E 403 Amonyum Alijinat Nedir?Sağlık Riskleri ve Kullanım Alanları

Amonyum aljinat (E403), aljinik asidin amonyum tuzudur . Deniz yosunlarından elde edilen, sindirilemez bir polisakkarittir. E 403 vegan beslenme için uygun mudur? E 403 Helal midir? E 403 Nasıl üretilir? E 403 hangi gıdalarda bulunur? E 403 Amonyum Alijinat Mercek Altında….

Aljinik asit tuzları olan aljinatlar, kremler, jöleler, kek dolguları, bira, tahıllar, sirke ve soya fasulyesi ürünleri gibi gıda maddeleri için koyulaştırıcılar olarak kullanılabilir. Kullanılabileceği diğer gıda ürünleri arasında alkolsüz içecekler, gıda boyası, reçel, marmelatlar ve kremalar bulunur. Koyulaştırıcı olarak kullanılmasının yanı sıra, amonyum aljinat da bir emülgatör, bir stabilizatör ve bir jelleştirici ajan olarak da kullanılabilir. Amonyum aljinatın tıbbi kullanımları arasında Gaviscon, Bisodol tabletleri, Asilone tabletleri gibi antiasit ilaçlar da vardır.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

E 403’ün Teknik Özellikleri

Sınıfı:

 • Kıvam arttırıcı: Eklendiği gıdada viskoziteyi arttırı.
 • Cas Numarası: 9005-34-9

Eş Anlamlıları

 • Cı- 6 , H 11 NO 6
 • n-; alginik asit
 • amonyum tuzu
 • amonyum polimannurat
 • analgine
 • callatex
 • collatex ARM ekstra
 • digamon
 • HSDB 1910
 • protomon, superloid
 • UNII-Q9QKJ39Q3X.

 

Helal mi? Evet: Bütün din gruplarınca tüketilebilmektedir. Bitkisel bir üründür ve üretiminde domuz ve katkıları ile alkol ve türevleri kullanılmamaktadır.

Vegan ve Vejetaryen Beslenmeye Uygun mu? Evet: Deniz yosunundan elde edildiği için ve hayvansal bir işlemden geçmediği için tüketilebilir.

Nasıl Üretilir? Phaeophyceae ( Macrocysti s pyrifera , Laminari a digitata , Laminaria cloustoni , Ascophyllum nodosum ) ailesinin farklı deniz yosunlarından, (kahverengi deniz yosunları)  gibi bulunan doğal, sindirilemez bir polisakkarittir.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Amonyum aljinatın neden olabileceği zararlı etkiler

Yüksek konsantrasyonlarda amonyum aljinat demir alımının bozulmasına neden olabilir. Diğer yan etkiler arasında şişkinlik, ishal ve bulantı bulunur. Yüksek amonyum aljinat tüketimi anne ölümüne neden olabilir. Ayrıca sodyumda yüksektir , bu da bir kişinin kan basıncını artırabilir.

Kabuklu deniz hayvanlarına alerjisi olan bireyler , amonyum aljinat içeren gıda maddelerine maruz kaldığında veya yutulduğunda alerjik reaksiyonlar yaşayabilirler . Mukozal tahriş veya mukozal yaralanma, yüksek dozlarda amonyum aljinatın yanı sıra gastrointestinal tahrişten kaynaklanabilir.

Bazı çalışmalar , aljinatların, kistik fibrozda büyük bir patojen olan, mukus, ter ve sindirim suları üreten hücreleri etkileyen bir bozukluk olan Pseudomonas aeruginosa tarafından üretilen biyofilmlerin önemli bir bileşeni olduğunu göstermektedir . Kistik fibrozda, aljinatlar patojenin antibiyotiklere karşı oldukça dirençli olmasına neden olur.


Amonyum aljinattan etkilenen vücut sistemleri

Amonyum aljinat, mukus bezlerini, gastrointestinal sistemi ve solunum sistemini (obstrüksiyon) büyük ölçüde etkiler.

Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri  Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), amonyum aljinatı Genel Olarak Güvenli Olarak Tanımakta ve sınıflandırmaktadır.

Biyomühendislik araştırmaları, beyin dokusunun yenilenmesini teşvik etmek için mikro partiküllerden oluşan hidrojeller oluşturmak için aljinatlardan yararlanır. Amonyum aljinat özellikleri biyo-onarımı teşvik ettiği için şu anda kemik rekonstrüksiyonu üzerinde de test edilmektedir.Türk Gıda Kodeksi’ne Göre E 403 : Amonyum Alijinat’ın kullanım alanları

 • TGK Katkı Maddeleri Yönetmeliğine göre E 403 Jelatinli Mini Küplerde Kullanılamaz.
 • E 403 bir taşıyıcı katkı maddesi değildir ve Enzim Pereparatlarında; son ürünlerde (içeceklerde dahil) quantim satis prensibine göre kullanılabilir.
 • E 403 Grup-1 katkı maddesi olarak ayrılır ve; E 400, E 401, E 402, E 404, E 406, E 407, E 407a, E 410, E 412, E 413, E 414, E 415, E 417, E 418, E 425 ve E 440 kodlu maddeler gibi; yarı sert mini-küp veya mini-kapsül içinde bulunan ve tek bir ısırıkla üzerlerine uygulanan basınç ile şekerlemeyi ağza fırlatarak yenilen, sert yapılı jelatinli şekerlemeler olarak tanımlanan jelatinli mini-küplerde kullanılamaz.
 • Hayvansal Gıdalar İçin Özel Hijyen Yönetmeliği’nde tanımlanmış olan Hazırlanmış et karışımlarında quantim satis prensibine göre kullanılabilir. Ancak; Sadece bileşenlerin içerisine enjekte edildiği karışımlar; farklı şekilde işlenen et parçalarından oluşan et karışımları (kıyılan, dilimlenen veya işlem gören ve bunların birleştirildiği karışımlar) Bifteki, soutzoukaki, kebap gyros ve souvlaki hariç şeklinde sınırlandırma getirilmiştir.
Kaynaklar:

FAO.org
Chem.NLM.NIH.gov
NutrientsReview.com
UKFoodGuide.net
Comlaw.co.au
Efsa.europa.eu