Vitamin B1 :Tiamin kaynakları ve sağlık yararları nelerdir?

B1 vitamini olarak da bilinen tiamin, B vitamini kompleksi ailesinin bir parçasıdır ve aslında ilk keşfedilen B kompleksi vitamindir. olan önemli bir suda çözünür besindir. Diğer B-kompleks vitaminleri ile birlikte, tiamin çeşitli vücut sistemlerinin ve organların işlevlerini düzenler. Ayrıca, tiamin vücudun enerji seviyelerini sabit tutmaya yardımcı olur ve genel sağlıklı metabolizmaya katkıda bulunur.

Tiamin eksikliğinin erken belirtileri, uyku ve iştah kaybı, uyuşukluk, hazımsızlık ve baldır kaslarında hassasiyettir. Tedavi edilmeyen bir tiamin eksikliği genellikle iki tipte ortaya çıkan bir hastalık olan beriberi olarak ortaya çıkacaktır : ıslak ve kuru beriberi. Islak beriberi dolaşım sistemini ve kalbi etkiler ve anormal derecede hızlı kalp atış hızı, pulmoner ödem ve hipotansiyon belirtilerini içerir. Kuru beriberi ise sinirlere ve kaslara zarar verir ve kas atrofisine neden olabilir. Beriberi’nin her iki türü de hayatı tehdit edici olabilir.

Sığır eti , kümes hayvanları ve sakadatlardan böbrekler ve karaciğer gibi organ etlerin de önemli miktarda tiamin bulunabilir . Bitki bazlı tiamin kaynaklarının başında tam tahıllı ekmek çeşitleri ve bira mayası gelmektedir.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Tiamin’in Sağlık Açısından Önemi

Yeeteri Miktarda B1 vitamini alınmadığında beriberi hastalığının yanı sıra  nörodejeneratif bir hastalık olan Wernicke-Korsakoff sendromunu da ortaya çıkabilir. Wernick-Korsakoff’u geliştiren bireyler tipik olarak büyük miktarlarda alkol tüketir, yetersiz beslenir veya uzun süre efor sarfiyatı yapmışlardır. Bu insanlar genellikle değişmiş zihinsel durum, zayıf denge, istemsiz göz hareketleri ve çift görme deneyimleyeceklerdir. Kas koordinasyonu ve karışıklığı, yüksek dozlarda tiamin ile iyileştirilebilir, ancak hafıza kaybı durumda az da olsa kalıcı etkileri olabilir.

Alkol  ile mücadele eden bireyler, semptomlarla baş etmelerine yardımcı olmak için tiamine başvurabilirler. İlave tiamin, aşırı alkol tüketiminin yol açtığı metabolik dengesizliklere karşı savunma önlemi olarak kulanılmaktadır.

Tiamin, sinirlere ve mesajlardan ileterek uygun kardiyak işlev sağlayan bir nörotransmitter olan asetilkolin üretimine katkıda bulunarak kalp hastalığı riskini azaltabilir. Ayrıca, tiamin takviyeleri konjestif kalp yetmezliği olan insanların kalp fonksiyonlarını artırabilir.

Sağlıklı bir metabolizmada tiamin gerektirir. Bunun nedeni, vücudun enerji taşıyan molekül olan adenozin trifosfat (ATP) üretmesi için tiamininin gerekli olmasıdır. Ayrıca tiamin, karbonhidratların glikoza dönüşümünü kolaylaştırır ve yağların ve proteinlerin parçalanmasına yardımcı olur.

Thaimine, diğer B-kompleks vitaminleri ile birlikte katarakt ve glokom gelişme şansını azaltabilir.

Tiaminin aşağıdakiler gibi diğer birçok sağlık durumunu önlediğine inanılmaktadır:

  • Alzheimer hastalığı,
  • Geniş çaplı yaralar,
  • Depresyon,
  • Diyabet,
  • Fibromiyalji,
  • Bağışıklık sistemi hastalıkları,
  • Çoklu skleroz.Tiamin ile desteklenen vücut sistemleri

Tiaminin, bağışıklık sistemini güçlendirerek ve vücudun stresli durumlara dayanma yeteneğini artırır.

Sindirim sistemi, gıda partiküllerinin tamamen sindirilmesi için gerekli olan hidroklorik asit üretimi ve salgılanmasındaki rolü nedeniyle tiaminden yararlanır.

Tiamin, miyelin kılıflarını sağlıklı tutarak sinirleri korur. Bu yağlı beyaz maddeler sinir sistemi için önemlidir, çünkü sinirler için yalıtkan ve savunma amaçlı bir büyüme sağlarlar.

Tiamin kan için iyidir, çünkü kırmızı kan hücrelerinin üretiminde anahtar rol oynar.
Kaynaklar :

PubChem.NCBI.NLM.NIH.gov
UMM.edu
OrganicFacts.net