D Vitamini Eksikliği Diş Röntgeninden Belli Olur mu?

Dengeli beslenme, D vitamini gibi sağlıklı kalmanız için gereken besinleri almanızı sağlar. Güneş ışığına maruz kaldığınızda vücudunuz bunu üretir ve D vitamini kemiklerinizi ve dişlerinizi sağlıklı tutar. D vitamini ayrıca hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur ve kilo kaybını teşvik eder.

Ancak ağız sağlığınızı korumanın yolu sadece nefesinizi taze tutmak değildir. Genel refahınız için de gereklidir. Bir çalışmanın şaşırtıcı sonuçlarına göre, diş röntgenleriniz D vitamini eksikliğiniz olup olmadığını belirlemek için kullanılabilir .

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Diş röntgenleri, bir kişinin D vitamini durumuna karşılık gelen desenler gösterir

McMaster Üniversitesi’nden Lori D’Ortenzio ve Megan Brickley isimli antropologlar diş röntgenlerinde oluşan çizgisel desenler ile D vitamini eksikliğinin teşhis edebileceklerini ortaya koymuşlardır.

Daha önce yapılan bir çalışmada, D’Ortenzio, Brickley ve ekibi, insan dişlerinin “ciddi D vitamini eksikliğinin ayrıntılı ve kalıcı bir kaydını” sunabileceğini tespit ettiler . Diş röntgenlerini kullanarak uzmanlar, dört ana dokudan biri olan dentinde mikroskopik deformiteler formların kayıtlarına bakarak D vitamini seviyelerini gösterebilmekteler.

Bu veriler, bir bireyin birincil D vitamini – güneş ışığı kaynağından yoksun bırakıldığı anı tanımlamanın anahtarı olabilmekte. Araştırmacılar, bu verileri yüz yıldan daha önce yaşamış insanların D vitamini seviyelerini doğrulamak için bile kullanabilmekteler. D vitamini yeterli düzeyde olan dişlerde çürüme daha az görünmekte. Çünkü Emaye tabaka dişlerin parçalanmasını önleyebildiği için dişin yapısı korunmaktadır. Aynı şey çürümeye neden olan kemikler için söylenemez.

Bu test genellikle post-mortem dişler için kullanılmakta. Modeli genişletmek ve canlı bireylerde D vitamini eksikliğini tespit etmek isteyen bilim insanları n dişleri izole etmek için bir yöntem geliştirmeye çalıştılar.


Diş Röntgenleri ile görüntü verileri

Diş röntgenleri aracılığıyla bilim insaanlar, bir diş görüntüsünün ortasında görülebilen, mine altı koyu gölgenin kolayca gözlemlenebilir modellerini inceleye bilmekteler. Bu tutarlı, tanınabilir kalıp;arkeolojik dişlere bakmak için kullanıla biliyorken, canlı bireylerin D vitamini eksikliğine sahip olup olmadıklarını belirlemelerine yardımcı olabileceği tespit edildi.

Makalenin baş yazarı D’Ortenzio’ya göre sağlıklı bir diş; çıkıntıları ve kökleriyle kemer benzeri bir yapı şeklinde görünmekte.  Şiddetli D vitamini eksikliği olan kişilerde ise bu şekil asimetrik ve daralmış ve tipik olarak sırtlı bir sandalyenin profiline benziyor.

D’Ortenzio ve Brickley, önceki çalışmalarında bu tanınabilir örüntüye rastladılar. Hem tarihi hem de mevcut dişleri analiz ettikten sonra, x-ışını görüntülerinin önceki eksikliğin tutarlı ve güvenilir göstergeleri olduğunu doğruladılar.

İnsan Hastalığı Biyoarkeolojisi Kanada Araştırma krsüsünden Brickley, modern sağlık hizmetlerine de katkıda bulunma potansiyeli bulunduğundan keşiflerinin önemli olduğunu söyledi.

D vitamini eksikliklerinin özellikle kemik sağlığı için ciddi sonuçları vardır. Bozukluğun varlığını tanımlamanın bu güvenilir yolu, kişinin sağlığına daha fazla zarar vermeden tedavi süreciyle devam etmelidir. Ancak yine de uzmanlar bu testin kan testleriyle de sağlamasının yapılması taraftarılar.

Araştırmacılar, bunun büyüyen kemikleri olan çocukların D vitamini eksikliğine sahip olup olmadığını belirlemeyi kolaylaştırabileceğine inanıyorlar. Bu sağlık endişesini erkenden tespit etmek, insanların D vitamini ile ilişkili kemik eksikliğiyle ilgili gelecekteki sorunlardan kaçınmasına yardımcı olabilir.


Doğal D vitamini kaynakları

Beslenme programınıza aşağıdaki yiyeceklerden daha fazlasını ekleyerek yeterli D vitamini aldığınızdan emin olun :

  • İstiridye – İstiridye düşük kalorili ve besin doludur.
  • Karides – D vitamini diğer deniz ürünleri kaynaklarının aksine, karidesin yağında çok düşüktür.
  • Yumurta sarısı – Bir yumurtadaki proteinin büyük kısmı yumurta akındadır, ancak yağ, vitaminler ve mineraller çoğunlukla yumurta sarısında bulunur.

Dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın ve diş çürümesini ve vitamin eksikliğini önlemek için dengeli bir beslenme programı uygulayın .
Kaynaklar:

NewsWise.com
Food.news
Healthline.com