MS Hastaları için: Akdeniz diyeti ve Kırmızı Et

Beslenme alışkanlıkları ile multipl skleroz (MS) arasındaki bağlantı, her geçen gün artan MS hastaları arasında büyük ilgi görmektedir. Omega-3 yağ asitleri gibi bazı gıdaların ve diyet bileşenlerinin yararlı etkilerine işaret eden bir çok çalışma olsa da daha, belirli bir diyetin MS’li insanlar için yararlı olup olmadığı konusunda net bir fikir birliği sağlamak için yeterli araştırma yoktur. Son kanıtlar Akdeniz diyetinin MS’in diyet tedavisinin anahtarı olabileceğini düşündürmektedir .

Journal of Nutrition’da yayınlanan bir çalışmada , kırmızı et içeren bir Akdeniz diyetinin, MS’in ortak öncüsü olan merkezi sinir sistemi (CNS) demiyelinizasyonu geliştirme riskinizi azaltabileceği bulundu.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

MS’in önlenmesi için Akdeniz diyeti ve kırmızı et

Türkiye de 50 binin üzerinde MS hastası olduğu düşünülmektedir. Uzmanlar, MS gelişimi için risk faktörlerinin düşük güneşe maruz kalma, düşük D vitamini ve zayıf beslenme gibi çevresel faktörleri de içerdiğini iddia ediyor . Bununla birlikte, diyet ile MS riskini ilişkilendiren kanıtlar da sonuçsuz kalmaktadır.

Curtin Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu baş yazarı Lucinda Black .“Önceki araştırmalar, Akdeniz diyetinin kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, kanser, Alzheimer hastalığı ve bunama gibi bazı sağlık sorunları riskini azaltmaya ve genel yaşam beklentisini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, Akdeniz diyetinin de MS gelişme riskini azalttığını öne süren kesin olmayan kanıtlar var ”demektedir.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Bu nedenle, Avustralya’dan araştırmacılar, Akdeniz diyeti ile CNS demiyelinizasyonunun ilk klinik tanısı riski arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçladılar . Bunu yapmak için araştırma ekibi , CNS demiyelinizasyonu için çevresel risk faktörlerini inceleyen çok merkezli, vaka kontrol çalışması olan Ausimmune çalışmasından veri topladı ve analiz etti . Bu çalışmadan elde edilen veriler, 558 sağlıklı kontrollü deneğin yanında 282 MS hastası olgusunu içermektedir.

Black ve ekibi, katılımcıların diyetlere bağlılığını ölçmek için alternatif Akdeniz diyet skorunu (aMED) kullandılar, 9’u en yüksek uyum ve 0 en düşüktü. Ekip ayrıca, aMED-Red adlı bu puanın değiştirilmiş bir versiyonunu geliştirdi; 65 gram kırmızı et içeren bir porsiyonlar katılımcıların tüketimine sunuldu.

Araştırmacılar daha sonra tüm katılımcıları dört kategoriye ayırdı: Kategori 1 (0-2 puan), kategori 2 (3-4 puan), kategori 3 (5 puan), kategori 4 (6-9 puan).


%37 ile %52 arasında Riskler Bertaraf edilebilir

Sonuçlar, aMED ile CNS demiyelinizasyonu riski arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmamakla birlikte, aMED-Red skorlarının üst kategori-1’deki insanların yüzde 37’sinde, Kategori-2-3 ve 4’de  yüzde 52’ye karşılık gelen CNS demiyelinizasyonu riskini önemli ölçüde azaldığı tespit edildi.

Black, “Araştırmamız, sağlıklı bir Akdeniz diyetinin bir parçası olarak günlük bir porsiyon (65 g) işlenmemiş kırmızı et tüketmenin, MS gelişme riski yüksek olanlar için yararlı olabileceğini buldu. Kırmızı eti tüketmenin sağlıklı bir diyetle birleştirilmesinin neden MS riskini azaltabileceği açık değildir. Ancak; kırmızı ette protein, demir, çinko, selenyum, potasyum, D vitamini ve bir dizi B vitamini gibi önemli makro ve mikrobesinler bulunur, bunların çoğu sağlıklı nörolojik fonksiyon için önemlidir. ” demektedir.

Canberra’daki Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden ortak yazar Robyn Lucas’a göre , bu araştırma, MS’i geliştirme riski yüksek olan insanları diyetlerinin genel sağlıkları üzerindeki etkisi konusunda eğitmenin gerekliliğini vurguladı.

Sağlıklı, işlenmemiş kırmızı et ile dolu bir Akdeniz diyeti benimseyerek multipl sklerozun başlamasını önleye bilirsiniz.Kaynaklar:

MedicalNewsToday.com
VeryWellHealth.com
Academic.OUP.com
FoodScience.news
NationalMSSociety.org
Med.News.am