Retinol (Vitamin A) Sağlık Yararları ve Kullanımı Nelerdir?

Retinol veya A vitamini, çeşitli vücut fonksiyonları için gerekli olan yağda çözünen bir besindir. Besin maddesi özellikle iyi görme yeteneği için öenmlidir. Kimyasal olarak, retinol ; kolesterol, vitamin E ve K. gibi bileşiklerin İzoprenoid grubuna aittir

Retinol, hem hayvansal hem de bitkisel ürünlerden elde edilebilen bir bileşik olmakla birlikte; günlük tüketilmesi gereken önemli bir besindir.

Yüksek düzeyde retinol içeren hayvansal ürünler arasında balık yağı, dana karaciğer , yumurta , krema, tam yağlı süt ve tam yağlı yoğurt  gibi süt ürünleri ve tereyağı ile peynir  bulunur.

Sarı ve turuncu renkli meyve ve sebzeler de özellikle retinol bakımından zengindir. Bu gıdalar şunlardır  tatlı patates ,  havuç , mango , domates,  kayısı ,  şeftali ve  papaya . Brokoli , lahana ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler de mükemmel retinol kaynaklarıdır.


Retinol’ün vücutta kullanımı

Retinol veya A vitamini, en iyi bilinen özelliliği olan göz sağlığının korunmasındaki yararlı etkileri ile bilinir.. Yeterli retinol alımı olan kişilerin yaşa bağlı makula dejenerasyonu geliştirme riskini azalttığını kaydedilmiştir.

Daha önceki çalışmalar, daha yüksek retinol seviyelerine sahip kişilerin kataraktlara daha düşük seviyelere sahip olanlardan daha az duyarlı olduğunu göstermiştir. Besin, gözlerin ışık değişikliklerine de uyum sağlamasına yardımcı olmak için önemlidir. Benzer şekilde, retinol gözleri nemli tutmaya ve gece görüşünü geliştirmeye yardımcı olur. Daha da önemlisi, retinol veya A vitamini retina sağlığını korur ve gece körlüğünün başlamasını önler.Besin ayrıca belirli kanser türlerine karşı korur. Meyve ve sebzelerden yüksek retinol alımı olan kişilerde meme, kolon, özofagus ve serviks kanseri gelişme olasılığı daha düşüktür. Çalışmalar ayrıca bileşiğin melanom başlangıcını önlemeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

Retinol, hem idrar yollarının hem de kemik sağlığının korunmasında önemlidir. Bileşiğin idrar taşlarının oluşumunu inhibe ettiği ve idrar taşlarının riskini azaltmak için idrar astarını sağlıklı tuttuğu bilinmektedir. Aynı şekilde, besin, kemik ve diş kuvvetini arttıran sert bir malzeme tabakası olan dentin oluşumunu kolaylaştırır.

Ek olarak, vitamin kardiyovasküler sağlığı teşvik etmede yardımcı olur. Bir araştırmaya göre retinol sırayla ciddi kardiyovasküler koşulları ve inme riskini, kan kolesterol seviyelerini azalttığı raporlanmıştır.

Retinolün kas sağlığını da arttırdığı bulunmuştur. Besin, çocuklarda ve gençlerde uygun kas gelişimini sağlamak için lanse edilir, böylece kas distrofisi riskini azaltır. Bileşik ayrıca eski ve yıpranmış dokuları yenileriyle değiştirmek için de gereklidir.

Ayrıca retinol, vücudun çok sayıda enfeksiyona karşı savunmasını güçlendirmede önemli bir rol oynar. Besin, hastalığa neden olan antijenlere karşı lenfositik yanıtları arttırdığı, beyaz kan hücresi aktivitesini arttırdığı ve mukus zarlarını nemli tuttuğu gösterilmiştir. Bu etkiler kızamık, bakteriyel enfeksiyonlar ve viral enfeksiyonlar gibi çeşitli durumlara yakalanma olasılığını azaltır.

Besin maddesi, cilt bakımının da önemli bir bileşenidir. Retinolün cildin yaşlanma sürecini yavaşlattığı ve bu da kırışıklıkların ve yaşlılık lekelerinin başlamasını önlediği bulunmuştur. Benzer şekilde, bileşik sebum üretimini azaltmaya yardımcı olur ve akne ve sedef hastalığı gibi bazı cilt koşullarını iyileştirir.

Ayrıca, besinin antienflamatuar özellikleri ülseratif koliti veya Crohn hastalığını hafifletmeye yardımcı olur. Retinolün üreme sağlığını da geliştirdiği bilinmektedir.


Retinol ile desteklenen vücut sistemleri

Retinol özellikle göz sağlığının korunmasında faydalıdır. Aynı şekilde, besin maddesi güçlü bağışıklık, daha iyi kardiyovasküler ve sindirim profilleri ve sağlıklı kemikler ve idrar yolları sağlamaya yardımcı olur. Bileşiğin ayrıca cilt, kas ve genel üreme sağlığını koruduğu gösterilmiştir.

  • Retinol çeşitli kanser türlerini, kardiyovasküler hastalıkları ve göz koşullarını önler.
  • Retinol enfeksiyonları, sindirim sorunlarını, cilt hastalıklarını ve idrar taşlarını ortadan kaldırır.
  • Retinol gözlere, kalbe, dişlere ve kemiklere fayda sağlar.
  • Retinol bağışıklık sistemini ve hem sindirim hem de idrar yolunu destekler.
  • Retinol cilt, kas ve üreme sağlığını iyileştirir.Kaynaklar:

ChemistryExplained.com
UMM.edu
OrganicFacts.net