Her Gün 1 Porsiyon Yoğurt yiyin: Kalbiniz size teşekkür edecek!

Yoğurdu nasıl yapacağınızı, nereden alacağınızı ve nasıl tüketmeniz gerektiğini anlatan bin bir türlü yazı okumuş olabilirsiniz. Yoğurt için en çok tartışılan konu; sokak sütünden evde yapılan yogurt mu sağlıklı yoksa süper marketlerden alınan hazır yoğurt mu? Bu gereksiz bir tartışma asıl önemli olan yoğurtun bize verdikleri nelerdir?

Sindirim sağlığınızı destekleyen besleyici ve lezzetli bir ürün olan yoğurt son çalışmalara göre  hipertansiyon riskinizi azaltmaya yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Kalp sağlığını desteklemek için ‘çok kültürlü’ bir yol

Hipertansiyon veya yüksek tansiyon  , hem erkeklerde hem de kadınlarda önde gelen ölüm nedeni olan kardiyovasküler hastalık için önemli bir risk faktörüdür  Journal of Hypertension’da yayınlanan yeni bir araştırma  , yoğurt tüketiminin  yüksek tansiyon üzerindeki etkilerini  analiz etti  .

Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu  ve  Boston Üniversitesi’nden bilim adamları, Hemşirenin Sağlık Çalışması  (NHS ve NHS II)  ve  Sağlık Profesyonelleri Takip Çalışmasından  (HPFS) 180.000’den fazla erkek ve kadını içeren bir deney gerçekleştirdi  . Araştırmacılar, katılımcıların kan basıncını 30 yıla kadar izledi.

Daha yüksek bir yoğurt alımı, üç kohort çalışmasının tamamında katılımcılar arasında yüksek tansiyon riskinde yüzde 16’lık bir azalma ile ilişkilendirilmiştir. Yüksek yoğurt alımı ve DASH (Hipertansiyonu Durdurmak için Diyet Yaklaşımları) diyetine daha fazla uyma kombinasyonu, yüksek tansiyon riskinde yüzde 30’luk bir azalmayla da bağlantılıdır.

Bu bulgular düzenli yoğurt tüketiminin yüksek tansiyon geliştirme riskinizi azaltabileceğini düşündürmektedir .

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Sadece sağlıklı bir atıştırmadan daha fazlası

Yoğurt sadece hipertansiyonu önlemekle kalmaz, aynı zamanda kalbinizin sağlıklı kalmasına da yardımcı olabilir. Yoğurt tüketimiyle ilişkili sağlık yararlarının bir  listesi :

  1. Yüksek protein. Yoğurt, şaşırtıcı miktarda protein içerir – 100 g başına yaklaşık  14 gram  (küçük bir bardak yoğurtla eşdeğer). Yeterli protein almak metabolizmanızı desteklemeye yardımcı olabilir   ve günde daha fazla kalori yakmanıza izin verebilir. Bu, çok daha hızlı kilo vermenize yardımcı olabilir. Ayrıca, protein tokluğunuzu artırabilir ve gün boyunca uzun süre tok kalmanızı sağlar.
  2. Probiyotikler içerir. Tüm yoğurtların probiyotik içermediğine dikkat etmek önemlidir. Bunun nedeni birçok yoğurtun pastörize edilmesi, içerdikleri tüm faydalı bakterileri öldüren bir ısıtma işlemidir. Evde yapılan yoğurtların 100ºC üzerinde ısıtıldığını unutmayın. Bununla birlikte, canlı kültürler içeren yoğurtların sağlığınız üzerinde, özellikle de sindirim sisteminizde faydalı etkileri vardır  . Bazı probiyotikler içeren yoğurtlar , kalın bağırsağı etkileyen yaygın bir bozukluk olan irritabl bağırsak sendromu (IBS) semptomlarını da hafifletebilir .
  3. Osteoporoza karşı korur. Bir süt ürünü olarak, yoğurtun kemik güçlendirme yeteneklerine sahip olması şaşırtıcı değildir. Bu yetenek, önerilen günlük kalsiyum alımının yaklaşık yüzde 50’sine eşdeğer olan kalsiyum içeriğinden kaynaklanmaktadır  . Yoğurt gibi süt ürünlerini tüketmek de kemik kütlesini ve gücünü korumaya yardımcı olduğu için osteoporozun önlenmesine yardımcı olabilir  .
Her gün yoğurt yemek, laktoza alerji durumu veya süt ürünlerine duyarlı olmadıkça herhangi bir olumsuz etkiye neden olmaz.  Günde sadece bir porsiyon yoğurt yemek , hipertansiyonu önlemeye yardımcı olmakla kalmaz,  aynı zamanda vücudunuzda bir çok sağlık yararları da sağlayabilir.
Kaynaklar:

Food.news
CDC.gov
Journals.LWW.com
Healthline.com
NutritionData.Self.com
TAndFOnline.com
Cambridge.org
Link.Springer.com