İZP Gıda Mühendisi Maaşı Belli Oldu 2020

5996 sayılı kanun gereği bazı işletmelerde başta Gıda Mühendisleri olmak üzere belirli meslek mensuplarının çalıştırılması zorunludur. Çalıştırılması zorunlu meslek mensupları bağlı oldukları meslek odası tarafından belirlenen taban ücretler ile çalışabilmektedir. TMMOB Gıda Mühendisleri Odası da 2020 yılında gerçekleşecek taban ücreti duyurdu?

Çalıştırılması Zorunlu Meslek Mensupları Tebliğ  uyarınca Gıda İşletmelerinde bazı meslek mensupları veya Gıda Mühendisi çalıştırılması zorunludur. Bu zorunluluk kapsamında TMMOB Gıda Mühendisleri Odası yılda bir kez taban ücret belirler. Taban Ücret Ne kadar oldu?


İZP Maaşı Ne kadar?

Gıda mühendisleri arasında “istihdamı zorunlu personel” olarak geçen çalıştırılması zorunlu meslek mensubu maaşı taban ücreti 8/1 dereceli devlet memuru maaşı baz alınarak belirleniyor.

3 Ocak 2020 de yayınlanan yıllık enflasyon ve geçtiğimiz günlerde belirlenen memur maaş artış katsayısı üzerinden TMMOB’ye bağlı Ziraat, Kimya ve Gıda Mühendisleri oda başkanları bir toplantı yaptı ve taban ücreti belirlediler.

Bu kapsamda 2020 yılında İZP olarak çalışan Gıda Mühendislerinin ücreti NET: 5676,00 (Beş bin altı yüz yetmiş altı) Türk Lirası olarak belirlendi.Kaynak: TMMOB Gıda Mühendisleri Odası