Gıda Mühendisi Ne kadar maaş alır? (2020)

TMMOB (Türk Mühendis Mimarlar Odaları birliği) Gıda Mühendisleri İçin asgari brüt ücreti 5000 TL olarak Belirledi. Gıda Mühendisi eğer çalıştırılması zorunlu meslek mensupları tebliğ kapsamında çalışıyorsa net 5676 Tl ücret almalıdır.

2021 güncel maaşlar için tıklayın

İşe Başlangıç brüt 5000 Tl

TMMOB, 22 Kasım’da düzenlediği yönetim kurulu toplantısında mühendis asgari ücretini 2020 yılı için brüt 5000 TL olarak kararlaştırdı. 2020 yılı için 5000 TL brüt belirlenen asgari ücret aylık yaklaşık 3565 TL net ücrete karşılık geliyor.Odalarınca belgeli çalışmanın koşul olduğu uzmanlık alanlarında ve mesleki deneyimin arandığı alanlarda ise ücretin belirlenmesi mühendis maaşı bağlı olduğu meslek odasının kararına göre belirleniyor.

Yani, yeni mezun bir gıda mühendisi; 5996 sayılı kanun gereği “Çalıştırılması zorunlu personel” (izp) değilse en az 5000 tl Brüt ücret almalıdır.

Çalıştırılması zorunlu Personel Kapsamında Gıda Mühendisi Maaşı

Eğer Gıda Mühendisi Çalıştırılması Zorunlu Personel (Meslektaşlar arasında geçen adıyla istihdamı zorunlu personel – İZP) olarak çalışacaksa; TMMOB’un belirlediği asgari ücretin üzerinde almalıdır. Bu değer de; TMMOB Gıda, Kimya ve Ziraat Mühendisleri Odası olarak imzalanan protokol ve alınan ortak karar çerçevesinde  2020 yılında İstihdamı Zorunlu Personel unvanı ile tam zamanlı olarak çalışacak olan Gıda Mühendisleri aylık ücreti net 5.676,00 TL (Beş Bin altı yüz Yetmiş Altı Türk Lirası) maaş almalıdır.Piyasa Koşullarında Durum Nedir?

İnsan kaynakları üzerine bir çok web sitesi maaşların asgari işçi ücretleri bandında olduğunu belirtmektedir. Gelirini işverenlerin ilanları üzerinden alan bir sistemin mühendis maaşı söz konusu olduğunda düşük ücretleri ön plana çıkarması yadırganan bir durumdur.

Gıda Mühendisliği mesleği, 5996 sayılı kanun ile bir çok meslek grubu gibi Sektörün en önemli meslek grubudur.

İşverenler zamanla kıymetimizi anlamaktadır.Ancak, kraldan çok kralcı olan başta kariyer.net gibi ik siteleri düşük ücret gösterisi ile sadece işverenlere yaranma peşindedir. Ne yazık ki, meslektaşlarımız da iş görüşmelerinden önce bu saçma değerleri görmekte ve baz almaktadır.

Özellikle yeni mezun Gıda Mühendislerinin iş görüşmesi öncesinde baz fiyat olarak TMMOB taban ücreti olan brüt 5000 tl”yi ön planda tutmalıdır.


2019 yılı ücretleri için tıklayın

Kaynak

TMMOB.Org.tr
Gidamo.org.tr