Lutein; Göz Sağlığının Yanında Beyin Sağlığı İçin de önemli olduğu bulundu

Lutein, göz sağlığını destekleme yeteneği ile bilinir. Ancak Urbana-Champaign’daki Illinois Üniversitesi’nden yakın zamanda yapılan bir araştırma   , karotenoidin, özellikle obeziteden muzdarip insanlar için hafızayı artırmaya yardımcı olabileceğini ortaya koydu.

Çalışma için ekip, hepsi obez veya aşırı kilolu olan katılımcılardan diyet verileri topladı. Ayrıca, tıbbi geçmişleri açısından tarandılar ve ilk randevu sırasında yağlanma testlerine tabi tutuldular. İkinci randevularında, araştırmacılar katılımcılardan mekansal bir rekonstrüksiyon testini tamamlamalarını istedi ve oruç kan seviyeleri topladı. İkincisi, özellikle katılımcıların düzenli karotenoid alımının belirlenmesine yardımcı oldu.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Analizden sonra araştırmacılar, luteinin katılımcılarda hafıza fonksiyonunu geliştirdiğini buldular. Daha yüksek lutein kan seviyeleri ile nesne bağlanmada (bir kişinin bir nesnenin çeşitli özelliklerini mantıksal bir bütün olarak hatırlama yeteneği.) gelişmiş doğruluk arasında doğrudan bir ilişki olduğunu belirtilmekte. Ayrıca, diğer karotenoidlerde görülmeyen  yanlış yerleştirme hatası arasında ters orantının luteinle bağlantılı olduğu bulundu.

Araştırma ekibi raporlarında, “Sonuçlarımız, serum luteininin anlamlı ortak değişkenler için ayarlama yaptıktan sonra bile iki ilişkisel bellek performansı metriğiyle önemli ölçüde ilişkili olduğunu gösterdi.” “Bu çalışma ilişkisel olmakla birlikte, bu alanda daha sonraki araştırmaların temelini atmaktadır.” demekte.

Daha iyi beyin sağlığı için daha fazla lutein alın

Lutein bir karotenoid, yani bitkilere parlak renklerini veren bir pigmenttir. Birçok sebzede bulunur – Taze sebze suları mükemmel lutein kaynağıdır.

Birçok çalışma luteini daha iyi görme ile ilişkilendirirken, artan bir literatür havuzu beyin sağlığına katkıda bulunma yeteneğini göstermiştir. Bilim adamları, luteinin beyin dokusunda olduğunu ve toplam karotenoidlerin yaklaşık yüzde 60’ını içerdiğini göstermiştir. Bununla birlikte, Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketi’nden elde edilen veriler,  luteinin diyet karotenoidlerinin sadece yüzde 12’sini oluşturduğunu ortaya koymaktadır. Bu, beyindeki lutein için belirgin bir tercih göstergesi olarak kabuk edilir.

Rhesus makakları üzerine daha önce yapılan bir çalışma, bebek formülüne lutein eklenmesinin beyin gelişimini nasıl olumlu etkilediğini de gösterdi . Ekip, görsel bilgileri işleyen oksipital kortekste görülen en yüksek konsantrasyonlarla beynin karotenoid seviyelerinde seçici artışlar bildirdi.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Luteinin antioksidan ve antienflamatuar aktivitesi hafızayı geliştirir

Bu çalışma için ekip, katılımcıların karotenoid alımına kan örneklerinde ölçerek baktı. Ek olarak, katılımcılar ilişkisel bellek üzerine testler  yaptılar (iki farklı nesne arasındaki ilişkileri ve ilişkileri saklama ve hatırlama yetenekleri.)

Araştırma ekibi, serum luteinin, özellikle hafıza fonksiyonunu olumlu etkilediğini bulmuştur. Karotenoidin yararlı etkilerini antioksidan ve antienflamatuar özellikleri ile sağladığını teorize ettiler.

Araştırmacılar, “Aşırı kilolu veya obezitesi olan katılımcılar, aşırı yağ dokusu ile ilişkili daha yüksek kronik iltihaplanma seviyeleri nedeniyle oksidatif ve inflamatuar strese daha duyarlıdır” dedi. “Enflamasyon ve oksidatif stres, genellikle karotenoidler açısından zengin gıdalar olan meyve ve sebze alımıyla hafifletilebilir.”Enflamasyon hipokampusun düzgün çalışmasını bozar. Beynin hatıralar oluşturduğu moleküler araç olan uzun süreli güçlendirme sürecini önler. Lutein , retinada yaşa bağlı makula dejenerasyonunu önlemeye yardımcı olur . Zararlı molekülleri atarak bu antioksidan, gözlere zarar veren oksidatif stresi azaltır.

Araştırmacılar, luteinin hipokampusta aynı antioksidan rolü oynadığı sonucuna vardı. Gelecekteki çalışmaların makula ve kandaki karotenoid seviyelerini kontrol etmesini önerdiler.

Bulgularını Nutrients bilimsel dergisinde yayınladılar  .
Kaynaklar

NutraIngredients-USA.com
MDPI.com
FoodScience.news