Hangi Plastik Yiyecek ve İçecekleriniz İçin Güvenli?

Günlük alışverişinize şöyle bir bakın. Ne kadar da çok plastik ambalajlı ürün var değil mi? Peki bu plastik atıklarınız ne yapıyorsunuz? Yemek artıklarınızı bir sonraki sefere saklamak için kullanıyor musunuz? O halde hemen ambalaj altınd geri dönüşüm işaretinin içinde yazılı numaraya bakın. Plastik ambalajların altındaki numaralar ne işe yarar?

Plastik günümüzde etrafımızı tamamen sarmış durumda. Plastik olmadan olmaz. Ancak; geri dönüşüm sistemlerini doğru kullanırsak; plastik bizim için dost kalır. Aksi taktirde geleceğimiz için çok sorunlu zamanların sebebi de plastik olabilir.

Plastik kapların devamlı kullanımları için önemli sınıflandırmalar vardır. Gıdalarını için gerekli olan plastiklerin ise daha özel bir sınıflandırması vardır.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Her plastik güvenli değildir. Gıdalarınızı saklamak için kullandığınız plastik ambalajların gıdaya uygunluğu olması gerekir. Hemen plastik ambalajların altına baktığınızda karşınıza geri dönüşüm işaretinin içinde çeşitli rakamların yazıldığını görürsünüz.

İşte tam da bu numaralardan gıda için uygun olup olmadığını anlarsınız. Tabii ambalaj malzemeleri için genel geçerli bir durum da kadeh-çatal işaretidir. Türk Gıda Kodeksi Gıda İle Temas eden madde ve malzeme yönetmeliği uyarınca gıda ile temasa uygun her türlü ambalajın üzerinde kadeh-çatal işareti olmak zorundadır.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Gıda saklama için hangi plastiği kullanmalısınız?

İlk önce: Kapta bir Geri Dönüşüm sembolü olup olmadığını kontrol edin. Kabın alt kısmı, aramaya başlamak için iyi bir yerdir.

Bu sembolün içindeki geri dönüşüm numarasını not edin. “Gıda güvenliği için uygun” olarak kabul edilen aşağıdaki listeyle karşılaştırın.

  • # 1 PET (polietilen tereftalat)
  • # 2 HDPE (yüksek yoğunluklu polietilen). # 2 HDPE kabının Gıda Güvenliği olarak derecelendirildiğinden emin olun.
  • # 4 LDPE (düşük yoğunluklu polietilen)
  • # 5 PP (polipropilen)

Su şişeleri ve meşrubat kapları gıda güvenli için en çok tercih edilen plastik türü olan 1 numaralı PETE’den yapılmıştır.

Bununla birlikte, tipik su / soda / meyve suyu şişesinin bir kez kullanıldıktan sonra atılması gerektiğini unutmayın.

Veba gibi kaçınılması gereken bazı plastikler de vardır. Bu tehlikeli tipler, ya tehlikeli maddelerden ya da sarf malzemelerinizi bozacak  kirleticilerden yapılır.

  • # 3 PVC’nin (polivinil klorür) üretim ve yakma sırasında kanserojen olduğu bilinmektedir.
  • # 6 PS (polistiren) olası kanserojenlere sahiptir.
  • # 7 PC (polikarbonat veya PC) toksik kimyasal BPA’ya ( Bisfenol-A ) sızabilir .

Evlerimizde saklama kapı olarak kullandığımız plastikler genelde gıda sınıfı kova, # 2 HDPE’den oluşur. Bu kapların büyük çoğunluğu, içeriklerini bozabilecek ışığa karşı korumak için opaktır . Bunları Gıda Sınıfı, Gıda Kasası veya benzer terimler olarak belirten etiketlere sahiptirler ve bu şekilde ilan edilirler.

Gıda sınıfı plastikler, standart su saklama kabınız ve su hazneniz de yüksek yoğunluklu polietilen # 2 HDPE’den yapılmıştır. Bu ayırt edici mavi kaplar gıda güvenliği için uygun olarak pazarlanmaktadır.

Gıda deposu olarak kullanmak üzere plastik bir kova veya kap almayı planlıyorsanız, satın almadan önce malzemesinin gıda açısından güvenli olduğundan emin olun!


# 2 HDPE kabınızın gıda açısından güvenli olduğundan emin olun

Tüm gıda sınıfı kovalar # 2 HDPE’den oluşur. Ancak, tüm yüksek yoğunluklu polietilen kovalar Gıda Güvenliği derecesini kazanmamıştır.

Plastik kaplar iki yöntem kullanılarak şekillendirilir. Erimiş plastiği içeriden şekle üflemek için yüksek basınçlı basınçlı hava kullanılır veya erimiş plastik, soğurken ve sertleşirken malzemeye şekil veren sert bir kalıba dökülür.

İkinci yöntem, kalıp ayırıcı maddelerin kullanımını gerektirir. Bunlar, diğer malzemelerin yüzeylere yapışmasını önleyen kimyasallardır. Kalıp ayırıcı maddeler, yeni şekilli plastiğin sert kalıptan çıkarılmasını kolaylaştırır.

Bazı kalıp ayırıcı maddeler muadillerinden daha hızlı çalışır. Bununla birlikte, bu daha hızlı ajanlar yiyecek veya su ile temas ederse insan sağlığı için toksik olabilir.

Gıda Güvenliği açısından uygun olan 2 numaraları  HDPE plastikler potansiyel olarak zehirli kalıp ayırıcı maddelerle temas etmesi muhtemeldir. Gıda ile temasa uygun #2 HDPE içlerinde saklanan tüm ürünler sürekli olarak kontaminasyon tehlikesi altına sokmamak üzere tasarlanır ve tehlikeli kimyasallar ile herhangi bir kontaminasyonu olmayacak şekilde üretilir.

Plastik bir kabın güvenliğini doğrulamanın en iyi yolu aslında çok basittir: Üreticiyi veya tedarikçiyi arayın ve ürünlerinin gıda güvenli olup olmadığını sorgulayın.
Kaynaklar:

ModernSurvivalBlog.com
Food.news
NSF.org