Zararlı Bakterilerin Tespitinde Yeni Yöntem: Küçük bir cihaz

ON-rep-seq adı verilen yeni bir bakteriyel tanımlama yöntemi ile bakteriyel genomu tespit edilecek, suşa özgü fragmanlarını inceleyerek ürünlerde olması muhtemel bakteri yüklerini tanımlayabilecek. Cep telefonu boyutlarında olan bu yeni cihaz sıkıcı ve uzun süren yöntemler yerine kısa sürede kullanıma geçmesi bekleniyor. Tüm bakteriyel genomu veritabanında saklayan bu cihaz ; daha az zaman ve maliyet ile gıda kaynaklı hastalık salgınlarını araştırmak için kullanılma potansiyeline sahip.

Günümüzde bakteriyel DNA’ya dayalı bakteri tespiti ve tanımlaması, pahalı enstrümantasyon ve yüksek eğitimli uzmanlar tarafından saatlerce çalışma gerektirir. Örneğin, şüpheli bir Salmonella salgını olduğunu düşünelim . Genellikle kökenini bulmak için, araştırmacılar birçok örneği analiz etmekle kalmıyor, aynı zamanda bir bakteri suşunu diğerinden ayırt etmek için analizin kesin olması üzerine çalışıyor.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Kopenhag Üniversitesi, Gıda Bilimi Bölümünde Doçent Lukasz Krych, ,”Yeni yöntemimiz, yüzlerce örneğin iki saatten daha kısa sürede tanımlanmasına ve yazılmasına izin veriyor ve bunun kısa bir süre içinde gerçek zamanlı olarak azaltılmasını bekliyoruz,” demekte.

Yöntem, uzayda DNA sekanslaması için kullanılan bir cihaz üzerine kuruludur

Yeni yöntem, Lukasz Krych’e göre “DNA diziliminin geleceğini kesinlikle değiştirecek olan yeni, gerçek zamanlı bir DNA dizileme yaklaşımı olan nanopore dizilimine dayanıyor.”

Araştırma projesi, sekanslama verilerinin hızlı ve verimli bir şekilde analiz edilmesi için gerekli olan biyoinformatik boru hattının kurulmasına yardımcı olan  GenXone SA şirketi ile işbirliği içinde gerçekleştirildi.

Oxford Nanopore Technologies tarafından MinION denilen en küçük sıralayıcı, 2015 yılında ticari olarak piyasaya sürülen 999 $ ‘lık el tipi, USB ile çalışan bir cihazdır. Bir yıl sonra, ilk DNA sıralamasına ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na kullanıldı. Tarihte sıfır yerçekimi koşullarında ilk mikrobiyal analiz bu sayede yapıla bilmiştir. Minion tarafından sunulan DNA sekanslamadaki tartışılmaz devrime rağmen, cihaz ile üretilen verilerin, örneğin sekanslama hataları nedeniyle hala mükemmel olmadığı, analizin gerçekleştirilmesi nispeten pahalı kaldığı hemen anlaşıldı (bakteri başına yaklaşık 150 $).

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Hızlı ve ucuz analizlere sahip küçük cihaz, gıda güvenliği içinde büyük fırsatlar sunar

Kopenhag Üniversitesi Gıda Bilimi Bölümü’nden bilim adamları, bu teknolojiyi bir seferde yüzlerce bakteriyi analiz etmek için kullanmanın bir yolunu bulmuş durumda, maliyetleri bakteri başına 2 dolardan daha aza düşürürken, aynı zamanda doğruluğu % 99.

“Yöntemimiz hem hastalığa neden olan hem de sağlığı teşvik eden bakterileri hızlı bir şekilde bulabilecek” diyen araştırma ekibinden  Postdoc Josue Leonardo Castro Mejia “Gıda güvenliği için; geleneksel analizlerin fiyatı ve zaman alıcı doğasından dolayı büyük avantajlar sağlayacak” demektedir.

Şu anda, binlerce suş için hızlı tarama programları oluşturmak üzere sistemlerinde uygulama yöntemini test eden birkaç şirket var. Belki de Gelecekte gıda güvenliği uygulamalarımız daha basit olacak ama günümüze göre daha garanti sonuçlar da kullanılacak.


Dergi Referansı :

  1. Asukasz Krych, Josué L. Castro-Mejía, Laura M. Forero-Junco, Daniel N. Moesby, Morten B.Mikkelsen, Morten A.Rasmussen, Maciej Sykulski, Dennis S. Nielsen. ON-rep-seq kullanarak tür düzeyinde tanımlama ve gerinim düzeyinde farklılaşma için DNA zenginleştirme ve etiketleme yöntemi . İletişim Biyolojisi , 2019; 2 (1) DOI: 10.1038 / s42003-019-0617-x
Kaynak:

SicenceDaily.com
Science.ku.dk