Vitamin S: Salisilik Asit Nedir? Sağlık Yararları Nelerdir?

Orto-hidroksibenzoik asit veya S vitamini veya daha yaygın adıyla salisilik asit nedir? Esas olarak aspirin ve diğer farmasötik ürünlerin yapımında kullanılan beyaz kristal bir tozdur . Doğal olarak az miktarda bulunur ve birçok bitkide, özellikle de çeşitli Spiraea türlerinde bulunabilir . Ayrıca kış mevsiminde bol bulunan yeşil yapraklı sebzelerde bol bulunur. Vitamin S’nin en göze çarpan faydaları; kanseri, kan pıhtısını ve sedef hastalığını önlemeye yardımcı olabilmesidir. Ayrıca cilt, saç ve kalp sağlığını desteklemeye yardımcı olabilir.

İlk olarak 1838’de İtalyan bir kimyager olan Raffaele Piria tarafından salisilaldehitten hazırlandı. 1860’da Alman kimyagerler Hermann Kolbe ve Eduard Lautemann, fenol ve karbondioksite dayalı bir sentez keşfetti. Bugün, bileşik kuru sodyum fenoksit (sodyum fenolat) ve karbon dioksitten yapılır ve asit ile işleme tabi tutulur.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Salisilik asit , yüksek seviyelerde  siyah meyveler , yaban mersini , hurma , kuru üzüm , kavun , kayısı , avokado , elma ,  portakal ve üzüm gibi meyvelerde bulunabilir . Ayrıca yeşil biber, brokoli ve ıspanak gibi sebzelerde de mevcuttur. Fındık, yer fıtığı, antep fıstığı, çam fıstığı ve badem gibi kuruyemişlerin yanı sıra zerdeçal, kimyon , köri , ve zencefilde de mevcuttur.

Salisilik asit için tıbbi kullanımlar

Salisilik asit, akne tedavisi ve cilt pul pul dökülmesini onaran tıbbi ilaçlarda kullanılan yaygın bir maddedir. Bir anti-enflamatuardır ve tıkanmış gözeneklerde hücresel büyümeye yol açar ve  ölü hücreleri dökerek çalışır.

Bu asit , sivilcelerin şişmesini ve kızarıklığını azaltır ve sivilcelerin hızlı ve nazik bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca mikropları ve mantarları yok edebilen anti-mikrobik özelliklere sahiptir. Enfeksiyonu durdurarak ve sivilceye neden olan mikropları öldürerek tamamen ortadan kaldıra bilir. Ayrıca, sivilceleri iyileştirirken tekrar eski görünüme kavuşturmak için kan dolaşımını da arttırmaktadır.

Yeni hücre büyümesini teşvik etmek için cildin epidermal tabakalarının ölü cilt hücrelerini temizleyen bir keratolitik etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Ek olarak, cildin emilim ve penetrasyon gücünü arttırır.

Bakterilerle mücadele kabiliyeti nedeniyle kepek önleyici şampuanlarda da bileşen olarak kullanılır. Sedef hastalığını tedavi etmek için de kullanılabilir.


Salisilik asit tarafından desteklenen vücut sistemleri

Salisilik asit ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir . İnsanların bu asit açısından zengin bitki özlerini aspirine iyi bir doğal alternatif olarak alabileceği öne sürülmüştür.

Aspirin gibi kan sulandırması için de faydalıdır. Kardiyovasküler sorunları olan insanlar kanı sulandırmak için S vitamini kullanabilirler. Bu, kan pıhtılarının içte birikmesini ; inme ve kalp krizlerine yol açan arterlerin tıkanmasını önler. Sağlıklı kan akışını teşvik eder.

Bu asit ayrıca anti-enflamatuar özellikleri nedeniyle kolorektal kanser gelişme riskini azaltır.

Cilt siğilleri salisilik asit ile tedavi edilebilir. Siğilin en iç kısmını ve üstte kalın ölü cildi oluşturan keratini çözer. Ayrıca cildi yumuşattığı ve  hassas cilt problemlerine iyi gelidiği de bilinmektedir.
Kaynaklar :

Britannica.com
NaturalPedia.com
RemediesandHerbs.com
TheResearchPedia.com