Mangan nedir? Sağlık Yararları nelerdir?

Manganez, vücut tarafından küçük miktarlarda (herhangi bir zamanda en fazla 20 g) doğal olarak üretilen bir eser mineraldir ve genellikle karaciğer, pankreas, böbrekler ve kemiklerde konsantre olarak bulunur. Güçlü antioksidan süperoksit dismutazın bir bileşeni olan manganez , vücudun düzgün çalışması için çok sayıda önemli rol oynar .  Mangan sinir sisteminin düzgün aktivitesini korurken, bağ dokularının biçimlendirilmesine katkıda bulunur ve kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olur, ancak faydaları bunlarla sınırlı da değildir.

Vücut daha yüksek miktarlarda manganez üretemediğinden, gıdalarla alınması çok önemlidir. Yeşil sebzeler, hindistancevizi , badem , esmer pirinç ve fındık , manganez içeriği oldukça yüksek kaynaklardır. Bu kaynakların en önemli özelliği de vücut tarafından emilimini en üst düzeyde mangan içermeleridir. Diğer manganez kaynakları arasında ahududu , zerdeçal , kivi , hardal , ıspanak ve tam buğday bulunur.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Manganezde fakir bir diyet genellikle eksikliğe yol açacaktır; semptomları yüksek tansiyon, kemik malformasyonu, zayıf görme yeteneği ve yüksek kolesteroldür. Tersine, çok fazla manganez almak, düşük bilişsel performans ile karakterize edilen manganez toksisitesine neden olabilir.

Manganez için tıbbi kullanımlar

Bor ve vanadyum ile birlikte, manganez sağlıklı kemikler için gerekli olan eser minerallerden biridir. Manganez kemik mineral yoğunluğunu arttırır ve bu nedenle osteoporozun başlamasını önlemeye yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Bu yüzden de, manganez menopoz sonrası kadınlar için özellikle hayati bir eser mineraldir.

Manganez, kas ağrısı, ruh hali değişimleri ve anksiyete gibi adet öncesi sendromun semptomlarını hafifletebilir. Düşük eser mineral seviyeleri, yoğun adet öncesi sendrom belirtileriyle bağlantılıdır, bu nedenle manganez alımının arttırılması ciddi sorunları azaltmaya yardımcı olabilir.

Kesin mekanizmalar henüz tam olarak ortaya çıkmamış olsa da, tükenmiş manganez düzeylerinin epileptik nöbetleri tetiklediği gösterilmiştir. Manganezin vazodilatör kalitesinin, anti-epileptik etkisinin arkasındaki neden olduğu düşünülmektedir.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Manganez, süperoksit dismutaz seviyelerini artırarak iltihabı azaltabilir, böylece artrit semptomlarını hafifletmek için en iyi minerallerden biri manganezdir.

Yara iyileşmesi süreci manganez ile desteklenir: bu mineral, kolajen oluşumunun önemli bir parçası olan amino asit prolin sağlayan bir enzimin aktivasyonu için gereklidir.

Manganez, anne sütü oluşumunda önemli bir mineral olduğu için emziren kadınlar için özellikle gereklidir.

Uygun manganez seviyeleri, glikoz metabolizmasını düzenleyerek diyabetin yönetimine yardımcı olabilir. Düzgün emilen ve kullanılan glikozun vücutta birikme ve hiperglisemi veya yüksek kan şekerine yol açma şansı daha düşüktür.

Manganezin stresin etkilerini kontrol ettiği, kulaklarda durmaksızın çınlama veya vızıltı ile işaretlenmiş bir durum olan kulak çınlaması semptomlarını stabilize ettiği söylenir.


Manganez ile desteklenen vücut sistemleri

Bağışıklık sistemi manganezden büyük ölçüde yararlanabilir, çünkü bu mineral, fagositoz sürecinde mikroskopik yabancı cisimleri bulan ve ortadan kaldıran bir tür büyük beyaz kan hücresi (alyuvarlar) olan doğal öldürücü hücrelerin ve makrofajların aktivitelerini artırabilir.

Manganez, serbest radikalleri temizleyerek ve oksidasyonu önleyerek sinir sistemini sağlıklı ve işlevsel tutabilir. Manganezin sinir sistemini desteklemesinin bir başka yolu, daha verimli dürtü iletimini uyarmak için nörotransmitterlerle bağlanarak bilişsel işlevi hızlandırmaktır.

Manganez, sindirim sürecinde yağ emilimini artırarak sindirim sistemine yardımcı olur, böylece gastrointestinal hastalıkların gelişme olasılığını azaltır.
Kaynaklar :

PubChem.NCBI.NLM.NIH.gov
UMM.edu
OrganicFacts.net
Naturapedia.com