Karnosinin Anti Kanser Özellikleri İnceleniyor

Kanser gelişimi genellikle yüksek oranda kırmızı et ve işlenmiş et tüketimi ile bağlantılıdır. İşlenmiş gıdaların sağlığınız için bilimsel olarak kötü olduğu söylense de, orta derecede hayvan eti, balık ve kümes hayvanları yemek kanser hastaları için yararlı olabilir.

Çin Tıbbı Dergisi’nde yayınlanan yeni bir çalışmada , Tayvan’daki farklı üniversitelerden araştırmacılar, öncelikle ette bulunan bir dipeptit olan karnosinin kolorektal kanser hücrelerinin göçünü ve istilasını inhibe edebildiğini gösterdi. Araştırmacılar, iki amino asidin bu füzyonunun sadece iltihabı azaltmakla kalmayıp, aynı zamanda kanser ilerlemesi gibi hem gelişimsel hem de patolojik süreçlerde yer alan bir olay olan epitel-mezencymal geçiş (EMT) üzerinde düzenleyici bir etki yarattığına inanmaktadır.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Karnosin kanser hücresi göçünü ve intravasasyonunu baskılayabilir

Tümör metastazı ilk adım çevre dokuya invazyonu veya kanser hücrelerinin göçüdür. Bu hareket, çevrelerinden gelen kimyasal sinyaller tarafından tetiklenir ve hücre zarının aktivitesi ve hücrelere yapısal destek veren üç boyutlu büyük molekül ağı olan hücre dışı matrise bağlanmasıyla kolaylaştırılır. Kanserin yayılmasının bir başka yolu kan damarlarıdır. İntravasasyon adı verilen bu süreç,  kanser hücrelerinin kan veya lenf damarlarına girmesini içerir . Bu, kanser hücrelerinin menşe bölgelerinden uzakta bulunan dokulara ulaşmasını  sağlar. İntravazasyon, tümör gelişiminde nispeten geç bir olay olarak kabul edilir .

Önceki çalışmalara göre, karnosin insan kolorektal kanser (CRC) hücrelerinin göçünü ve istilasını düzenleme yeteneğine sahiptir . Bununla birlikte, bunu başardığı mekanizma hala bilinmemektedir. Bunu ele almak için araştırmacılar, kültürlenmiş HCT-116 hücrelerini (insan kolon kanseri hücre hattı) karnosin ile tedavi ettiler, daha sonra göç ve intravasif yeteneklerini incelediler. Araştırmacılar ayrıca, karnosin tedavisinden sonra EMT ile ilişkili moleküllerin ve matris metaloproteinazların (MMP) ekspresyonuna da baktılar. MMP’ler, kanser hücresi büyümesini, göçünü, istilasını, metastazını ve anjiyogenezini (yeni kan damarlarının gelişimi) artırarak kanser ilerlemesini destekleyen enzimlerdir .

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Araştırmacılar, karnosin tedavisinin, tedavi edilen hücrelerin hem göçünü hem de istilasını inhibe ettiğini bildirdiler. Ayrıca tümör hücresi istilasını ve metastazını destekleyen bir protein olan Twist-1 ekspresyonunu önemli ölçüde azalttı  . Bu arada, karnosin, bir hücre adezyon molekülü yani tümör baskılayıcı olan E-cadherininde aktivasyonunun arttığını gözlemlediler .  Araştırmacılar ayrıca karnosin tedavisinden sonra mRNA ve TIMP-1 protein düzeylerinde artışlar tespit ettiler. TIMP-1, MMP’lerin bir doku inhibitörüdür.

Pro-metastatik bileşenleri baskılamanın yanı sıra, karnosin ile tedavi ayrıca HCT-116 hücrelerinde fosforile edilmiş I k B ve NF- k B DNA bağlama aktivitesi seviyelerini de azalttı . I k B, inflamasyon , bağışıklık, hücre proliferasyonu ve apoptozda önemli rol oynayan bir transkripsiyon faktörü olan NF- k B’nin aktivasyonunda yer alan bir proteindir .

Bu bulgulara dayanarak, araştırmacılar karnosinin  NF- k B aktivitesini baskılayarak ve MMP ve EMT ile ilişkili gen ekspresyonunu modüle ederek CRC hücrelerinin göçünü ve intravasasyonunu inhibe ettiği sonucuna vardı  .


Karnosin: sağlık yararları ve kaynakları

Vücut doğal olarak dipeptid karnosin üretir. Alanin ve histidin olmak üzere iki amino asidin bağlanmasıyla oluşur . Antioksidan özelliklere sahip endojen bir molekül olan karnosin esas olarak iskelet kaslarında ve beyinde bulunur. İnsanlar ayrıca sığır eti, balık ve tavuk eti gibi kaynaklardan veya karnosin takviyeleri alarak da elde ederler.

Araştırmaya göre, karnosin bağışıklık sistemini güçlendirebilir, göz sağlığını destekleyebilir ve bir kişinin ruh halini ve beyin fonksiyonunu iyileştirebilir. Karnosin takviyelerinin otizm, katarakt , diyabetik komplikasyonlar, yüksek tansiyon ve böbrek problemleri gibi çeşitli durumlar için mükemmel bir ilaç olduğu söylenir . Klinik kanıtlar ayrıca karnosinin bilişsel gerilemeyi önleyebileceğini, Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatabileceğini, diyabete karşı koruyabileceğini ve kanserle savaşmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.
Kaynaklar:

FoodScience.news
ScienceDirect.news
Cancer.gov
WorldScientific.com
CancerIndex.org
CancerCI.BiomedCentral.com