Bor; Sağlık Yararları ve Kullanım Alanları!

Bor, vücudun normal büyümesini ve sağlığını destekleyen çok gerekli eser bir mineraldir . Fizyolojik olarak, sistemimizde bir iyon olarak bulunur, birçok metabolik enzimin aktivitesinin yanı sıra steroidlerin metabolizmasını manipüle eder ve etkiler. Bir diyet takviyesi olarak, bor, artrit ve beyin fonksiyonu semptomlarını iyileştirmede önemli bir rol oynar.

Bilim insanlar, borun nano düzeyde nasıl bir besin öğesi olduğunu tam olarak tanımlayabilmiş değiller. Bununla birlikte, bor eksikliğinin kalsiyum ve magnezyumun anormal metabolizmasını tetikleyebileceğini not ederler. Bor eksikliğinin belirtileri arasında hipertiroidizm, osteoporoz, nöral arıza ve cinsiyet hormonu dengesizliği bulunur.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Bor takviyesi , özellikle hamile kadınlar için günde iki miligramlık bir üst alım seviyesine ayarlanır . Ayrıca boru yiyeceklerden de elde edebiliriz. Bu amaç için en iyi ürünler elma, portakal, kırmızı üzüm ve kivi gibi meyvelerdir.

Borun aşırı dozu sorunlara sebep olabilir. Bulantı hissetmeye başlarsanız veya kusmaya başlarsanız, derhal doktorunuza başvurun. Bor öldürücü değildir, ancak iskelet anormalliklerine neden olabilir.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Bor’un tıbbi kullanımları

Bor, artrit için dikkate değer bir tedavi kaynağıdır . Birkaç botanik inceleme, hastalara yüksek miktarda eser mineral verildiğinde artrit semptomlarının hafifletilmesinde neredeyse yüzde 95’lik bir başarı oranı göstermiştir. Özellikle, bor kalsiyumun kıkırdak ve kemiğe emilim verimliliği arttırmaktadır.

Borun kalsiyum emilimine yardımcı olma şekli, kemik gelişimi ve sağlığına yararlı bir yardımcı mineral olduğu anlamına gelir . Kadınlara kalsiyum alımını yeterli miktarda borla birleştirmeleri söylenir. Bu, daha ileri yaşlarda veya hormon seviyeleri tükendiğinde menopoz sırasında osteoporoz gelişme riskini önemli ölçüde azaltır.

Bor menopozdaki kadınlarda östrojen üretimini artırabilir. Şiddetli hormon bozulması, birçok yaşlı kadının cinsel dürtü azalmasına ve sıcak basması gibi diğer ağrılı semptomlara sahip olmasına neden olur. Borla zenginleştirilmiş bir tedavi, bu semptomları birkaç gün içinde hafifletebilir. Bunun önemli bir sonucu, hormon replasman tedavisi veya diğer kimyasal yüklü farmasötik çözeltilere olan ihtiyacı ortadan kaldırmasıdır.

Ayrıca Erkekler de bor terapisinden yararlanabilir. Eser mineral testosteron seviyelerini artırabilir. Birçok vücut geliştiricisi araştırması benzer şekilde bor takviyelerinin atletik performanslarının yanı sıra artmış kas kütlesi ve artmış kas kazanımını iyileştirdiğini söylemektedir.Bor kullanımını öneren birkaç küçük çalışmaya göre faydaları şu şekilde listelenebilir:

  • Bilişsel Performansı Artırır
  • Düşük Plazma Lipid Seviyeleri sağlar
  • Kan Pıhtılaşmalarını önler
  • Kanseri önleme üzerine olumlu raporları vardır
  • Kalp Yetersizliğini Önlediğine yönelik araştırmalar mevcuttur.
  • Hücre Zarı İşlevini Teşvik Eder
  • Embriyonik Gelişimin Desteklediği raporlanmıştır.Bor tarafından desteklenen gövde sistemleri

Bor, kas-iskelet sistemini öncelikle kalsiyumun vücuda entegrasyon hızını artırarak destekler. Eser miktarda kullanılan bu mineral ayrıca uygun hormon üretimi için hayati önem taşır.

Radyasyon ortamlarında oluşabilecek hücresel dejenarasyonunu azalta bilmektedir.  Menopoz süreçlerini hafifletebildiği gibi hormonal sistemlere de olumlu etkisi vardır.

Özellikle ağız sağlığı için diş mineralinin yeniden oluşması gibi elzem işlemlerde de kullanılabilmektedir.

Özetle; Bor, çoğunlukla artrit semptomlarını tedavi etmek için kullanılan bir eser mineraldir. Kemik gelişimi ve gücü açısından da önemlidir. Menopoz dönemindeki kadınlar ayrıca eser mineralleri östrojen seviyelerini iyileştirebildikleri için düzenli olarak kullanmaktadırlar.
Kaynaklar:

PubChem.NCBI.NLM.NIH.gov
OrganicFacts.net
SelfHacked.com
RaySahelian.com