doğal gıdalardır . Bazı fonksiyonel gıda örnekleri arasında geleneksel gıdalar (yani, tahıllar, meyveler ve sebzeler) ve değiştirilmiş gıdalar (yani, yoğurt, tahıl mamülleri ve portakal suyu) sayılabilir.

Fonksiyonel gıdaların temel özelliklerinden biri biyoaktif bileşiklerin varlığıdır. Biyoaktif bileşikler, küçük miktarlarda da olsa bitkilerde ve bazı gıdalarda bulunan yabancı besin bileşenleridir . Tüketicilere bir dizi sağlık yararı sunduğuna inanılmaktadır. Bunlardan biri insan vücudunda otofajiyi arttırmaktır. Aşağıdaki bazı biyoaktif bileşiklerin listesi ve özelliklerini sizler için hazırladık.

Resveratrol (RSV)

Genellikle meyveler, fındık, üzüm  ve diğer bitkilerde bulunur. RSV, pliyotropik özelliklere sahip bir bitki bileşiği olan bir polifenoldur  . RSV antioksidan, antienflamatuar ve nöroprotektif özellikler gösterir. Günümüzde, iltihaplanmanın baskılanmasını ve insülin duyarlılığının iyileştirilmesini içeren diyabete karşı olumlu etkileri ile bilinmektedir.


Epigallocatechin-3-gallate (EGCG)

Genellikle yeşil çayda bulunan bir bileşiktir. Aynı zamanda antioksidan özellikleri ile iyi bilinmektedir. EGCG sadece insülin duyarlılığını, lipid metabolizmasını ve enflamatuar tepkileri düzenlemekle kalmaz, aynı zamanda nöroproteksiyonu da sağlar. Bilim adamları şu anda, EGCG’nin obezite ve obeziteye bağlı metabolik hastalıkların tedavisinde terapötik potansiyelini araştırmaktadır.

Kürkümin 

Bu bileşik zerdeçalda yaygın olarak bulunur. Antioksidan ve antienflamatuar özelliklerinin yanı sıra kurkuminin otofajiye yardımcı olduğu ve insan endotel hücrelerini oksidatif hasardan koruduğu da bilinmektedir. Bazı çalışmalar, kurkumin’in metabolik hastalıkların tedavi potansiyeli olduğunu göstermiştir  .


Trehalose

Bu genellikle mantarlarda, mayalarda ve benzeri mikroorganizmalarda bulunur. Trehaloz, protein denatürasyonunu  (protein yapılarının bozulması) önleyerek hücre bütünlüğünün korunmasına yardımcı olur  . Trehaloz yüksek konsantrasyonlarda bile zararsız olduğu için, bilim insanları onu kronik hastalıklar için potansiyel bir tedavi olarak görüyorlar.

Çok sayıda çalışma tarafından sunulan kanıtlara dayanarak, araştırmacılar fonksiyonel gıdaların kullanımının kronik hastalıkların önlenmesi ve tedavisi için umut verici bir strateji olduğuna inanmaktadır .
Kaynaklar şunları içerir:

FoodScience.news
ScienceDirect.com
MayoClinic.org
EatRight.org